O günü, bu günü derken mis gibi Doktorlar Günü de var. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız. (!) Tabii şimdi siz; ‘ya abi bana her gün doktorlar günü. Açıyorum Youtube’u, Elâ, Levent, Suat, Zenan takılıyorum.’ diyorsanız, yıl olmuş 2021 hâlâ Doktorlar dizisini bırakamadıysanız o ayrı bir boyut!

Ama biz bugün Doktorlar Günü’nden konuşmak istiyoruz. Bu vesile ile hastaları için gecesini gündüzüne katan, onlara en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışan doktorlarımıza minnettarlığımızı ve sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bir de daha sizi dinlemeden suratınıza bakıp bildiği tüm farmakolojik ürünlerin (!) isimlerini reçeteye yazarak gönderen, ameliyat ederken hastanın içinde gazlı bez unutan doktorlar da vardır. Allah ıslah etsin! Gidişat iyi değil! (!)

30 Mart Doktorlar Günü Tarihçesi

Bilindiği gibi 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanıyor. Ama araya 30 Mart’ı da sıkıştırıp onu da doktorlar günü îlân etmişler. 24 Haziran ise ‘Genç Doktorlar Günü’ olarak idrak ediliyor.

Doktor Avrupa kökenli bir kelime. Hekim ve tabîb de aynı anlama geliyor. Doktorlar Günü’nü kutlamak için tabii ki hastaneye gidip bir dünya tahlil yaptırmamız gerekmiyor. (!) Ya da Kenan Doğulu’dan bir şarkı patlatıp ‘doktor derdime bul bir çare, ona doyamıyorum yaz bir reçete’ falan dememiz de îcâp etmiyor.

Peki bu günün amacı ne?

Doktorlar Günü Neden Kutlanır?

Pek çok özel gün farkındalığın artırılması, toplumun bilinçlenmesine önayak olmak, bir gün için bile olsa bazı şeylere dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor. Doktorlar Günü de böyle. Onların ne kadar önemli bir görev yaptığını hatırlatmak, onlara olan saygı borcumuza vurgu yapmak ve biraz da onları bu yorucu tempoda motive etmek için kutlanıyor.

Eminiz ki bu günde doktorlar böyle bir mesleği seçtiği için kendileriyle gurur duyuyor, onure oluyor. Öyleyse biz de kamu spotumuzu verelim:

Pek çok doktor hasta veya hasta yakınından şiddet görüyor. Oysa doktorlara karşı anlayışlı olmak gerekiyor. Tahlil sonucunu beklemeye tahammül edemeyen, sonuç kötü çıkınca veya yakını vefat edince doktoru suçlayan insanlar çok. Evet, doktorların da hataları yok değil! Hastalarının sakat kalmasına veya ölmesine sebep olan doktorlar da fazla. Özellikle estetik alanında böyle skandallar çok yaşanıyor.

Ama özveriyle çalışan, tek düşüncesi paradan önce hastalarının sağlığı olan doktorlar el üstünde tutulmayı hak ediyor. İşte Doktorlar Günü’nü bir gün değil her gün kutlamak onlara saygı göstermekle olur. Ayrıca iyi bir doktor bulduysak ona güvenmemiz de gerek.

Doktorlar Günü 30 Mart değil her gün böyle kutlanır!

Bir ilaç yazsa hemen internetten prospektüs okuyup ‘hmm şöyle yan etkileri varmış, bak aslında şunun için kullanılıyormuş. Bu doktor işini bilmiyor ya gitmiş bana ne ilacı vermiş?’ diyerek o ilacı kullanmamak bize zarar verir, doktora değil.

Yine diyetisyenlerin önerdiği listeye uymamak, ‘aman be nasıl olsa görmüyor’ deyip sürekli kaçamak yapmak bizim sağlığımızı olumsuz etkiler. Doktorların dediklerini yapmak onlara değil kendimize iyilik etmek aslında.

Tabii doktorlar da hastalarına karşı görevlerini yerine getirmeli. Doğru tanı koyup doğru tedavi uygulamalı. Gereksiz tahlil ve testler isteyerek hem boşa masraf çıkarıp hem de hastayı yormamalı. Şundan da olsun, bundan da koy diyerek olur olmaz her türlü ilacı yazmamalı, insan içecek bunları insan! diye düşünmeli. (!)

30 Mart Doktorlar Günü münâsebetiyle;

Bu arada sizin için özel olan doktorları ziyaret etmeyi veya hiç olmazsa arayıp sormayı unutmayın! (Önemli bir ameliyatınızı veya çocuğunuzun doğumunu gerçekleştiren doktor gibi!)

Hasta-doktor ilişkisinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi; her iki tarafın da birbirine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi, doktora şiddetin durması dileğiyle! Tüm doktorların Doktorlar Günü kutlu olsun! Sağlığımız size emanet, iyi ki varsınız!

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yeni Dizi: ‘Teşkilat’ Hakkında Her Şey

Teşkilat dizisi henüz çok yeni olmasına rağmen sürekli konuşuluyor. TRT ekranlarında yayınlanan dizi, ülkemizin isimsiz kahramanlarını evlerimize getiriyor. Peki Teşkilat dizisi konusu ne? Oyuncu kadrosunda kimler…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Dünyadaki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir Mi ?

Dünyadaki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir Mi ? , İngiliz bilim insanların Mars’ta su bulması akıllara Mars’ta canlı yaşamın olabileceği ve canlıların burada yaşayabileceği gibi konuları meydana getirdi. …

1 Yıl Önce
0 Yorum

Nevruz Bayramı Nedir? Müslümanlar Nevruz Kutlar mı?

Nevruz bayramı; ilkbaharın gelişini sembolize eden bir bayram olup yüzyıllardır kutlanıyor. Özellikle  Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Uygur Bölgesi, Tataristan, Özbekistan, Balkanlar ve Anadolu’da yaygın olarak kutlanan…

6 Ay Önce
0 Yorum