Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu

1 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu ,çocuklara verilmesi gereken bir disiplin de finansal sorumluluktur. Finansal sorumluluk sahibi olan çocuklar, geleceğe daha emin bakabilmektedirler.

Çocuğuma nasıl finansal sorumluluk kazandırabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İnsanların erken yaşta finansal sorumluluk kazanmaları hayatlarında mutlaka avantaj olmaktadır. Gelir gider hesabını iyi yapabilen, ayağını yorganına göre uzatan, ihtiyaç ve isteklerini net bir şekilde bilen insanlar, finansal sorumluluk sahibi insanlardır. Ve insanlar finansal sorumluluğu ne kadar erken kazanırsa hayatı boyunca o kadar doğru uygulamaktadır. Bu yüzden sizler de ebeveyn olarak sayacağımız yöntemleri uygulayarak çocuğunuza finansal sorumluluğu aşılayın.

İyi Örnekler Olun

Çocuğunuza finansal sorumluluğu öğretmenin ilk yolu ona iyi örnek olmaktır. Çocuklar genellikle anne babalarını örnek almaktadırlar. Bu sebeple çocuğunuzun aklında ne kadar tutumlu biri olursanız, o da sizi örnek alacaktır. Sürekli bütçenizi aşma eyleminde bulunursanız o da bunu içselleştirip, hayatında uygulayacaktır.

Sorumluluk Verin

Finansal sorumluluğu öğretmenin en iyi yolları sorusunun bir cevabı da çocuklarınıza sorumluluk verin olacaktır. Çocuğunuza düzenli para vererek, ödemelerini kendisinin yapmasını isteyin. Çocuğunuza günlük olarak değil aylık olarak harçlık verin. Bu şekilde bir aylık harcamalarını ayarlamak zorunda kalacaktır ve sorumluluk almış olacaktır.

 

Çocuğunuza Hesap Açın

Çocuğunuza banka kartı vererek de finansal sorumluluğu aşılayabilirsiniz. Çocuğunuz adına olan kartın aylık harcamalarını birlikte inceleyin. Harcama eğilimini öğrenebilir ve ona bu şekilde tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca kart bilgilerinin gizliliğini korumayı da bu şekilde öğrenebilir.

Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırın

Çocuğunuz sizden pahalı bir şey istediğinde onu hemen satın almayın. İstediği şey için para biriktirebileceğiniz söyleyin. Birlikte para biriktirmeniz sayesinde hem paranın değerini anlayacaktır hem düzenli bir şekilde kazancın daha büyük kazançlara dönüşebileceğini de öğrenecektir. İstediği bir şey için para biriktirmesi, hem o eşyayı daha değerli kılacaktır hem de para biriktirme alışkanlığı kazanmasına faydalı olacaktır.

Finansal Bilgileri Öğretin

Çocuğunuza finansal bilgileri öğreterek ileride hata yapma olasılığını azaltabilirsiniz. Yatırım ve tasarruf kavramlarının ne kadar önemli olduğunu anlatın. Çocuklara finansal sorumluluk aşılamak için 5 adım sizin için yeterli olacaktır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ramiz Dayı Sözleri

Ramiz dayı sözleri ezel dizisi ile son derece meşhur olmuş sözlerdir. Son derece anlamlı ve felsefi tarzda söylenen bu sözler ile çok fazla şeyi az kelimelerle…

4 Ay Önce
0 Yorum

Atom Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Atom coin, Cosmos ağına ait kripto para birimi olarak bilinmektedir. Kendi içerisinde kuralları olan ve blockchainlerin etkiletişim kurmasını sağlayan para birimidir. Atom coin, Cosmos (Atom) ağının…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Enjoy 20 Plus 5g

Enjoy 20 Plus 5g , akıllı telefonlar çağımızın en önemli buluşlarından biridir ve günümüzden lüks tüketim olmaktan çıkıp neredeyse zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dev akıllı…

1 Yıl Önce
0 Yorum