21 Mart ekinoksu gece-gündüz süresiyle ilgili bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Şöyle ki; Güney Yarım Küre’de gündüzler gecelerden kısa, Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi oluyor. Ancak 21 Mart’ta gece-gündüz eşitliği yaşanıyor ve bu, ‘ekinoks’ olarak adlandırılıyor. Söz konusu olaydan sonra gündüzler uzuyor, geceler kısalıyor.

İlkbahar Ekinoksu

Ekinoks olayı yılda 2 defa gerçekleşiyor. İlkbahar ekinoksu havaların ısındığını ve ilkbaharın başladığını da müjdeliyor. Bu duruma ‘gün-tün eşitliği’ de deniyor.

Peki ekinoks nasıl oluyor?

Ekinoks Nasıl Gerçekleşir?

Güneş ışınları Ekvator’a dik olarak vurur ve aydınlanma çemberi kutuplardan geçer. Bu da gece ve gündüzün eşit olmasına yol açar. Sonbahar ekinoksu ve ilkbahar ekinoksu olarak yılda 2 defa meydana gelir.

21 Mart’ta Güneş ışınları öğle vaktinde Ekvator’a tam 90°’lik bir açıyla düşer. Ekvator’da gölge boyu 0’dır. Bu tarihten sonra güneş ışınları Kuzey Yarım Küre’ye artık dik olarak düşmeye başlayacaktır.

Güney Yarım Küre’de bundan sonra geceler gündüzlere göre daha uzun olacaktır. Kuzey Yarım Küre’de de bunun tam tersi olacak; gündüzler gecelerden daha uzun yaşanacaktır. Yani Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar mevsimi, Güney Yarım Küre’de ise sonbahar mevsimi başlayacaktır.

Aydınlanma çemberinin kutup noktalarına geçtiği tarihte güneş iki kutup noktasından da gözlemlenir. Dünyanın her yerinde gündüz ve gece süreleri eşitlenir. Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gece, Kuzey Kutup Noktası’nda da 6 aylık gündüz başlar.

21 Aralık tarihinde ise Kuzey Yarımküre’de kış, Güney Yarımküre’de yaz başlar.

21 Haziran tarihi ise yaz gündönümüdür. Bu gün yıl boyunca en kısa gece ve en uzun gündüz yaşanır. Güney yarım küre kışa girerken kuzey yarım küre yaz mevsimine başlar.

21 Mart ekinoksunda güneş aynı meridyen üzerinde bulunan bütün noktalarda aynı anda doğmakta ve aynı anda batmaktadır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı ortalama, önemli olduğu düşünülen okul notlarının ve yapılan yatırımların değerlendirilmesinin doğru yapılması için hesaplanmaktadır. Bu değerler yatırım portföyleri, notların derecelendirmesi ve buna benzer istatistiklerde yoğun…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Bedava Bilgisayar ve Tablet Kampanyası 2021

Tüm dünyayı saran koronavirüs tehlikesi sebebiyle eğitim – öğretim döneminin uzaktan olarak yürütülmesi birçok öğrencinin evinde bilgisayar ve tablet olmasını zorunlu kıldı. Hâl böyle olunca bilgisayar…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kütüphane Haftası Nedir, Nasıl Kutlanir?

Kütüphane Haftası 29 Mart ile 4 Nisan tarihleri arasında kutlanan özel bir zaman dilimi. Gerçi her yıl 29 Mart’ta başlamıyor, Mart ayının en son Pazartesi günü…

6 Ay Önce
0 Yorum