Evden Çalışmayı Daha Keyifli Hâle Getirecek Tüyolar

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Evden çalışanlara tüyolar işini home office olarak yürütenler için hayat kurtarıcı nitelikte. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte pek çok kişi evden çalışma sistemine geçti. Ancak bu işi zaten yıllardır yapanlar da var. Öyle görünüyor ki evden çalışma daha da yaygınlaşacak. Çünkü işverenler bunun mâliyeti azalttığını anladı; çalışanlar ise böyle daha keyifli ve konforlu olduğunu fark etti. Her sabah kalk, hazırlan ve işe git derdi yok; istediğimiz zaman uyanmanın, ev ortamında pijamayla çalışmanın rahatlığı var, öyle değil mi?

Ama bazen evden çalışmak da bizi strese sokabiliyor. Sürekli oturup ekrana bakmaktan oluşan sırt ve boyun ağrıları mı dersiniz; sosyalleşememenin verdiği rahatsızlık mı? Kimi zaman yan odadan veya sokaktan gelen gürültüler bile dikkatimizi dağıtıyor. Ama belki aşağıdaki tüyolar daha verimli olmamıza yardım edebilir:

Evden Çalışanlar İçin İpuçları

 • İşlerinizi önceliklerine göre sıralayın. Bir takvim hazırlayıp buna uyun. Hatta takviminizi ailenizle ve arkadaşlarınızla da paylaşın ki hangi saatler arasında çalıştığınızı, ne zaman müsaait olduğunuzu bilsinler. Böylece çatkapı gelerek veya arayıp saatlerce konuşarak işinizi sekteye uğratmamak konusunda hassasiyet gösterirler. Normalde insanlar evden çalışanların çok boş vakti olduğunu düşünür, hatta bazıları onların yatarak para kazandığını (!) söyler. ‘O işler öyle değil’ mesajı vermemiz gerek.
 • Bilgisayarınızın ram, ekran kartı vb. donanımları yeterli değilse bunlara yatırım yapmanız işinizin kalitesini artırabilir. Tabii ki siz çalışırken sadece Word’u kullanıyorsanız böyle bir yatırım gereksiz olabilir. Ancak tasarımcı, yazılımcı vb. insanların mesleğiyle ilgili donanımlara ve yazılımlara yatırım yapması oldukça mantıklıdır. Hızlı bir internet bağlantısı ve kaliteli bir telefon da bunlara örnektir. Aslında her şeyden önce ortopedik bir sandalye almak gerekir. En önemlisi sağlığımıza yapacağımız yatırımdır.
 • Çalışırken ara verin. Araştırmalara göre insanların kesintisiz konsantrasyon süresi 1-2 saat ile sınırlı. Daha sonra dikkat dağılmaya başlıyor. Çalışırken molalar vermek daha iyi odaklanmanıza katkıda bulunacaktır. Örneğin her biri 90 dakikalık 4-5 seans hâlinde çalışabilirsiniz.
 • Çalışmaya başlarken bildirimleri kapatmanız da işe yarayabilir. O bildirim sesi gelince çalışmayı bölüp meraktan bakacağınız kesin. O yüzden bazı grupları veya kişileri sessize almak iyi bir fikir.
 • Çalışma ortamınız düzenli olsun. Yoksa aradığınızı kolayca bulamazsınız ve bu da üretkenliğinizi azaltır. Ergen odası gibi bir yerde çalışmayın!

Evden Çalışanlara Motivasyon Önerileri

 1. Kıyafetlerinize özen gösterin. Pijama veya eşofmanla çalışmak işe duyduğunuz isteği azaltır. Bir süre sonra ‘aman ya, boşver, hallederiz, yaparız ederiz’ moduna girebilirsiniz. Bunun için gündelik kıyafetleri tercih etmektense rahat bir pantolon  ve temiz bir kazak giyerek çalışabilirsiniz.
 2. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Oksijen beynin daha iyi çalışmasında ve kendinizi mutlu hissetmenizde büyük rol oynar.
 3. Bazen dışarıda çalışın. ‘Ev ev nereye kadar? Gına geldi’ diye düşünüyorsanız bazı günler dışarıda çalışarak değişiklik yapabilirsiniz. Tabii virüs önlemlerini unutmadan!
 4. Çalışmaya başlamadan önce su sürahinizi doldurup güzel bir meyve tabağı veya başka sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Böylece sık sık mutfağa gitmek zorunda kalmazsınız ve dikkatinizi işinize tam olarak verebilirsiniz.
 5. Mümkünse her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Bu, evden çalışanlar için daha zor ama imkânsız değil!
 6. Yine eğer eviniz müsaitse bir odayı çalışma odasına dönüştürün. Orayı sadece işiniz için kullanın.
 7. Çalıştığınız odanın dekorasyonunda aşırı renklerden kaçınmanız, bitki veya çiçek bulundurmanız da motivasyonunuzu yükseltir.
 8. Masanızda sevdiklerinizin resimleri, küçük notlar, ünlülerden ilham verici sözler olabilir. Odanızın dekorasyonunda farklı şeylere de yer verebilirsiniz ama abartmadan! Sonuçta kimse size odanızı mahalle pazarına çevirin demiyor! Masanızın karşısında ufak bir mantar pano olsun; burada motivasyonunuzu güçlendirecek güzel sözler, unutmamanız gereken notlar yer alsın.
 9. Masanız gün ışığını alabilecek bir konumda olmalı.

Bunlar işinizde doping etkisi yapacak! O zaman hepinize hayırlı işler!

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yurt Dışında İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Kovid -19 salgını sebebiyle insanların çoğu önceden yaptıkları işlerini şu anda yapamıyor. Bu durumda internetten para kazanma durumu yaygınlaştı. Peki, internetten para kazanmak istiyorsanız ve yurt…

2 Yıl Önce
0 Yorum

İnternetten Sermayesiz Para Kazanma Hedefiyle Denenmiş 5 Adet Farklı Yol

Günümüzde internet üzerinden para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok yol vardır. Özellikle artan internet kullanımı ve insanların freelancer olarak çalışma istekleri bu yolları arttırmıştır. Birçok insan evde…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Bitcoin Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Son bir kaç yıldır ortaya çıkan ve neredeyse dünyada milyonlarca insanın peşinden sürükleyen Bitcoin Kripto para biriminin alım ve satım işlemlerine ilişkin pek çok kişinin kafasında…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al