Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Dişlere zarar veren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecek ve içecekler diş etlerinize ve diş minenize zarar verirler. Kalıcı sararmalara neden olabilirler. Ayrıca kimse çürük dişlerle gülümsemek istemez. Dişleriniz ne kadar sağlam, temiz ve parlaksa insanlarda o kadar özgüven olur. Bu yüzden diş sağlığınızı korumanız için çeşitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun veya kullanımını azaltın.

Buz: Öncelikle buz yemek dişlerinizi kırabilir. Buz yemenin güzel bir şey olmadığı aşikar çünkü buz yerken dişleriniz kamaşabilir, sızlayabilir ve en kötüsü kırılabilir.

Sert Gıdalar: Sert yiyeceklerden uzak durun. Ağzınızda fıstık kırmaya çalışmayın. Buz yemek gibi ağzınızda sodanın kapağını açmak ya da açılmayan paketleri zorla ağzınızla açmak iyi değildir. Diş minenize zarar verebilir dişinizi kırabilirsiniz.

Meyve Suları: Meyvelerin zaten asitli olduğunu biliyoruz. Fakat meyve suları meyvelerden daha asitlidir. Ph’ı yaklaşık 2,5 olan meyve suları dişinizi çürütecektir. Meyve sularını içtikten sonra dişlerinizi güzelce fırçalayabilirsiniz. Güzelce fırçalamaktan kastım dilinizi ve dişlerinizi diş minenizi ve diş etinize zarar vermeden yumuşak bir diş fırçasıyla bastırmadan fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Dişlerinizin yanında dilinizi de fırçalamasınız. Diş fırçasının sert olmaması ve dişlerinizi fırçalarken sert fırçalamamalısınız. Diş hekimlerine 6 ayda bir gitmelisiniz. Yılda 2 kez giderek diş sağlığınızı kontrol ettirmek önemlidir. Bazı durumlarda 3 ayda bir gitmekte fayda var. Yemek yedikten sonra atıştırmalık olarak şekersiz sade sakız çiğnemek tükürük bezlerinizi daha fazla harekete geçirir. Tükürük bezleriniz sizin doğal korucunuzdur. Bazı diş macunlarının üzerinde günde 2 defa veya günde 3 defa fırçalayınız, diye yazıyorsa uymanız gerekir. Eğer diş macunun üzerindeki uyarıları dikkate almazsanız uzun süreli kullanımda dişleriniz sararabilir.

Kuru Meyve: Bu tür kurutulmuş meyveler dişlerinize yapışabilir ve yapıştığı yerde şekere dönüşerek dişlerinizi çürütebilir. Kuru meyve gibi yapışabilen lokum, jelibon gibi şekerli gıdaları temizlemek zordur. Günde en az bir kez diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu tür yapışkan gıdalardan uzak durmalısınız.

Turunçgiller: Bu meyveler ne kadar da sağlıklı olsa da her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi bu tür asitli meyvelerinde aşırısı zararlıdır. Diş minesinin aşınmasına neden olabilmektedir. Bu tür meyvelerin tüketilmesi sonrasında 1 bardak su içilmesiyle bu hasarı minimuma indirebilirsiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bağımlılık Yapabilecek Yiyecekler

Bağımlılık yapabilecek yiyecekler her ne kadar tuhaf olsa da bazı yiyecekleri fark etmeden sıkça tükettiğinizi anlamıyorsunuz. Yediğiniz yiyeceklerden beyninize gönderdiği sinyallerle sizde bağımlılık oluşturabiliyor. Kimileri çikolatayı…

2 Ay Önce
0 Yorum

Depresyon Nedir

Depresyon nedir. Çoğu insanın başına gelen bir durumdur çünkü hayatın hareketliliği ve yorucu olması ayrıca dışlanmışlık duygusu gibi bir çok faktör depresyona sebep olabilir. Depresyon sürekli…

2 Ay Önce
0 Yorum

Sakatat Nedir? Yararları Nelerdir?

Önemli besin kaynakları arasında yer alan sakatat, çok fazla tüketilen besinlerdendir. Eskiden insanlar, çok fazla sakatat tüketimi yaparlardı. Çünkü sakatatın ne kadar faydalı besinlerden olduğunu düşünürlerdi.…

5 Ay Önce
0 Yorum