Cildiniz 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazansın

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Soğuyan havalar, nem, stres, beslenme ve daha birçok faktör cildimizin kuruyup sertleşmesine neden olur. Bu nedenle istediği genç görünümü elde edemeyen çoğu kişi daha bakımlı ve ışıltılı bir cilt için bir yol bulma arayışına girer. Günlük hayatta çevremizden milyonlarca cilt onarımına yardımcı besin, bakım maskesi ve kür tarifi duyarız. Bazıları etkili olmakla birlikte çoğu kulaktan duyma ve cildimize zarar verebilecek tarifler olabilir. Peki gerçekten cilde gençlik ve ışıltı kazandırmanın bir yolu var mıdır? Hadi sizin için derlediğimiz 10 adımda gençlik ve ışıltı kazandırma yöntemlerine bir göz atalım.

Cilde Gençlik ve Işıltı Kazandırmak Mümkün Mü?

Cilt canlı bir yapıdır. Beslenme şeklimiz, vücudumuza giren sıvı miktarı, güneş ışığından faydalanma süremiz ve benzeri birçok faktör cilt sağlığımızı etkiler. Doğru bir beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile cilde gençlik kazandırmak mümkündür. Hadi sizin için derlediğimiz, cildinize gençlik ve ışıltı kazandırmanıza yardımcı olacak 10 adımda gençlik ve ışıltı kazandırma yöntemlerine bir göz atalım.

10 Adımda Gençleşin

 1. Bol su için! Parlak bir cilt için en temel ihtiyaç sudur. Su barındırdığı mineraller sayesinde cildimizin kurumasını engeller ve cilde ışıltı kazandırır. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak arası su tüketmeniz gerekmektedir. Mevsimsel olarak bu miktar değişiklik gösterebilir.
su

su 

 1. Alkol ve sigara tüketimini azaltın. Cilt hücreleri faaliyetlerini yerine getirebilmek için sağlıklı beslenmeli ve toksik maddelerden arınmış olmalıdır. Sigara ve alkol tüketen insanlar ise birçok damar hastalığı ile baş başa kalır. Özellikle sigara dumanının getirdiği karbon monoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak cildin yeteri kadar beslenmesini engeller. Ciltte kırışıklıklara, renk değişikliklerine sebep olur. Dolayısıyla, ışıltılı bir cilt için sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 2. Güneş ışığının fazlası zarar! Yeterli ve günün doğru saatinde alınan güneş ışığı D vitamini ihtiyacımızı karşılamakla birlikte bronzlaşmamıza da yardımcı olur. Ancak gereksiz ve fazla derecede güneş ışığına maruz kalmak ciltte kalıcı hasarlara, cilt yanıklarına hatta ucu kansere dokunan sonuçlara bile varabilir. Bunun haricinde melanin adı verilen deriye rengini veren pigment birikerek istenmeyen çil oluşumuna sebebiyet verebilir.
 3. Kafein tüketimini azaltın. Gereğinden fazla kafein tüketimi vücuttaki kortizol miktarını artırır. Artan kortizol ise erken yaşlanmaya ve cildin erken yıpranmasına yol açar. Günde iki bardaktan fazla kahve içmeyerek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.
 4. Stresten uzak durun. Aşırı stres birçok hastalığın temelini oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre stresin de kafein gibi kortizol miktarını artırarak erken yaşlanmaya sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sistemini zayıflatır ve uykusuzluğa neden olur. Bunun sonucunda ise ciltte kırışıklıklar, sivilcelenme, yağlanma ve benzeri sorunlar meydana gelir. Cilt sağlığı başta olmak üzere genel vücut sağlığınız için de stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.
Cilde Gençlik ve Işıltı

Cilde Gençlik ve Işıltı 

 1. Düzenli spor yapın. Günlük yapacağınız kısa koşular veya 15 dakikalık egzersizler cildinize çok büyük fayda sağlar. Spor kan dolaşımınızı hızlandırır, kaslarınızı güçlendirir, kırışıklıkları yok eder. Terleme sayesinde cildi toksik maddelerden arındırır ve temizler. Bunun yanı sıra sivilce ve akne oluşumunu engeller. Sağlıklı bir cilt için sporu yaşam tarzı haline getirin.
 2. Bol sebze ve meyve tüketin. Cildimizde, kırışıklıklara yol açan serbest radikal adı verilen maddeler bulunur. Meyve ve sebzeler ise antioksidan etki göstererek bu radikallerin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve sağlıklı parlak bir cilde kavuşmamızı sağlar. Başta koyu yeşil olmak üzere kırmızı ve sarı renkli meyveleri tüketmeniz cildiniz için faydalı olacaktır.
 3. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Aşırı şeker tüketiminde cilt susuz kalır ve dolayısıyla sertleşir, kurur. Bu da deride pullanmaya döküntülere sebebiyet verir. Ayrıca buna ek olarak ciltte sivilcelenmenin de en temel kaynağı şekerdir.
 4. Yeşil çay için. Yeşil çay antioksidan etkisi ile yaşlanmayı geciktirir, cildi yeniler ve cilde daha elastik bir bir yapı kazandırır. Ayrıca cildi zararlı ışınlardan korur.
 5. Dengeli beslenin. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi cilt sağlığımızı beslenme ile kontrol etmek mümkündür. Yediğimiz besinler doğrudan veya dolaylı olarak cilt sağlığımızı etkiler. Aşırı yağlı yiyecekler, asitli içecekler, şekerli gıdalar cildimizin en büyük düşmanıdır. Daha genç ve ışıltılı bir cilt için doğru gıdalarla beslenilmedir.
Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Honor V40 5G

Honor V40 5G daha önceleri Huawei ile aynı çatı altında idi. Amerika Birleşik Devletleri’nin ağır ambargo uygulaması sonrasında Huawei bir karar alarak Honor’u elden çıkarmak zorunda…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Galaxy S21 Ultra 5G

Galaxy S21 Ultra 5G , telefon teknolojilerinden adından söz ettirmeyi başaran ve birbirinden farklı telefonları ile herkese hitap eden bir markadır. Galaxy ailesine yeni katılan S21…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Lüks Salon Önerileri ile Evinizi Aydınlatın

Lüks Salon Önerileri ile Evinizi Aydınlatın .Salonlar evlerde mutfaklardan sonra kullanılan alanlar içinde gelmektedir. Yapılan ufak değişikliklerle evin havasını değiştiren tasarımlar , yapılarında kullanılan yaratıcılıklar ile…

1 Ay Önce
0 Yorum