Geçmişten Günümüze Kullanılan Saatler

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Geçmişten günümüze kullanılan saatler günümüzde kullanılan pek çok çeşit popüler saatlerin oluşmasına temel atmıştır. Bazı saatleri dekorasyon olarak satıyorlar. Fakat geçmişte dekorasyondan çok işlevi önemliydi. Her saat farklı şekilde kendine ait bir çalışma mekanizmasına sahipti. Bazı saatler bütün bir günü ölçemezdi. Bu yüzden sadece belli bir zaman aralığını ölçmek için kullanılmıştı. İlk kullanılan saatin Mısır’da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Mısır’da kullanılan saat Güneş saatidir. Pil gerektirmez. Güneşin batışına doğuşuna göre saatin kaç olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bu saat M.Ö 4000 yılına kadar dayanır. Bu saat genellikle taş veya madenden üstünü kazıyarak belirli işaretler konur. Güneşe göre saatin kaç olduğunu anlamaya çalışırlardı. Daha sonrasında Babil’in fethi ile güneş saatini öğrenerek kendileri geliştirmeye çalışırlar. Özellikle 1500-1800’lü yılların arasında aristokratların sanatkarları himaye ettiği dönemde diğer gelişmelerle paralel olarak güneş saatlerinin de hem çeşit hem de kullanışlılık açısından değişik boyutlar kazandığı görülmektedir.

Kum saatleri her ne kadar gün boyu vaktin ölçülmesi için elverişli olmasa da kısa zamanları ölçmede elverişlidir. Kum saatini gün boyu kullanmak için saat başı ya da daha kısa bir sürede sürekli olarak kum bittiğinde ters çevrilmesi gereklidir. Bunun için de bir adam tutabilirler. Fakat sadece bu değil aynı zamanda kum saatinde zaman eşit olarak akmamaktadır. İlk kum saatinde kum fazla hızlı aktığı için camın kumun aktığı yerin daha da inceltilmesi gerekmekteydi .Geliştirerek bunu başardılar. Ayrıca kum saatine farklı tozlar eklediler. Kum, toz haline gelmiş yumurta kabukları ya da sıvı. Günümüzde kum saatleri halen kullanılmaktadır. Kimi zaman bir süs, kimi zaman da işlevi olan bir kronometre.

Ateş saati ya da mum saati olarak bilinen bu saat Japonya’da ve İngiltere’de kullanılmaktaydı. Fakat işlevini düşündüğünüz gibi fazla olmasa gerek. El Cezeri’ nin üstünde çalıştığı su saati de Hint, Çin, Antik Mısır ve Babil’de kullanıldığı bilinmekteydi. Cezeri su saati için kafa patlatan biridir. Astronomik saat ile Güneş, Ay, Zodyak ve takımyıldızlarını ve bazen büyük gezegenlerin konumları gibi astronomik bilgiler için üretilmiştir. Zemberekli saat din adamları tarafından yapılan ilk mekanik saattir. Bu saatin yapılma amacı din adamlarının dua etmek için zamanı bilmeleri gereklidir.

Sarkaçlı saat zaman zaman dizi ve filmlere de konu olmuş genelde arka plan da gösterilen bu saatler 1500’lilerin sonunda artık bir moda haline gelmiştir. Daha önceki üretilen mekanik saatlerde 15 dakikalık bir sapma varken sarkaçlı saatlerde bu hata 15 saniye olarak tespit edilmiştir. Daha sonra dan öğrenildi ki alttaki sarkaç yer çekimi kuvvetini ölçtüğü tespit edildi.

Daha sonrasında dedelerimizin kullandıkları köstekli saatler çıktı. Bu saatler zincir vasıtasıyla kıyafete tutturulur. Bu saat günümüzde kolumuza taktığımız basit kol saatlerinin öncüsüdür. Köstekli saatten sonra daha küçültülerek kol saati yapıldı. Günümüzde ise akıllı saatler çıktı. Bu saatler artık sadece saati söylemiyor, görüntü kaydedebiliyor, arama yapabiliyor, nabzımızı, günde kaç adım attığımızı, ne kadar kalori yaktığımızı yani kandaki oksijen miktarını bile ölçecek kadar ileriye gidebiliyor.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Erotizm İlişkiye Girmek Cinsel Sevişme Sahneleri Seksizm Örnekleri 2022!

Erotizm ilişkiye girmek cinsel sevişme sahneleri seksizm örnekleri! Erotizmi anlamak yetmiyor, onu hayat felsefesi yapmak daha büyük önem arz ediyor. İlişkiye girmek erotizm midir? Seksizm örnekleri çok aranan kelimeler arasında.…

2 Ay Önce
0 Yorum

Falda Dinozor

Kahve falı bakılırken çıkan sembollere bağlı olarak yorum yapılması söz konusudur. Kahve falında dinozor görmek de bundan dolayı geçmişle bağlantı kurulmasına neden olur. Falda dinozor görüldüğünde…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim. Bu yazımızda anne ve babaların en büyük sorunlarından birisi olan çocuğun söz dinlememe sorunu her evde geçerli olan bir durumdur. Bu…

1 Ay Önce
0 Yorum