En İyi Türk Klasik Kitapları

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

En iyi Türk klasik kitaplarından en çok tercih edilenleri sizin için derledik. Herkes az da olsa kendine göre kitap okumayı sever. Kimi macera, bilim kurgu, fantastik kitapları okumayı sever kimileri ise klasik kitapları okumayı sever bizde bizim edebiyatımızdan çıkmış olan klasikleri derledik.

İnce Memed -Yaşar Kemal

İnce Memed 1 Yaşar Kemal’in İnce Memed serisinin ilk kitabıdır. 1955 yılında yayımlanır ve Yaşar Kemal’in baş yapıt eseri olarak değerlendirilir. Aynı zamanda bu eser yazarın ilk romanıdır. Eser varlık dergisinin düzenlediği 1956 Varlık Roman Armağanı ile ödüllendirildi.

Roman ilk olarak Bulgarcaya daha sonra Nazım Hikmet tarafından 1959’da Rusçaya çevrilmiştir. Daha sonrasında İngilizceye Almancaya Fransızcaya ve daha nice dillere çevrilip yayımlanmıştır.

Konusuna gelecek olursak Cumhuriyet yıllarının ilk yıllarında geçer ve Anadolu halkının geri kalmışlığı, köy halkının sefaleti ve ağaların tüm yöreye hakim olmasıyla bu duruma karşı bir isyan öyküsüdür.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar Oğuz Atay’ın ilk romanıdır ve TRT Roman Ödülünü kazanmıştır. Kitap belli bir olayı sergilemez onun yerine taşlamalar, izlenimler ve çağrışımlar vardır. Çoğu yazar ve okuyucuya bu eser modern Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden biridir.

Kitabın konusu ise Turgut Özben, Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenir ve daha sonrasında ise Selim’in hayatındaki insanlarla konuşur. Selim Işık tanıştığı her insana farklı tarafını göstermiştir. Turgut Özben de Selim Işık’ın hayatındaki insanlarla konuşarak Selim’i tanır.

Bereketli Topraklar Üzerinde -Orhan Kemal

Bereketli Topraklar üzerinde Orhan Kemal’in 1954 yılında yazdığı bir romandır. Bu romanda köyden iş için gelen ırgatların para kazanma hikayesini anlatır. Irgatlardan biri diğer iki ırgata göre daha deneyimlidir. Bu yüzden diğerlerine iş bulma konusunda yardım eder. Kendi köylerinde çalışacak doğru düzgün bir iş olmadığı için zaman zaman bazı ırgatlar çalışmak için şehre gelirler. Tabi şehirde de çalışmak oldukça zordur.

Orhan Kemal bu kitapta çalışma koşullarının ve saatlerinin ağırlığından ırgatlara köle muamelesi yapıldığından açıkça bahsetmiştir. Bu üç arkadaşa çalışmak için fabrikalara danışırlar. Çalışma koşulları çok zordur ama hepsinin hayalleri ve yapmaları gereken sorumlulukları olduğu için ne kadar zor olsa da bu işte çalışmaya başlarlar. İşte kahramanlarımızın yaşadıkları asıl zorluklar burada başlıyor.

Bereketli Topraklar Üzerinde

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 puan sistemleri, 2020 puan sistemlerine göre yeniden düzenlenmiştir. DGS ile ön lisans eğitimini…

1 Ay Önce
0 Yorum

Konuşan Mutfakların Endüstriyel Fikirleri

Konuşan Mutfakların Endüstriyel Fikirleri , günümüzdeki modernliğini gözler önüne serdi. Etkili mutfak dekorasyonları ile mutfaklarınızın bir dili olmakla kalmayacak resmen konuşturacaksınızda. Mutfak dekorasyonları , içerdikleri ürün…

1 Ay Önce
0 Yorum

Rüyada Tavuk Görmek

Rüyada tavuk görmek evin hanımına yorumlanan rüyalardandır. Beyaz bir tavuk görülmüş ise bu rüya evin hanımının son derece maharetli ve hayırlı bir kadın olduğuna delalet eder.…

10 Gün Önce
0 Yorum