Ekran Kartı Kaç GB Nasıl Öğrenilir?

8 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Bilgisayarda oyun oynamayı severlerin ve profesyonel olarak bilgisayar kullananlar için ekran kartının özellikleri bilhassa da kapasiteleri çok önemlidir. Bu açıdan herkes ekran kartı kaç gb sorusunun muhatabı olarak araştırmalar yaparlar.

Ekran kartları dediğimiz donanımlar, bilgisayarların görüntüleri ekranlarda görüntülemesini sağlayan cihazlardır. Anakart veya işlemciye yapısal olarak entegre edilebilirler ve böyle kullanılırlar bu şekilde kullanılan ekran kartlarına gömülü grafik kartları da denir. Ayrı satılanlara veya entegre olmayanlara ayrık grafik kartları ya da ekran kartları denir.

Grafik Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartlarının özellikleri denildiğinde en çok önemsenen ve dikkat edilen ekran kartlarının gigabayt cinsinden kapasiteleridir. Ekran kartlarının GB özelliklerinin ve boyutlarının öğrenilmesi için farklı teknikler kullanılabilir.

  • Ekran kartlarının özelliklerini öğrenmek için yapılan yöntemler şöyle sıralanabilir;
  • Birinci yöntem olarak bilinen yöntemde başlat menüsüne girilerek ekran özelliği öğrenilir.
  • Başlat menüsünde bulunan arama kutusuna dxdiag yazarak ve beliren program simgesine tıklayarak ekran özelliklerine gidilir.
  • Burada Görüntü Belleği veya Video Belleği (VRAM) olarak MB cinsinden değer, video kartı belleği miktarı yer alır ekran kartı özelliği de görüntülenir.
  • Ekran kartının kaç GB olduğunu öğrenmenin bir başka yolu ise direk masaüstünden gidilen bir yoldu. Bunun için de yapılacak işlem basamağı şöyledir;
  • Masaüstünde herhangi bir boş bir noktaya mouseun sağ tuşu ile tıklayın.
  • Burada açılan pencereden görüntü ayarları sekmesini seçmeniz gerekecek.
  • Görüntü ayarları için açılan menüde Bağdaştırıcı Özelliklerini Görüntüle komutu verilmelidir.

Bağdaştırıcı özelliklerin görüntülenmesi ile birlikte açılan yeni pencereden söz konusu ekranlarınızla ilgili detaylara ve GB özelliğine ulaşabilirsiniz.

Grafik Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir? 

Grafik Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartları sahip olduğu özellikleri ile bilgisayarın kalitesi artıran önemli bir detaydır. Ekran kartının temel görevlerinden biri, bilgisayara verilen tüm komutların ekrana yansıtılmasını sağlamaktır. Bunun kaliteli, iyi ve net olması için de ekran kartının kaliteli ve yeteri kadar GB boyutunda olması arzulanır.

Özellikle grafikleri yüksek oyunlarda ya da büyük ve kapsamlı programlarda ekran kartlarının önemi daha fazla ortaya çıkar. Kullanıcının bilgisayarın diğer bölümleri tarafından gerçekleştirilen işlemleri görüntülemesine izin veren ekran kartları, kullanılan programın işlem yoğunluğuna bağlı olarak daha fazla ve yoğun çalışır.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Bir Ekran Kartı Kaç GB Olmalı?

İyi tasarlanmış bir bilgisayarın etkili bir şekilde kullanılması için sahip olduğu işletim sistemi kadar iyi bir ekran kartına da sahip olmalıdır.

İşletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalar ve çok daha fazlası belirli bir miktarda ekran kartı belleği kullanır. Bu ekran kartlarının yüksek çözünürlüklü olması ve görüntü kalitesini net bir şekilde sağlaması beklenir.

Ekran kartında yetersiz bellek olması durumunda ekranın donması, görüntü kayması, görüntü yavaşlığı ve görüntü bozukluğu gibi olumsuzluklar yaşanır.

En yeni oyunları sorunsuz oynamak için en az 2 GB belleğe sahip ekran kartı seçmeniz işinizi büyük oranda kolaylaştıracak ve bilgisayar zevkini artıracaktır. Ancak daha fazla yüksek kapasiteli işlemler için geliştirilen yeni sekmenlerde 8 GB ve üzeri hafızaya sahip kartları da tercih edebilirsiniz.

Bir Ekran Kartı Kaç GB Olmalı?

Bir Ekran Kartı Kaç GB Olmalı?

Ekran Kartının Temel Bileşenleri Nelerdir?

Bilgisayar sistemi dahilinde bulunan ekran kartlarının 4 temel bileşeni bulunmaktadır. Bu bileşenler sistemin etkili ve verimli çalışmasını sağlayan VGA, BIOS, GPU, RAMDAC ve Video RAM’dir.

VGA BIOS, video kartını çalıştırmak için gereken komutları içerir ve sağlıklı çalışmasını sağlar. GPU veya grafik işlemcisi, CPU’ya kopyalamadan önce grafik kartında görüntü işleme gerçekleştirir. RAMDAC, dijital video kartı verilerini ekranda görüntülenmeye hazır hale getiren video belleğinin bir parçasıdır.

Ekran Kartının Temel Bileşenleri Nelerdir?

Ekran Kartının Temel Bileşenleri Nelerdir?

Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

Ekran kartı nelerle uyumlu olmalı sorusu en sık sorulan sorulardan biridir. Bir video kartı seçerken, işlemcinin hızını ve veri yolunun genişliğini göz önünde bulundurun.

Ekran çözünürlüğüne göre kart seçimi de oldukça önemlidir. Oyunların, filmlerin ve uygulamaların kullanımına bağlı olarak farklı kategorilere göre haritalar seçebilirsiniz. Kart işlemcisi ve temel değerler ne kadar güçlü olursa, kullanım açısından görseller o kadar iyi olur.

Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

Ekran Kartı Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Ekran kartı bilgisayar sisteminin düşünen beyni olarak tanımlanır bu nedenle de temel işlevi verilen tüm komutlara ilişkin işlemleri ekrana yansıtır.

Bilgisayarlarda oynanan oyunların hareketlerini, diğer bilgisayar programlarını ve tüm komutları grafik olarak ekrana yansıtır ve işlemlerin yürütülmesini sağlar. Kullanıcının bilgisayarın diğer bölümleri tarafından gerçekleştirilen işlemleri görüntülemesine izin verir.

Bilgisayarda kullanılan programın çeşidine, özelliğine ve yoğunluğuna göre ekran kartlarının da yoğunluğu ve işlem hacimlerinde artış görülür. Bu nedenle yapacağınız işlemlerin türünü uygun olan ekran kartının satın alınması oldukça büyük önem arz eder.

Video kartı da oyunun performansından sorumludur. Oyunlarda detaylı detayları ve yüksek grafikleri ekranda gösteren güçlü bir grafik kartına ihtiyaç vardır.

Ekrana yansıyan her türlü görüntünün, videoların ve oyunların görüntü kalitesi ile doğrudan ilişkili olan ekran kartları, görüntü kalitesini artırmak için güçlendirilmeli ve daha yüksek çözünürlük kazandırılmalıdır. Microsoft’un Windows işletim sisteminin grafik arayüzü olan DirectX, her sürümde bazı yenilikleri beraberinde getiriyor.

Bunun ekran kartı tarafına yansıması ise genellikle performans ve uyumluluk şeklinde oluyor. Yeni nesil oyunların bir kısmı DirectX 12 arayüzüne göre hazırlanmış olup, bu özellikten yararlanan ekran kartları bağlantılı oyunları daha yüksek performansla çalıştırabilmektedir.

Şu anda birçok oyun DirectX 11’i desteklese de DirectX 12 özellikli oyunların gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha az güç ve daha az ısıtma gerektiren daha yüksek saat hızları, grafik kartlarında geçici veri depolama merkezleri olarak bilinmekte ve belleklerin grafik işlem biriminin (GPU) hızına uyum sağlaması önemlidir.

Şu anda üreticiler, grafik kartlarına GPU özellikli bellek ekliyor. Bu bellekler, seçilen modele bağlı olarak DDR3, GDDR5 veya HBM2 olabilir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Daha fazla teknoloji içeriği için: https://sosyalhane.com/teknoloji/[/box]

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Animasyon Yapma Uygulamaları

Animasyon Yapma Uygulamaları. Geleneksel bir şekilde aynı boyutlarda yüzlerce kağıtta yapılan çizimlerin yerine daha büyük kolaylık sağlayan dijital çizime geçiş yapan ya da animasyon yapımına yeni…

5 Ay Önce
0 Yorum

Microsoft Teams Nedir?

Bulaşıcı hastalıkların yaygın olarak hayat içerisinde yerini alması ve insanların evlerinden işlerini, eğitimlerini sürdürmek zorunda kalmalarıyla iletişim araçları da şekil değiştirmiştir. Özellikle; toplantıların, mesafeler olarak yapılacak…

8 Ay Önce
0 Yorum

Redmi K30 5G Racing

Redmi K30 5G Racing Teknolojide dünya devi olan ve akıllı telefon üretiminde en ön saflarda yer alan Xiaomi, 2019 Aralık tarihinde duyurulup 2019’un son günlerinde piyasaya…

5 Ay Önce
0 Yorum
takipçi satın al