ESL Nedir?

5 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

ESL , Elektronik Sporlar Ligi açılımı olan büyük bir e spor platformudur. ESL nedir diye sorulduğunda Avrupa’da ve dünyanın geri kalanında birçok oyuncunun yer aldığı platform global bir spor topluluğu olarak da tanımlanabilir. Kayıtlı üye ve takımların sürekli olarak mücadele ettiği bu ortamda güncel istatistiklere bakıldığında milyonlarca oyuncu ve takıma ev sahipliği yaptığı söylenebilmektedir.

Aynı oyunlara katılarak deneyimlerini uluslararası arenalarda sergilemek isteyen birçok oyuncunun bulunduğu elektronik spor platformu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte resmi sitelerinde en popüler oyunlar, günlük spor bilgileri ve daha birçok alanda bilgiler bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Hatta platforma üyelik gerçekleştirdiğiniz zaman bir arkadaş listesi oluşturabilir ve takımınız için yeni oyuncular bularak takıma alabilirsiniz. Kurduğunuz takım ile liglere katılarak büyük başarılar elde etme şansı yakalayabilirsiniz.

ESL son derece profesyonel bir platform olduğu için burada yer alan kişiler de oldukça profesyoneldir. Oyunlara katılmadan sadece profesyonelleri izleyerek dahi çok keyifli zaman geçirme şansı bulabilirsiniz.

Platform profesyonel seviyede ki oyuncular için lider konumda bir platform olarak büyük turnuvalar düzenlemektedir. Dünyanın en iyi oyuncularının dâhil olduğu bu organizasyonlar arasında ESL Pro Series , ESL Euro Series, RaidCall ligleri gibi çok seçkin ligler bulunmaktadır. Haftanın belli günlerine özel olarak düzenlenen bu turnuvalara katılım için de belirli şartlar gereklidir. Takımlara girmek ve oyunlara katılabilmek son derece zordur. Ancak yetenekli oyuncular eğer takım ruhunu da gösterebiliyorsa iyi bir takımda kısa sürede kendilerine yer edinebilirler.

ESL’ye Nasıl Çıkılır?

Turnuvalara katılabilmek ve takımınız ile ESL mücadelesine başlayabilmek için birtakım noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Katılım için şu adımlardan geçmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle kurumsal site üzerinden açmış olduğunuz profilinizi açın ve buradan Ayarlar kısmını tıklayın.
 • Buradan Oyun Hesabı/ ID kısmını açın.
 • Karşınıza gelen pecereden Tip kısmını tıklamanız gerekiyor. Buraya Lol Summeroner Name (Turkey) yazmalı ve hemen karşısına da Sihirdar ismini yazmalısınız.
 • Bu işlemi sistemde ki tüm takım arkadaşlarınızın gerçekleştirmesi gereklidir. Aksi halde turnuvaya katılım mümkün değildir.

İşlemleri tamamladıktan sonra turnuvaya katılmak için her turnuvayı takip etmeniz gerekiyor. Anasayfada haftalık olarak turnuva haberleri yayınlanmaktadır. Hangisinde mücadele vermek istiyorsanız o turnuvanın Hemen Kaydol kısmına tıklamanız yeterli olmaktadır. Buradan karşınıza gelen ekranda kuralları kabul edin ve SEND kısmına tıklayın daha sonra ise yöneticilerin onay vermesi gereklidir. Oyunlara katılımda her turnuva takım oyuncunuzun işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmesi büyük bir önem taşımaktadır.

E-Sporcu Olabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Dünya ve Türkiye’de çok ciddi bir katılımcı sayısına sahip olan espor sektörü son derece ilgi görmektedir. Bu alanda insanların katılımının fazla olması federasyonların ve kulüplerin kurulmasını sağlamış ve birtakım yönetmelikler dahi çıkarılmıştır. Sektöre olan ilgi nedeni ile artık bu alanda da profesyonel bir süreç işlemektedir. Kişiler de e sporcu olabilmek için ne yapmak gerekir sorusunun yanıtını oldukça merak ediyor? Esporcu olabilmek için kişilerin öncelikle bir lisasa sahip olması gerekiyor. Bu lisansı alabilmek için şu adımlara dikkat etmek gereklidir:

 • Öncelikle TC kimlik numarası beyanı, doldurulmuş tescil fişi, sağlık raporu ve 2 tane de vesikalık fotoğraf hazırlayın.
 • Başvuru ya veliler ya da menajerler aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Evrakları öncelikle ilçe müdürlüğüne onaylatmanız gereklidir.
 • Daha sonra da sicil lisans servisinde ilgili işlemlere başlayabilirsiniz.
 • Başka şehirde ki oyuncuların lisansları başka şehirde de çıkarılabilmektedir.
 • Doğum yeri ve lisans alınması istenilen yerin aynı şehir olma zorunluluğu bulunmuyor.
 • Bulunduğunuz yerde ki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adresine online olarak girin.

Sağlık raporunuzda mutlaka dijital oyunlara katılmak için bir rapor aldığınızı belirtmeniz gerekmektedir. Bu oyunlara katılmak içi herhangi bir engeliniz olmadığının raporda belirtilmesi önemlidir. Özellikle bilgisayar başında oyun oynamanıza engel bir durumunuz olmadığının doktor raporunda detaylı olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu detaya yer verilmediği takdirde doktordan alacağınız rapor geçersiz sayılacaktır. 

ESL turnuvalarına dahil olabilmek için mutlaka ekip çalışmalarına da yatkın olmanız gereklidir. Kendinizi bu alanda ispat etmeniz gerekiyor. Bunun içinde bir takım bulmanız gereklidir. Ne kadar iyi bir oyuncu olsanız da eğer ekip oyunlarında gerekli başarıyı gösteremiyorsanız takımların da dikkatini çekmeyi başaramazsınız. Bununla birlikte ailenizden destek almanız gereklidir. Aile desteği yanında iyi bir ekiple birlikte sürekli olarak oyunları da takip etmeniz gereklidir.

ESL Turnuvalarını Nereden Takip Edebilirim?

Her geçen gün biraz daha artış gösteren espor hem oyunları takip etmek isteyenlerin hem de takım kurarak oyunlara katılım sağlamak isteyenlerin ilgi gösterdiği bir alandır. ESL turnuvalarını nereden takip edebilirim diye soran kişiler bu turnuvaları takip edebilmek için kurumsal ESL sitesinden gerekli her türlü bilgiyi alabilmektedirler.

Aynı zamanda sosyal kanallar üzerinden de takip etme avantajı olmaktadır. Bunların yanında turnuva ev sahibi olan web sitelerden de takip edebilme şansınız bulunuyor. Bir diğer takip edebilme avantajı da Twitch, Facebook Gaming sayfası ya da YouTube gibi sosyal platformlardır. Bu platformlardan da canlı maçları takip etme şansı bulunmaktadır. Aynı zamanda bir sonraki oyunlar hakkında da detaylı olarak bilgiler bulabilme şansı vardır.

Eğer ESL oyunlarına katılmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iyi bir bilgisayara sahip olmaktır. Orta derece bir bilgisayar da işinize yarayabilir. Bazı oyunlar çok yüksek oyun gereksinimlerine ihtiyaç duymadıklarından orta derece bilgisayar sizin için yeterli olmaktadır. Bununla birlikte ailenizin bu konuda sizlere destek olması ve kendinizi yetiştirmenizde destek vermesi büyük bir önem taşımaktadır. Oyuncuların kendini göstermesi ve iyi bir takıma dahil olması gereklidir. Böylece yüksek standartlarda başarı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda oyunlardan para kazanma şansı da bulabilirsiniz. İyi bir takımda yer almak sizlere her zaman için yüksek bir ESL başarısı da getirecektir. 

ESL de Hangi Takımlar Mevcut?

ESL birçok takımın turnuvalara katıldığı bir platformdur. Burada binlerce hatta milyonlarca oyuncu bulunmaktadır. Son derece eğlenceli olmasının yanında mücadelenin de yoğun olduğu platformda birçok takım bulunmaktadır. Her takım kendi oyuncusunu titizlikle seçmektedir. ESL de hangi takımlar mevcut sorusuna birçok takımın adını sayarak yanıt vermek mümkün olmaktadır. Tüm bölgelerde mücadele verecek olan takımlar şu şekildedir:

 • Avrupa Takımları

Astralis, Natus Vincere, Mousesports, vitality, BIG, Heretics, OG, MAD Lions, Fnatic, G2, FaZe, NiP, Sprout, Complexity, Heroic, MIBR takımları yer almaktadır.

 • Kuzey Amerika Takımları

Bu takımlar içerisinde Liquid, Evil Geniuses, Cloud9, Triumph, 100 Thieves, FURIA, Gen. G, Chaos takımları vardır.

 • Asya Takımları

TYLOO, Invictus, ViCi, Beyond takımları yer alacak.

 • Okyanusya Takımları 
https://www.youtube.com/watch?v=Ub4tuFuqcKE
ESL Büyük Final !

Renegades, Avant, ORDER Chiefs takımları yerini almaktadır.

Her takımın bulunduğu grubun ödülleri de birbirinden farklıdır. Bu takımları ve oyun detayları hakkında tüm bilgileri kurumsal ESL sitesinden, sosyal medya sayfalarından, çeşitli espor sayfalarından takip edilebilmektedir. Ödüller genel olarak her bölgeye göre farklı şekillerde dağıtılır. Esporda bulunan oyunlar arasında ise farklı alternatifler vardır. Bunlar içerisinde FIFA, League of Legends, CS: GO, PES, ZULA, PUBG, Fortnite, Wolfteam gibi takımlar yer almaktadır.

 

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

The Sims 4 Nedir

The Sims 4 nedir Sims 4 bir gerçek hayata dayalı oyundur. Bu oyunda bir sims karakteri oluşturarak başlıyorsunuz. Karakter tasarımını yaparken sizlere oldukça geniş seçenekler sunuluyor.…

4 Ay Önce
0 Yorum

Valorant VAN 128 Hatası Çözümü

Valorant VAN 128 Hatası Çözümü , tarafından sunulan son zamanların en popüler FPS oyunları arasında yer alıyor. Her ne kadar böyle olsa da her oyunda olduğu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Komik ve Etkileyici Clan İsimleri

Her oyuncu için online oyunlarda farklı oyuncularla işbirliği içerisinde olmak, beraber oyuna devam etmek ve ortak bir amaca yönelmek çok önemlidir. Bu sebeple etkileyici clan isimleri…

1 Yıl Önce
0 Yorum