ÇÖPLERİN DÜNYADA YOK OLMA SÜRESİ

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Her çöp yok olabiliyor mu? Plastik ürünler ne kadar zamanda yok oluyor?

Pet Şişeler

400 yıldan sonra bile yok olmama ihtimali olan atıklardan biridir. Pet şişeleri her tarafa atmak yerine sadece geri dönüşüm kutularına atmalıyız yoksa sevdiğimiz balıkların yaşadığı yerleri kirletiyorlar. Bu da hem gıdaya hem de çevreye olumsuz etkileri çok fazla var.

Plastik ürünlerde pet şişelerde plastikten yapılmadır. Bu yüzden herhangi bir plastik üründe 400 yıldan fazla doğada kaybolmayabilir.

Telefon Kartları

Telefon kartları 1200 yıldan fazla yok olmama ihtimali vardır. Bu yüzden özellikle teknolojik aletleri asla çevreye çöp niyetine atılmamalıdır. Bu teknolojik atıklar çevreyi hem kirletir hem de radyoaktif madde yayabilirler.

Cam Şişeler

4000 yılda ancak yok olan cam şişeler aynı zamanda çevrelerde yangın olmasına neden olur. Orman yangınların çoğu cam şişelerin ormanlarda bırakılmasından kaynaklıdır kimi zaman kırık küçük bir parçası bile orman yangınlarına sebep olabilir. Bu yüzden çokça ağaç kaybedebiliriz. Sadece ağaçlar için değil hayvanlara ve insanlara da zarar verebilir. İnsanların ve hayvanların bir yerine batabilir ya da bazı hayvanlar yanlışlıkla yutabilir veya yemeğe çalışabilir. Bu yüzden camları da diğer eşyalar ve çöpler gibi geri dönüştürülmesi gerekir.

Sigara Filtresi

2 yılda kaybolan bu çöp geri dönüştürülemez ve sadece çevreyi kirleten oldukça pis bir çöptür. Çoğu canlı açlıktan onları yemek zannedip yiyebiliyorlar ve bir süre sonra ölüyorlar. Bu yüzden özellikle içilen sigaralar çöpe atılmalıdır. Çevreyi kirletmemeliyiz.

Kağıt Gazete

3 ayda yok olur. Bu kağıt gazeteleri geri dönüştürerek boşuna yeniden ağaç kesilmesini engelleyebiliriz. Böylelikle bu dönüştürülen kağıt gazeteler ile yeni defterler ve yeni gazeteler elde edebiliriz. Bu çöpleri çevreye atmayarak diğer canlıları bitkileri ve denizi koruyabiliriz.

Pil

300 yılda ancak yok olabilir. Ayrıca çevreye atılması ile radyoaktif madde yayabilir. Bu yüzden geri dönüştürülmelidir. Pilin bir kutbu + bir kutbu- olduğu için pil aslında bitmez – yükler + yüklerle birlikte karışır sanayide tekrar + ve – ayrılır. Ama bu evde yapılamaz sadece sanayide özel ortamlarla üretilebilir eski haline getirilebilir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS İletişim ve Tasarım Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS İletişim ve Tasarım Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , İletişim , Sanat ve Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin bünyesinde bulunmaktadır. 2 yıllık eğitimlerini…

1 Ay Önce
0 Yorum

DGS Kimya Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Kimya Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , son zamanların en çok araştırılan konuları haline geldi. 2 yıl okumuş ve okuyan adaylar ,eğitimlerini 4…

1 Ay Önce
0 Yorum

Online Dating Site Reviews 2021

If you are trying to find an online online dating service to meet your life partner, this can be a good idea to learn to read…

2 Ay Önce
0 Yorum