Kışın Gezilecek Yerler Türkiye’de En Güzel 10 Kış Şehri

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Türkiye’de dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanıyor. Her mevsimde gezilmesi gereken yerler olabiliyor. Kış mevsiminin çok güzel geçtiği birçok şehir bulunuyor.

Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri

Türkiye’de kış mevsimi aralık ayında başlıyor. Aralık ayından şubat ayına kadar havalar soğuk oluyor. Ancak bu zaman diliminde birçok güzellik görülebiliyor. Bu güzellikleri görmek isteyenler tatil planı yapıyor. İnternet üzerinden kışın gezilecek yerler listesine ulaşılabiliyor.

Son zamanlarda en güzel kış şehirleri araması birçok kişi tarafından yapılıyor. Kışın gezilecek şehirleri bulmak isteyen kişiler ciddi araştırmalar yapıyor.

Türkiye’nin en güzel kış şehirleri: 

 • Kapadokya, Nevşehir
 • Uludağ, Bursa
 • Eskişehir
 • Selçuk, İzmir
 • Kars
 • Bolu
 • Van
 • Yalova
 • Erzurum
 • Kartepe, Kocaeli

Kış gezisi gerçekleştirmek isteyenler genelde bu listede yer alan yerleri tercih ediyor.

Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri

Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri

Kapadokya, Nevşehir

Kapadokya özellikle kış aylarında birçok tatilciye ev sahipliği yapıyor. Kapadokya’da yer alan Peri Bacaları, kış aylarında çok daha güzel görünüyor. Özellikle yeni evli çiftler kışın Peri Bacalarını görmek için Nevşehir’e gidiyor. Kapadokya’da mağara oteller yer alıyor. Bu mağara oteller çiftlere eşsiz anlar sunabiliyor.

Kapadokya’ya gitmenin bir diğer nedeni de balon turu olarak görülüyor. Balon turu sayesinde güneşin doğuşu ve batışı izlenebiliyor. Yerli ve yabancı turistlerin çoğu balon turunu merak ediyor. Kapadokya’da birçok müze bulunuyor. Bu müzeler hem yaz aylarında hem kış aylarında misafirlerini ağırlıyor. Seramik Müzesi en meşhur müzeler arasında yer alıyor.

Kapadokya, Nevşehir

Kapadokya-Nevşehir

Uludağ, Bursa

Türkiye’nin en popüler kış merkezlerinden biri olarak gösterilen yerlerin başında Bursa Uludağ bulunuyor. Uludağ’a aralık ayında kar yağmaya başlıyor. Yağan karla birlikte birçok otel faaliyetine başlıyor. Oteller, kayak ve müzik festivalleri düzenliyor. Bu düzenlenen festivallerde zevkli anlar yaşanıyor.

Uludağ kayak merkezinde kayak takımı da kiralanabiliyor. Kiralanan kayak takımı ile karın tadı çıkarılabiliyor. Uludağ Milli Parkı’nda dinlenilebiliyor. Burası hem sessiz hem de sakin bir yer olarak biliniyor. Uzmanlar, Uludağ için en iyi ve en güzel vaktin şubat ayı olduğunu ifade ediyor. Ancak aralık ayından itibaren Uludağ ziyaret edilebiliyor.

Uludağ Bursa

Eskişehir

Kış aylarında görülmesi gereken yerler arasında Eskişehir de bulunuyor. Eskişehir’in kendine has pek çok güzelliği bulunuyor. İstanbul’a yakın olması sebebiyle kışın pek çok tatilci Eskişehir’e gidiyor. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’de kışın güzelliği bir başka oluyor.

Eskişehir’de birçok gezilecek yer bulunuyor. Odunpazarı, gezilecek yerlerin başında geliyor. Rengarenk sokakları tatilcileri büyülüyor. Bunun yanında şehir merkezinden Porsuk Çayı’nın geçmesi tatilcilerin dikkat ettiği güzellikler arasında yer alıyor.

Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi’nde birçok heykel bulunuyor. Bu heykeller yılın her dönemi görülebiliyor. Ancak sakin olması sebebiyle kışın gidilmesi daha zevkli oluyor.

Eskişehir

Eskişehir

Selçuk, İzmir

Selçuk, İzmir’in tarihi mekanlarından biri olarak biliniyor. İlçedeki tarihi mekanlar özellikle serin havalarda ziyaret edilebiliyor. Sonbahar havasında güzel bir gezi isteyenler için Selçuk en iyi seçenek olarak görülüyor. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Mary Kilisesi gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Selçuk’ a gelenler günübirlik Pamukkale’yi de ziyaret edebilme şansına sahip oluyor. Çünkü Pamukkale ile Selçuk arası çok kısa sürüyor. Selçuk, kışın oldukça sessiz oluyor.

Sessiz ve sakin bir tatil isteyenler Selçuk’u tercih ediyor. İlçe halkı ve ilçe esnafı kışın gelen tatilcilere oldukça nazik davranıyor. Bu sayede tatilcilerin çoğu buradan memnun kalıyor.

Selçuk, İzmir

Selçuk – İzmir

Kars

Türkiye’nin en soğuk illerinin başında Kars geliyor. Bundan dolayı kış turizmi bu şehirde yoğun şekilde yaşanabiliyor. Sarıkamış Kayak Merkezi yalnızca ülkemizde tanınmıyor. Dünya’da da son zamanlarda Sarıkamış Kayak Merkezi’nin bilinirliği artıyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gidenler kayak zevkini yoğun bir şekilde yaşayabiliyor. Kars’a gidenler Doğu Ekspresi’ni kullanabiliyor. Doğu Ekspresi Ankara’dan başlıyor. Kars’a kadar devam ediyor.

Doğu Ekspresi sayesinde şaşırtıcı güzellikler görülebiliyor. Bu güzelliklerle fotoğraf çektiren kişiler güzel anılar biriktirebiliyor. Kars’ta yer alan Ani Harabeleri kışın çok daha güzel oluyor. Sarıkamış Şehitliği ise görülebilecek tarihi yerler arasında yer alıyor.

Kars

Kars

Bolu

Bolu, Türkiye’nin mutfak merkezi olarak görülüyor. Bolu’da kışın oldukça fazla kar yağıyor. Yağan kar kış turizminin önünü açıyor. Göller Bölgesi yağan kar ile bembeyaz örtüye bürünüyor. Bembeyaz örtüye bürünen Göller Bölgesi’nde eşiz fotoğraflar çektirilebiliyor. Kışın Bolu’da gezilecek yerler arasında Yedigöller ilk sırayı alıyor.

İstanbul’a yakın olmasından dolayı birçok kişi Bolu’ya gidiyor. İstanbul ile Bolu’nun arası yaklaşık 4 saat sürüyor. Günübirlik tatil ayarlayan kişiler kolay bir şekilde Bolu’ya gidebiliyor.

Tarihi Bolu Evleri yalnızca ülkemiz vatandaşları tarafından sevilmiyor. Dünya vatandaşları tarafından da Tarihi Bolu Evleri ziyaret ediliyor.

Bolu

Bolu

Van

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Van, gölüyle anılıyor. Van Gölü, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel doğal oluşumlarından biri olarak görülüyor. Van çok soğuk olabiliyor. Bazı ilçelerde sıcaklık kışın -30 dereceye kadar düşebiliyor. Buna rağmen Van Gölü donmuyor. Bunun sebebi ise Van Gölü’nün çok tuzlu olması olarak açıklanıyor.

Van’da yer alan Akdamar Kilisesi, şehrin reklamını yapıyor. Akdamar Kilisesi’ne ulaşmak için feribot kullanılıyor. Bu sayede farklı deneyimler yaşanabiliyor. Van’da yalnızca Akdamar Kilisesi değil birçok tarihi yapı yer alıyor.

Şeytan Köprüsü adı verilen yapıya giderek eşsiz bir yürüyüş gerçekleştirilebiliyor. Bu köprüde fotoğraf çektirerek yeni hatıralar kazanılabiliyor.

Van

Van

Yalova

Yalova Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alıyor. Şehir, termal turizm ve sağlık turizmi ile ün kazanıyor. İstanbul’da yaşayanlar kısa süre içerisinde Yalova’ya ulaşabildiği için kış tatili için burasını seçiyor. Günübirlik yapılan ziyaretlerde de güzel zaman geçirilebiliyor.

Yalova’da bulunan termal oteller özellikle kışın yoğun oluyor. Buradaki otellerde yer sorunu olduğu için tatilden uzun süre önce oteli arayıp yer ayırtmak gerekebiliyor. Termal otelden çıkanlar Harmankaya Tabiat Parkı’na giderek kafa dinleyebiliyor.

Tabiat Parkının yanında Erikli ve Delmece Yaylaları gibi güzel yerleri de bulunuyor. Kışın Yalova’nın tadı bir başka oluyor.

Yalova

Yalova

Erzurum

Erzurum Doğu’nun İncisi olarak adlandırılıyor. Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biri olan Erzurum’da kışın yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Şehir merkezinde yer alan Palandöken Kayak Merkezi, hem yerli tatilciye hem de yabancı tatilciye hizmet veriyor. Palandöken Kayak Merkezi şehre yakın olduğu için ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Şehir merkezinde yer alan Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler gibi mekanlar yağan karla birlikte eşsiz görüntüler sunabiliyor. Erzurum’un güzel görüntüsünü görmek isteyenler kışın bu nadide şehre tatil planı hazırlıyor.

Erzurum Cağ Kebabı ise yenilebilecek en güzel lezzetler arasında görülüyor. Cağ kebabı yemek isteyenler için birbirinden güzel restoranlar bulunuyor.

Erzurum

Erzurum

Kartepe, Kocaeli

Kartepe, kar yağdıktan sonra çok güzel bir görüntüye kavuşuyor. Kartepe, Kocaeli’ye yakınlığı ile biliniyor. Kartepe’de kayak pisti de bulunuyor. Kayak keyfini doruklarda yaşamak isteyen kişiler Kartepe’yi tercih edebiliyor. Kartepe’de bulunan kayak pisti saatte 4.650 kişiyi kaldırabiliyor.

Kartepe’de 12 tane kar pisti bulunuyor. Bu sayede en yoğun günlerde dahi kayak yapmak için beklenmiyor. Bu durum Kartepe’nin en büyük avantajlarından biri olarak görülüyor.

Kartepe’ye gelenler Maşukiye ve Kocaeli merkezi gezme fırsatı da buluyor. Bu sayede tatilin kapsamı genişletilebiliyor. İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Kartepe, kışın birçok misafirini ağırlıyor.

Kartepe, Kocaeli

Kartepe, Kocaeli

Kışın Nereye Gidilir?

Kışın yapılan tatilin güzelliği bir başka oluyor. Ancak kışın tatil yapmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Tatile karar vermeden önce nereye gidileceğine ve nerede kalacağına karar vermek gerekiyor. Bu karar verildikten sonra kışın gidilebilecek yerlerin listesine bakılıyor.

Kışın birçok yere gidilebiliyor. Ancak bu yerlerde nereye gidilir bunu öğrenmek gerekiyor. Kışın gezilecek yerler öğrenildiğinde tatil daha keyifli hale geliyor.

Kışın Karadeniz’e gidilebiliyor. Yağan karla birlikte Karadeniz yaylalarının keyfi çıkarılabiliyor. Bunun yanında kışın İstanbul’a gidilebiliyor. İstanbul’un tarihi ve kültürel yerleri serin hava eşliğinde gezilebiliyor.

Kışın İstanbul’a yapılan gezilerden daha fazla keyif alınabiliyor. Çünkü kış aylarında İstanbul çok daha güzel oluyor.

Kışın Nereye Gidilir?

Kışın Nereye Gidilir?

Türkiye’nin Kış Şehirleri

Türkiye, kışın çok güzel oluyor. Kış aylarının karlı ve yağmurlu geçmesi, ülkemizin popülerliğini artırıyor. Türkiye’ye kışın yurt dışından birçok turist geliyor. Gelişmiş ulaşım ağı ve tarih turizmi sayesinde turistlerin çoğu tatil yapabiliyor. Bazı kişiler kış turizmini daha çok sevdiği için soğuk zamanlarda Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’de bazı iller kış şehri olarak biliniyor. Bu şehirler kışın çok daha şirin olabiliyor. Bu şehirler arasında Ardahan, Adıyaman, Sinop, Sivas gibi şehirler yer alıyor. Bu şehirlerin ziyaretçileri çok farklı manzaralara şahit olabiliyor.

Türkiye’nin Kış Şehirleri

Türkiye’nin Kış Şehirleri

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Kışın Gezilecek Yerler Türkiye’de En Güzel 10 Kış Şehri

Türkiye’de dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanıyor. Her mevsimde gezilmesi gereken yerler olabiliyor. Kış mevsiminin çok güzel geçtiği birçok şehir bulunuyor. Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Ülkelerin İlginç Gelenekleri

Ülkelerin ilginç gelenekleri sizi şaşırtabilir ama size normal gelen herhangi bir gelenek diğer ülkelere tuhaf gelebilir. Sonuçta her ülkenin kültürü farklıdır. İnsanlar yaşadıkları olaylara göre farklı…

11 Ay Önce
0 Yorum

En İyi 5 Ünye Plajları, Ünye’de Gidilecek Plajlar

En İyi 5 Ünye Plajları, Ünye’de Gidilecek Plajlar , Ordu iline bağlı yaz turizminin en canlı olduğu ilçelerden biridir. Tatilinizi Karadeniz Bölgesi içerisinde geçirmek istiyorsanız Ünye…

10 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al