Facebook Video Otomatik Oynatma Kapatma

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

İnternet kullanıcılarının sosyal medya ağları arsında en fazla kullandıkları platformlardan birisi olan Facebook, otomatik video oynatma özelliği ile kullanıcılarının büyük bir bölümünün eleştirilerinin hedefi olmuştur. Ancak eleştirilere sebep olan Facebook‘un otomatik video oynatma özelliğini kapatılabilirsiniz.

Facebook haber kaynakları veya tanıtım içerikli olan videoların otomatik olarak oynamasına izin veren bir özelliğe sahiptir. Fakat Facebook açıldığında otomatik olarak oynatılan bu videolar, internet kullanımının fazla olmasına ve kullanıcıların isteği dışında internetlerinin tükenmesine sebep oluyor. Bu sebepten dolayı Facebook uygulaması kullanıcıları video otomatik oynatma özelliğini kapatmayı tercih ediyor.

Facebook’un Otomatik Video Oynatma Nedeni Nedir?

Facebook platformunun tasarımcılarının kullanıcılarına otomatik olarak oynatılan videolar yollamasının ve kullanıcılarını izlemeye sevk etmesinin en büyük nedeni; kullanıcılarının izledikleri videolar hakkında bilgilenmesini sağlamaktır. Bu videolar sayesinde sosyal, siyasi, ekonomik veya reklam alanındaki tüm haberleri kullanıcılarının izlemesine sunabilmektedir.

Facebook kullanıcısı olarak video otomatik oynatma özelliğini kapattığınızda platformun yolladığı videolardaki haberlerden bilgi alamamış olacaksınız. Bu da güncel haberlerden uzak kalmanıza, gündemi geriden takip etmenize neden olacaktır.

Facebook uygulaması dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur. Facebook uygulamasını kullanmak genel olarak paylaşım amaçlı olsa da kullanıcılara pek çok konuda faydası da olmaktadır. Kullanıcıların karşılıklı olarak birbirleriyle mesajlaşabiliyor olması, video paylaşımı yaparak istedikleri kişilerin görüntülemelerine izin vermesi gibi pek çok faydalı yönleri bulunmaktadır.

Facebook kullanıcılarına sağladığı bu özelliklerin yanında ana ekranına otomatik olarak görüntülenme özelliği ile yolladığı videolar da bulunmaktadır. Bu videolar çoğu zaman meraklı kullanıcıların ilgisini çekiyor olsa da internetlerinin çabuk bitmesine neden olduğu için otomatik oynatma özelliği kapatılmaktadır.

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Kullanıcılar, otomatik video oynatma seçeneğini yalnızca masaüstü cihazlarda değil Android veya iOS sistemine bağlı olarak çalışan mobil cihazlarda da gerçekleştirebilmektedirler. Biz de yazımızda Facebook otomatik video oynatma kapatma yöntemlerini masaüstü, Android ve iOS mobil cihazlar için özel olarak anlatacağız.

Facebook Video Otomatik Oynatma Kapatma

Facebook Video Otomatik Oynatma Kapatma

Bilgisayarınız’ dan Facebook’ta Otomatik Videoları Oynatmayı Kapatma

Facebook kullanıcıları otomatik olarak oynayan videolardan kaynaklanan internet kullanımından kurtulmak için bu özelliği kapatmak istiyor. İlk olarak Facebook otomatik video oynatma özelliğini bilgisayarınız üzerinden nasıl kapatabileceğinizi anlatacağız.

Bilgisayarınızdan Facebook otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için:

*İlk olarak bilgisayar ekranınızın sağ üst kısmında bulunan ayarlar bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.

*Şimdi Ayarlar sekmesinin içerisinde göreceğiniz Videolar sekmesini tıklamanız gerekmektedir.

*Son olarak ise Videoları Otomatik Oynat seçeneğini kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir.

Oldukça basit olan bu işlemleri yaptığınızda, bilgisayarlarınız üzerinden Facebook’ta otomatik video oynatma özelliğini kapatmış olacaksınız.

Android İşletim Sistemine Sahip Telefonlardan Facebook’ta Otomatik Videoları Oynatmayı Kapatma

Android sistemi üzerinde çalışan telefon ve tabletlerde kullanılan Facebook uygulamalarında otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için aşağıda anlatacağımız adımları takip ediniz.

*ilk olarak Android işletim sisteminde çalışan cihazınızın Uygulama Ayarları sekmesini açmanız gerekmektedir.

*Bu aşamada ise Facebook seçeneğinin sağ altında bulunan Diğerleri sekmesine dokunmanız gerekmektedir.

*Burada göreceğiniz Fotoğraflar ve Videolar sekmesine dokunmanız gerekmektedir.

*Son olarak ise Videoları Otomatik Oynat sekmesini kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptığınızda Android cihazınız üzerinden Facebook’ta otomatik olarak oynayan videoları kapatmış olacaksınız.

İOS İşletim Sistemine Sahip Telefonlarından Otomatik Oynayan Videoların Durdurulması

Akıllı cihazlar işletim sistemleri birbirinden farklı gibi görünse de, sosyal medya uygulamaları ile ilgili özellikler genellikle benzer olmaktadır. iOS video oynatma özelliği kapatmada sadece ilk işlem başka şekilde yapılmakta devamı ise aynı şekilde olmaktadır. Android sistemi üzerinde ayarlara giriş sekmesi ekranın üst kısmında yer alırken, iOS sisteminde alt kısımda yer almaktadır. Bütün fark bu kadardır.

Android işletim sistemi ile çalışan telefon veya tabletlerden otomatik videoları kapatabildiğiniz gibi iOS işletim sistemi ile çalışan telefon ve tabletlerden de aynı işlemi yapabilmeniz mümkündür. iOS Facebook otomatik video oynatma kapatma işlemi için lütfen aşağıda anlatacağımız adımları takip ediniz.

*ilk olarak iOS işletim sisteminde çalışan cihazınızın Ayarlar sekmesini açmanız gerekmektedir.

*Bu aşamada ise Facebook seçeneğinin sağ altında bulunan Diğerleri sekmesine dokunmanız gerekmektedir.

*Burada göreceğiniz Fotoğraflar ve Videolar sekmesine dokunmanız gerekmektedir.

*Son olarak ise Videoları Otomatik Oynat sekmesini kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir.

Bu işlemleri yaparak iOS işletim sisteminde çalışa cihazınızın otomatik video oynatma özelliğini kapatmış oldunuz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro Xiaomi akıllı telefon markasının Redmi modeli altında sunduğu telefonlar yüksek fiyat / performans oranları ile biliniyor. Redmi Note serisindeki modeller, tüketicinin gözünden…

11 Ay Önce
0 Yorum

Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ve mobil cihaz klavyelerinde çeşitli simgeler yer alır. İnternet simgesi olarak bilinen ve Türkçede kuyruklu a olarak isimlendirilen (@) simgesi, elektronik posta hesaplarında kullanılıyor. Et…

1 Yıl Önce
0 Yorum

TikTok’ta Kendi Seslerinizi Nasıl Ekleyebilirsiniz?

 TikTok bu dönemlerde oldukça popüler olan uygulamalar arasına girmeyi kısa zamanda başardı. Oldukça yoğun olarak kullanılan TikTok, müzisyen,  komedyen ve farklı meslek alanında olan birçok kişi…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al