Chromebook’da Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Google’ın son zamanlarda neredeyse birçok alanda kendini göstermeye başlamasıyla birlikte adını sıkça duyar olduk. En son olarak “Chromebook” adı verilen bir bilgisayarla karşımıza çıkan firma, hepimizi birden şaşırtmayı başardı. Her anlamda işlevsel olan bu bilgisayarlar hafifliği ve mükemmel tasarımıyla ön plana çıkıyor. İşletim sistemi olarak ise Windows 10 yerine kendi işletim sistemi olan ve sadece tek bu cihazda kullanılan “Google Chrome OS” seçeneğini kullanmaktadır.

2011 yılında piyasaya sürülen bu cihaz diğer cihazlara göre iş konusunda işlevselliğini sahip olduğu işletim sisteminden alıyor. Her ne kadar böyle olsa da ne yazık ki hepimizin tahmin ettiği gibi Chrome OS işletim sisteminde Windows 10’da çalışan uygulamaların çalışmaması sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Biz de içeriğimizde Chromebook’da Windows uygulamalarını çalıştırma konusunda yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Tahmin ettiğiniz kadar zor olmadığından emin olabilirsiniz.

Chromebook’da Windows Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

Chromebook’da Windows Uygulamaları

Windows 10’da kullanılan Microsoft Office programları birçok cihazda kolayca kullanıldığı gibi bu cihazda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu işlemi nasıl yapacağınıza gelecek olursak aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 1. “Microsoft” internet sitesine giriş yapın.
 2. “Office, Excel” gibi uygulamaları seçin.

Bu seçimi tamamladıktan sonra artık Office 365 ürünü bilgisayarınıza indirilecek ve kullanıma açılacaktır. Her kullanıcı gibi siz de bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Bkz: Microsoft Office Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Chrome Uzak Masaüstü Uygulaması

Chrome Uzak Masaüstü, Google tarafından kullanıcılara sunulmuş olan en önemli ayrıcalıklardan biridir. Bu uygulama aracılığıyla nerede olursanız olun aktif bir internet bağlantınız varsa bilgisayarınıza rahatlıkla bağlantı gerçekleştirebiliyorsunuz. Her ne kadar durum böyle olsa da söz konusu özellik “Chromebook” olarak adlandırılan cihazlarda çalışmamaktadır. Bu özelliği çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Chrome Web Mağazası” bölümüne girin.
 2. “Chrome Uzaktan Masaüstü” uygulamasını yükleyin.
 3. “Chrome Uzaktan Masaüstü” uygulamasını açın.
 4. “Başla > Paylaş” butonlarına tıklayın.
 5. “Bağlan” seçeneğine tıklayarak cihazınızı uzaktan kontrol etmeye başlayın.

Bu özellik sizin için çok faydalı olacaktır. Hâl böyle olunca anlatılan adımları tek tek uygulamaya başlayın.

CrossOver Özelliği

CrossOver olarak bilinen uygulama Windows işletim sisteminde kolayca kullanılan uygulamaları diğer işletim sistemlerinde değerlendirebilmek için oluşturulmuştur. Bu sebeple de Chromebook’da Windows uygulamalarını çalıştırma konusunda sizlere büyük avantajlar sunacaktır. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları uygulamaktır.

 1. “Google Play Store” uygulamasını açın.
 2. “CrossOver on Chrome OS Beta” uygulamasını bulun.
 3. “Chromebook İzinleri” için gerekli onayları verin.

CrossOver uygulamasında Windows uygulamalarını bulmak için değerlendirebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri sağ üst köşede yer alan arama butonunu kullanmaktır. Bu butona tıkladığınızda açılan arama penceresinden dilediğiniz uygulamayı arayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Chromebook’da Windows uygulamalarını kullanma konusunda değerlendirebileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Her birini dilediğiniz gibi uygulayabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS Yeni Medya Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Yeni Medya Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , gelişen dünya ile medya sektörü büyük bir ivme kazandı. Hal böyle olunca Yeni Medya Bölümlerine…

1 Ay Önce
0 Yorum

Bearded Collie

Sakallı İskoç köpeği olarak da bilinen Bearded Collie, heyecanlı yapısıyla çok fazla dikkat çeker. Çoban köpeği türleri arasında yer alan Bearded Collie, olumlu özellikleri çok fazla…

2 Ay Önce
0 Yorum

Güzel Kokulu Dekoratif Mum Önerileri

Güzel kokulu dekoratif mum önerileri yazımızın konusunu oluşturuyor. Severek vakit geçirdiğimiz evlerimizin dekorasyonları oldukça önemlidir. Hem güzel kokan aynı zamanda hoş bir görüntüye sahip birbirinden güzel…

2 Ay Önce
0 Yorum