Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim

1 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim. Bu yazımızda anne ve babaların en büyük sorunlarından birisi olan çocuğun söz dinlememe sorunu her evde geçerli olan bir durumdur. Bu yazımızda çocuğum söz dinlemiyor ne yapabilirim? Sorusuna cevap arayacağız. 

Çoğumuz anne ya da baba olana kadar çevremizden ya da eğitim hayatımızda çocuk eğitimi konusunda birçok şey duymuş hatta bunları ilerde çocuk sahibi olunca uygulayacağımıza dair kendi kendimize söz vermişizdir. 

Fakat çocuk eğitimi zannedilen kadar kolay değildir. Çünkü çocuk yetiştirmek de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer bu noktalara gereken önemi vermezsek çocuğumuz da istenilmeyen davranışlar gözlenir 

Bunlardan birisi de sizi hesaba almamadır. Yani söz dinlememesidir. Peki çocuğunuz söz dinlemiyorsa bunu nasıl giderebilirsiniz?

Hayır Demeyi Öğretin

Çocuk eğitiminde önemli olan ilk başta, “hayır” demenin temel anlamını öğretin. Normal sağlıklı bebeklerin tümü emekleyebildikleri zaman ve çoğu zaman bundan çok daha önce “hayır” ı anlama kabiliyetine sahiptir. Bir süre için onları baştan çıkarıcı şeylerden uzaklaştırmak veya beladan kaçınmak için dikkatlerini dağıtmak yeterlidir. 

Uzaktan kumandalar, cep telefonları, elektrik kabloları vb. Oğlumuza “hayır” diyen öğelere sadece birkaç örnektir. Ya da bunun yerine “cız” kelimesini de kullanabilirsiniz. Bu çocuğun çok erken yaşta söz dinlemesini sağlar. 

 

Çocuğunuza Nasıl Söz Dinleyeceğini Öğretin 

Çocuğa “hayır” ı öğrettikten sonra, bu durum fiziksel olarak çocuğu sahip olamayacaklarından veya yapamayacaklarından uzaklaştırmak anlamına gelse bile, nasıl söz dinleyeceklerini öğretmek de önemlidir. Söz dinlemek bir şeye dokunmamak anlamına geliyorsa, çocuğunuzun elini nesneden fiziksel olarak çekin ve ona hayır deyin. Küçük çocuklar henüz mantığı veya mantığı anlamadıkları için, çocuğun neden belirli bir nesneye sahip olamayacağını veya belirli bir eylemi yapamayacağını açıklamaya gerek yoktur. Bu nedenle basit komutları ve eylemleri kullanmak, çocuğunuzun anlaması açısında daha net ve daha verimli bir iletişim sağlar.

Çocuğunuza Nasıl Davranması Gerektiğini Gösterin

Üstteki iki başlığa dikkat ettikten çocuğa yapmaması gereken durum yerine çocuğunuza sahip olabileceği bir aktivite veya nesne teklif etmeniz daha doğru olur. Çocuğunuzun yeni bir aktiviteye başlamasına yardımcı olmak çok iyidir. Ya da onlar için yeni veya eğlenceli bir fırsat yaratmak, onları söz dinlemiş bir vaziyette kalmaya ve yanlış yapmaktan kaçınmaya teşvik etmek için çok yararlıdır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Rüyada Ayı Görmek

Rüyada ayı görmek dost bilinen oldukça kuvvetli büyük bir düşmana delalet eder. Bu düşmanın size yakın bir zamanda çok büyük bir zarar vermek istediğine işaret etmektedir.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Windows 7, 8 ve 10’da Sınama Modu Kapatma

Windows 10’a sürekli olarak gelen güncellemelerle birlikte birçok kullanıcı “Sınama Modu” uyarısı ile karşılaşıyor. Bu uyarı kullanıcıları bir hayli rahatsız ettiği için internette konu hakkında yapılan…

1 Yıl Önce
0 Yorum

DGS İşletme 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS İşletme 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler, her yıl değişkenlik gösterse de bu değişimin ana sebebi üniversite yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerdir. Bu doğrultuda biz de üniversitelerle iletişime geçerek…

15 Gün Önce
0 Yorum