Ekran Kartı Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Bir bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlar arasında ekran kartı bileşenleri bulunuyor. Bu bileşen cihazın en iyi performansı sunması için çalışmasını sürdürür ve programların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Hatta oyuncular için en önemli parçalardan biri olduğunu da söyleyebiliriz. Bir oyuncunun tam oyun esnasında ekran kartı ile ilgili bir sorunu kabul etme gibi bir durumu asla ve asla olmaz. Bu sebeple olası bir ekran kartı çalışmıyor durumunda yapılması gereken ilk işlemleri içeriğimizde sizlerle paylaşarak konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

1- Fan Hızlı Çalışıyor, Ekran Kartı Çalışmıyor.

Bilgisayarın çalışma sürecinde daha önce hiç görmediğiniz şekilde yüksek fan sesi çıkıyor ve aynı zamanda cihazın performansında düşüşler hissediyorsanız bu durumda ekran kartının arızayla karşılaşmasıyla karşı karşıya kaldığınızı söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda alacağınız önlem, cihazın soğutma sistemine herhangi bir şekilde takviye yapmak, bu takviye aracılığıyla soğutma işlemini gerçekleştirmektir.

2- Sürücüler Güncel Değil, Ekran Kartı Arıza Veriyor.

Ekran kartına ait cihazda bulunan sürücülerin güncelliğinden asla ve asla şüphe etmemeniz gerekiyor. Bunun en önemli sebebi günümüzde oyunların sürekli olarak güncellenmesi ve ihtiyaç duyduğu ekran kartı uyumluluğudur. Bu uyumluluğu elde ettiğiniz durumlarda ekran kartı çalışmıyor sorununu da ortadan kaldırabileceksiniz. Cihazın sürücülerini güncellemek için sahip olduğunuz ekran kartı modelinin güncelleme araçlarını bilgisayarınıza indirmeniz yeterli olacaktır.

Nvidia sürücü güncelleştirme yazılımını buradan indirebilirsiniz.

3- Ekran Kartı Kasa İçerisinde Sabit Değil, Kesintili Çalışıyor.

Bilgisayarın kasası içerisinde sahip olunan ekran kartının sabitlenmemiş olması, sürekli olarak hareket etmesine ve zarar görmesine sebep olacaktır. Hâl böyle olunca önceliğinizi kasa içerisindeki işlemlere vermelisiniz. Birçok kişi bu konuya önem vermediği için ilk başta ekran kartı çalışmıyor diye başlayan süreç ekran kartının tamamıyla kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır. Biz bu noktada sizlere kasa içerisindeki ekran kartının konumunu sabitlemeyi öneriyoruz.

4- Ekran Kartı Bağlantıları Sağlam Değil, İşlevselliğini Kaybediyor.

ekran kartı çalışmıyor

Bilgisayarın ekran kartı hem cihaz içerisindeki performansını arttırırken hem de görüntüde ortaya çıkan renk bozuklukları ve ekranın yanıp sönmesi gibi durumlara sebep olabilir. Ekran kartı ile monitör arasındaki HDMI kablosunun sağlam bağlanmamış olması ilgili sorunun en temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu noktada cihazın ekran kartıyla alakalı bağlantıları tek tek kontrol ederek sorunu çözmeye çalışın.

5- Ekran Kartı Çalışmıyor, Ekran Kartımı Yenilemek İstiyorum.

Birçok kullanıcı eski ekran kartından beklediği performansı alamadığı için bu durumda model yükseltme seçeneğini değerlendirebilir. Ekran kartı çalışmıyor diyorsanız bu sorunun en basit çözümlerinden biri günümüz teknolojisine uygun bileşen satın alıp kasa içerisine yerleştirmektir.

Bkz: Ekran Kartı Sıralaması

Bu içeriğimizde ekran kartı çalışmıyor, ne yapmalıyım diye merak eden kullanıcılar için çözüm önerileri sunarak ilgili sorunun ortadan kaldırmasına yardımcı olmaya çalıştık. Her öneriyi dikkate alarak kontrollerinizi sağlamalı, halen daha çözüm bulamıyorsanız son adımı uygulamalısınız.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Pişmanlık Sözleri

İnsan yaşamı boyunca pişmanlık kelimesi ile iç içe bazen karşı karşıya kalır. İnsan hayatında sık kullanılan kelimelerden biridir. Pişmanlık sözleri kısa tek başına bir kelime gibi…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Can Yücel Şiirleri

Can Yücel Şiirleri , modern Türk şiirine eserler vermiş şairlerden biridir ve 1926 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul doğumlu olan şairin 1999 yılında vefat ettiği ve Datça’ya…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Kelime-i Tevhid Anlamı

Bir şeyin bir ve tek olduğunu ifade etmek üzere kullanılan tevhid kelimesi Kelime-i Tevhid kavramının anlamını merak edenler açısından araştırılan bir konudur. Bundan dolayı da Kelime-i…

2 Yıl Önce
0 Yorum
takipçi satın al