E-Devletten Abonelik İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Türkiye Cumhuriyeti’nin interaktif devlet olma yolunda attığı adımların en belirgin olanı geçmiş zaman dilimlerinde “E-devlet” adlı platformu kullanıcıların erişimine açmasıydı. Bu platformun erişime açılmasıyla birlikte resmi dairelerde yapılan işlerin birçoğu daha kolay gerçekleştirilmeye başlandı. İnternet kullanımı arttıkça resmi dairelerde oluşan yoğunluk daha düşük seviyelere geldi.

Bu hizmet kapsama alanını daha fazla genişleterek kullanıcıların abonelik işlemleriyle alakalı taleplerini de yanıtlama başladı. Son günlerde abone sistemi kullanarak vatandaşa hizmet vermeye devam eden kurumlar da işlemleri daha kolay hale getirmek için “E-devlet Abonelik İptal Etme” olanağını kullanıcılarına sundu. Bu olanak sayesinde herhangi bir resmi belgeye gerek duymadan, herhangi bir kuruluşa gitmeden işlerinizi kolayca halledebiliyorsunuz.

Bkz: Devlet Memurları Şirket Kurabilir mi?

E-Devletten Abonelik İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

E-devletten abonelik iptali yapmak için takip etmeniz gereken adımlar aslında çok basittir. Birçok kullanıcı yeni bir sistem olduğu için söz konusu durum hakkında net bilgilere sahip olmasa da işe ilk olarak kişisel e-devlet şifresini almakla başlayabiliyor. Bu şifreyi aldıktan sonra tüm işlemlerinizi kuruma başvurma gereği duymadan gerçekleştirebileceksiniz. E-devletten abonelik iptali yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

Bu adımlara geçmeden önce hangi kurumların abonelik iptali konusunda sizlere hizmet verdiğinden bahsedelim.

  • Birçok su, elektrik ve doğalgaz şirketi,
  • İnternet, telefon, mobil hat operatörleri,
  • Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone olarak listelenebilir.

Her kurumun kendine ait iptal sayfası bulunmaktadır. Artık söz konusu işlem adımlarına geçiş yapabiliriz.

  • “TC Kimlik Numaranız” ve “E-devlet Şifresi” aracılığıyla sisteme giriş yapın.
  • Üst kısımdaki “Arama” bölümüne “Abonelik Fesih İşlemleri” yazın.

Bu sayfaya giriş yaptığınızda karşınıza aktif abonelikleriniz çıkacaktır. Bu aboneliklerin arasından “Abonelik Fesih Başvurusu” butonuna tıklayın ve bir sonraki adıma geçiş yapın.

  • Fesih başvurusunun tamamlanmasını bekleyin.

Bu süreç ortalama 2-3 gün sürecektir. Hiçbir şekilde fesih işleminin gerçekleşmesi için herhangi bir kuruma ya da kuruluşa giderek imza atmanıza gerek kalmayacaktır.

Aboneliği İptal Ettirdikten Sonra Fesih Ücreti Ödemem Gerekir Mi?

Birçok kullanıcı “E-devletten Abonelik İptal Ettirme” işlemlerinden önce ilgili işlemin gerçekleşmesinin ardından tarafına herhangi bir fesih ücreti yansıtılıp yansıtılmayacağını merak ediyor. Bu konu hiçbir şekilde e-devlet ile alakalı olmayıp tamamen firmayla aranızda yapmış olduğunuz sözleşmeye dayanmaktadır. Eğer ki firma taahhütlü hizmet veriyorsa büyük olasılıkla tarafınıza fesih ücreti yansıtacaktır. Bu ücreti ödemek için ise tarafınıza verilen ödeme aracını kullanmanız yeterlidir.

Bu içeriğimizde “E-devletten abonelik iptal ettirme” işlemiyle ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşarak konu hakkında bilgilenmenizi sağladık. Bu bağlamda yapamadığınız herhangi bir işlem olursa direkt olarak yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Redmi 9AT Akıllı Telefon Modeli İncelemesi

Redmi 9AT Akıllı Telefon Modeli İncelemesi Xiaomi Redmi 9AT model telefonu 2020 yılında piyasaya sürüldü. 164.9 x 77 x 9 mm ölçü boyutlarında ve 194 gram…

2 Ay Önce
0 Yorum

Youtuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

Günümüzde artık Youtube platformu üzerinden video çekmeyen insan kalmadı diyebiliriz. Üstelik son yıllarda insanlar Youtube varken artık televizyon izlemeyi bile bıraktı diyebiliriz. Tabii bu platformu güçlü…

1 Yıl Önce
0 Yorum

En İyi Anti Virüs Programları 2021

En İyi Anti Virüs Programları 2021 , Piyasada yüze yakın antivirüs programı bulunur. Bilgisayarları kötü tehditlere karşı koruma amacı ile oluşturulan antivirüs programları aktif edildiğinde cihaz…

1 Yıl Önce
0 Yorum