Güzel ve iyi görünmenin yolu bakımlı bir ciltten geçmektedir. Epilasyon seansı aralarında ve epilasyon sonrası cilt bakımı çok önemlidir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın bir yolu epilasyondur. Epilasyon seansı sırasında cilde gerekli bakım verildiğinde işlemin başarı oranının arttığı bilinen bir gerçektir.

Epilasyon Sonrası Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Lazer epilasyon işlemi sonrası ciltte hafif kızarıklık olması oldukça normaldir ve bir süre sonra geçmektedir. Bazı ciltlerde birkaç saat süren kızarıklık, bazı ciltlerde 1-2 gün sürebilir. Bölgeye uygulanacak olan buz ile tedavi edilebilir. İşlemden kaynaklanan kaşıntı ve ciltte irritabiliteye neden olabilecek bu kızarıklıklardan kurtulabilmektedir.

Epilasyon sırasında cildiniz için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri güneşten uzak durmaktır. Bölgeyi bir seanstan sonra korumasız güneşe maruz bırakmak sonraki seansta tahrişe, verimsizliğe veya yanıklara neden olabilir. Bu durumu önlemek için lazer epilasyon sonrası ve seanslar arasında yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Epilasyon işlemine başlamadan önce ve seanslar arasında tüyleri köklerden alan (cımbız, ağda, ipler vb.) aletlerden uzak tutulması gerekmektedir. Epilasyon ameliyatından hemen sonra duş alırken sıcak su kullanmak cildi tahriş edebilir. Cildin zarar görmesini önlemek ve rahatlatmak için uygulamadan sonra en az 8 saat sonra sıcak veya soğuk suyla duş alınabilmektedir. Lazer epilasyon uygulaması seansları arasında agresif ve kimyasal cilt bakımından kaçınılmalıdır. Ayrıca banyo, sauna ve kese gibi işlemler cildi tahriş edebilir ve lazer epilasyon işleminden en az 4 gün sonra bu işlemler yapılmalıdır.

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı İçin Kullanılan Ürünler

Epilasyon sonrası yüz kremi kullanarak cildi nemli tutmak, o bölgeyi güneşten uzak tutmak kadar önemlidir. Kuru bir ciltlerde seans sonrası saç dökülme süresi uzayacak ve tahriş olma riski artacaktır. Bu nedenle seanstan sonra tavsiye edildiği şekilde uzmanlarca önerilen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Beyaz sabun kullanmamaya dikkat etmek cilde sağlanan nemlendirmeyi koruyabilir.

Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı için öncelikle cildinizle ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olun. Kızarıklık, kaşıntı, tahriş ve şişlik gibi sorunlar yaygın olmaktadır. Bu hastalıklar için soğuk havlu veya buz torbası ile kompres yapmakta fayda vardır. Epilasyon uygulaması sonrası kullanılan nemlendirici krem, cilt tahrişini en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca seanslar arasında cildinizin sağlıklı kalmasında da etkili olmaktadır.

Lazer epilasyondan sonra, göz kalemi, rimel, ruj, göz farı ve dudak kalemi gibi malzemeler kullanılabilir. Bu sınırlama yalnızca fondöten, kapatıcı, allık ve fosforlu kalem gibi kozmetikler için geçerlidir. Epilasyon sonrası bakım için cilt dinlendirilmelidir. Ancak cildinizi UV ışınlarından korumak için güneş kremi kullanılmalıdır. Bu nedenle ciltte oluşan kir ve kırışıklıklara karşı kalkan görevi görür. Lazer epilasyon seansları arasında kıl ve tüylere müdahale etmemek gerekmektedir. Kıl ve tüylerin doğal olarak uzaması beklenir. Lazer epilasyon sistemi % 90 epilasyon sağlar. Tüy dökücü kremleri kıl üzerinde ve kılların geri kalan kısmında kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, tıraş bıçağı yöntemi de tüyleri yüzeysel olarak çıkarabilir.

Lazer epilasyon sistemine göre seanstan iki hafta sonra bir miktar tüy ve kıl dökülmeye başlayacaktır. Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı için cildin yüzeyinde kalan tüyler elle nazikçe çekilebilmektedir. Dökülme aşamasında tüyleri ve kılları elle çekmek yerine hafif bir kese de kullanılabilir. Her iki yöntemde de belirli bir risk yoktur. Lazer epilasyon sonrası cımbız, ip, jilet, ağda vb. gibi ürünlerle tüy ve kıllar alınmamalıdır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ayvanın Cilde Faydaları ve Ayva Maskesi Tarifleri

Ayva hem lezzetli hem de sağlığa birçok faydası bulunan bir meyvedir. Ayvanın çekirdeği ise cildin bakımını, onarımını sağlayan vitamin ve minerallere sahiptir. Cilt bakımında en doğal…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Porselen Gibi Bir Cilde Sahip Olmak İçin

Pürüzsüz bir cilt kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin hayali. Işıl Işıl sağlıklı görünen cilde kim sahip olmak istemez ki? Çevresel koşullar, beslenme koşulları gibi etmenler…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

Canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı elbette herkes ister. Özellikle son yıllarda yoğun ve stresli yaşanmakta olan özel hayat ve iş hayatının bütün olumsuzlukları…

1 Yıl Önce
0 Yorum