DGS Biyokimya 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

14 Gün Önce
Admin
0 0 0 0 0

DGS Biyokimya 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022 isimli makalemizde Dikey Geçiş Sınavında yeterli puanı almış öğrencilerin 3. sınıftan başlayarak ön lisanslarını lisans olarak tamamlaması aktarılacaktır. Bilindiği gibi Dikey Geçiş Sınavı olan DGS ön lisans eğitimini tamamlamış kişilerin yapılan sınav sonrası eğitimlerini 2 yıl daha devam ettirmektedir. Bu şansı yakalayan öğrenciler önlisans mezunu değil de 4 yıllık lisans öğrencisi olarak mezun olurlar. Ülkemizde önemli olan üniversite diplomasının önemi, hayatımıza DGS gibi farklı sınavları katmıştır. Peki Biyokimya okumuş olan bir kişi DGS’yi kazanarak eğitimi 4 yıla tamamlarken kaçıncı sınıftan devam edicek? İşte bu sorunuzun yanıtını yazımızın devamında bulacaksınız.

Biyokimya Bölümü Nedir?

Biyokimya bölümünde mezun olan kişiler hiç bir zaman üretimi bitmeyecek bir sektöre adım atmış olurlar. Biyokimya bölümünü bitiren biri gıda, ilaç, tarım ürünleri, kozmetik gibi farklı sektörlerde rahatlıkla çalışabilmektedir. Üniversite döneminde aldıkları dersler sayesinde farklı alanlarda bilgi sahibi olurlar. Bu durum da mezuniyet sonrası iş bulmayı kolaylaştıran bir durumdur.

2 yıllık bir eğitim dönemi olan Biyokimya bölümünü Dikey Geçiş Sınavı ile birlikte 4 yıla tamamlamak mümkündür. Türkiye’de 4 farklı devlet üniversitesi DGS ile birlikte öğrenci kabul etmektedir. DGS Biyokimya 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022 yılında 4 farklı devlet üniversitesidir.

Ege Üniversitesi

İzmir’de bulunan devlet üniversitesi DGS’de sayısal puanı yeterli olanları üniversiteye kabul etmektedir. 2021 – 2021 DGS puanlarına baktığımız zaman Taban Puan: 240,521 Tavan Puan: 257,45 olarak belirlenmiştir. Toplamda Dikey Geçiş Sınavı sonrası Biyokimya bölümüne kabul edeceği öğrenci sayısı ise 5 ile sınırlandırılmıştır.

Ege Üniversitesi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesinde Biyokimya öğrencilerini kabul eden üniversite, Kütahya’da bulunmaktadır. DGS sonrası üniversite öğrenci kabulü için Taban Puanı: 228,15 ve Tavan Puanı: 241,80 olarak belirlemiştir.2021 – 2022 kontenjan sayısı 5 olarak açıklanmıştır.

Dumlupınar Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Fen Fakültesinde öğrenci kabul eden köklü Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas’da bulunmaktadır. Yeni dönemde açıkladığı DGS Taban Puanı: 228,22 ve Tavan Puanı: 232,38 olarak açıklanmıştır. DGS sonrası 4 Biyokimya öğrencisi kabul edeceklerini üniversite resmi sitesinde açıklamışlardır.

Cumhuriyet Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Konya’da bulunan üniversite, 3 kişilik kontenjan ile sınırlama yaptığını belirtmiştir. 2021 – 2022 yılında belirtilen DGS Taban Puanı: 236,87 ve Tavan Puanı: 247,73 olarak resmi sitesinde duyurmuştur.

Selçuk Üniversitesi

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Kullanışlı Chrome Eklentileri [4 Adet]

İnternet kullanıcılarının birçoğu bilgisayarından internete girmek için Google’nin geliştirmiş olduğu Chrome tarayıcısını kullanıyor. Hem gelişmiş tasarımıyla hem de kullanıcılarına sunmuş olduğu eşsiz özelleştirme imkanlarıyla birçok işlemi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

AÖF Yaz Okulu Ücretleri Ne Kadar?

Birçok kişi çalışmak zorunda olduğu için okulunu uzaktan okumak zorunda kalmıştır. Bildiğiniz üzere 1 yıldır Türkiye’yi etkisi altına almayı başaran bir virüs salgınından dolayı okulların hemen…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft FPS Arttırma Yöntemleri

Minecraft kullanıcılarının her güncellemede karşısına çıkan sorunlardan biri olan Minecraft FPS arttırma, uzun yıllar boyunca sürekli bir sorun olmakta ve Minecraft oyuncularını bu durum rahatsız etmektedir.…

5 Ay Önce
0 Yorum