Bakımlı bir yüz her zaman parlak ve canlı bir yapıya sahiptir. Dış etkenlerden, beslenmeden ya da genetik faktörlerden dolayı yüzümüzde istenmeyen bazı durumlarla karşılaşabiliriz. Bunları en aza indirgemek ve sağlıklı bir yüze sahip olmak için evde yüz bakımı için basit uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yüzünüzde meydana gelen sivilce, akne, siyah nokta, güneş lekeleri gibi sorunlar oluşmadan önlem almanız oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Eğer herhangi bir cilt sorunu ile karşılaştıysanız bunun için evde uygulanan bitkisel yöntemler nedir araştırmasını yapabilirsiniz. Bilgi sahibi olarak cildinize uygulamalar yaptığınızda yüzünüzdeki kötü görüntülerden kurtulabilirsiniz. Başka faktörlerden dolayı yüzünüzde derin lekeler ve izler varsa o zaman en yakın zamanda bir dermatoloğa gitmeniz gerekecektir. Yüzünüzde bazı yöntemlerle geçebilecek sivilce, akne gibi sorunlara önlem alabilirsiniz.

Fakat sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkan cilt problemlerinin nedenlerinin aştırılması gerekmektedir. Bunun için doktorunuz size bazı kan testleri uygulayacaktır. Olayın nedeni derinlemesine araştırılarak tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Ama bunun öncesinde evde yüz bakımı için basit uygulamalar nelerdir? Onları inceleyelim.

Maden Suyu İle Cildinizi Temizleyin

Maden suyu içinde barındırdığı mineraller ve besin değeri ile cilt temizleyici olarak da oldukça önemlidir. Cildinizi maden suyu ile yıkayabileceğiniz gibi; pamuğa batırarak da yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra nemlendirici jel ya da krem sürerek yüzünüzün yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

Peeling Uygulaması Yapın

Yüzünüzde bulunan ölü derilerin arındırılması gerekmektedir. Nefes almayan cilt soluk göründüğü gibi cilt problemlerinin fazla yaşanmasını da sağlamaktadır. Evde yüz bakımı için peeling uygulamasını kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Cildiniz kuru ise zeytinyağı ve şeker peelingi uygun olacaktır.

Zeytinyağının antioksidan etkiye sahip olması ve şekerin de cildi canlandırması sayesinde doğal bir peelingi kendiniz hazırlamanız mümkündür. Bunun için zeytinyağı ve şekeri karıştırın dairesel hareketlerle yüzünüze sürün. Yarım saat sonra yıkayın nemlendirici sürün. Böylelikle ölü derilerden kurtularak sıkılaşmış bir cilde sahip olabilirsiniz.

Diğer bir yöntem kahve peelingi uygulaması yapmanızdır. İçtiğiniz kahvenin telvesini atmayın. Onu cildinize dairesel hareketlerle sürün. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürün böylelikle yumuşacık olmasını sağlayacaksınız.

Evde Yüz Bakımı İçin Basit Uygulamalar

Evde Yüz Bakımı İçin Basit Uygulamalar

Kendi Maskenizi Kendiniz Hazırlayın

Yüz bakımı için maske uygulaması kişiler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Kozmetik ürünleri satan yerlerde birçok maske çeşitleri olduğu halde kendiniz de evde yüz bakımı için maske yapabilirsiniz. Bal maskesi, limon, avakado, salatalık, yumurta akı maskeleri bunlara birer örnektir.

Mesela bal maskesi cildi ölü hücrelerden arındırmaktadır. Nemlenmesine faydalı olduğu gibi yüzünüzün yağ dengesini de sağlar. Sivilce ve aknelere çözüm getirir. Yeni hücreleri oluşturduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirir. Hazırlaması ve uygulaması da oldukça basittir. Balı yüzünüze sürün. Yarım saat bekleyin ılık su ile durulayın. Bal maskesi sağlıklı ve parlak bir cilt görüntüsünü sağlayacaktır.

Limon maskesi yapmak isteyenler badem yağı, zeytinyağı ve limonu karıştırarak yüzlere sürebilirler. Kuru cilde sahip olanların bu maskeyi yapmaları önerilmektedir. Limon yüzünüze parlak bir görüntü sağlamaktadır. Akneler için de iyi gelmektedir. Badem yağı ve zeytinyağı da yüzünüzün beslenmesini ve parlak görünmesini sağlar.

Yüzünüzü Temizlemek İçin Buhar Banyosu Yapın

Hava kirliliği, kullanılan makyaj malzemeleri ve ciltteki yağlanma sonucunda siyah nokta ve akneler yüzde en çok görülen sorunlar arasındadır. Yüzünüzdeki gözenekleri açarak cildinizin nefes almasını sağlamalısınız. Temiz bir cilt yapısına sahip olmak isteyenler evde yüz bakımı için buhar banyosu ile gözenekleri açabilirler. Bunun için suyu kaynatmanız, yüzünüzü buhara tutarak bir süre beklemeniz yeterlidir. Sıcak su ile olan mesafenize dikkat etmelisiniz. Bu işlemden sonra yumuşayan cildinizdeki siyah noktaları hafifçe sıkarak temizleyebilirsiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Evde Cilt Bakımı İçin 7 Basit Maske

Yaşadığımız modern çağın getirisi olarak kadın ve erkekler genellikle öz bakımlarına çok fazla özen göstermektedir. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak özellikle kadınlar için önem taşımaktadır. Pürüzsüz…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Limonun Cilt Bakımındaki Önemi ve Güzelliğe Katkısı

Limon özelliği tam olarak herkes tarafından bilinmese de bilimsel olarak pek çok faydası olduğu bilinir. Limon şeker, karaciğer rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği gibi cildimize…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Anne adayları hamilelik döneminde ciltlerinde bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Hormonların değişmesi, alınan kilolar ve vücut fonksiyonlarının farklılaşması ile ciltlerinde en çok karşılaşılan sorunlar şunlardır: ciltte renk farklılıkları,…

1 Yıl Önce
0 Yorum