Bluetooth 5.0 Nedir? Bluetooth 5.0 Yükleme Rehberi

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Bluetooth 5.0 Nedir? Bluetooth 5.0 Yükleme Rehberi radyo frekanslarını kullanarak cihazlar arası verilerin 60 metre mesafe sınırıyla 1 Mbps değerinde aktarımını sağlamaktadır. Bu teknoloji ilk olarak 1994 yılında Sony Ericsson tarafından icat edilmiş ve günümüzde Special Interest Group (SIG) tarafından devralındı. Her geçen yıl kendini geliştirmeye devam etmesiyle birlikte son sürüm olarak Bluetooth 5.0 modülüne evrilmiş ve şuan aktif olarak birçok cihazda kullanılmaya başlanmıştır.

Bluetooth 5.0, kablosuz iletişim araçlarının son sürümüdür. Bu sürümle birlikte veri aktarımının daha hızlı gerçekleşmesi mümkün hale geldi. Eskisi kadar veri transferi işleminde aktif olarak kullanılmasa da birçok cihazla cihazlar arası kablosuz bağlantı kurmak için kullanılan en popüler araçlardan biridir. Bu zamanlarda kablosuz kulaklıklar, kablosuz mouse ve kablosuz klavye gibi araçların bağlantı kurması için önemli bir noktada diyebiliriz.

Bluetooth geriye dönük bir teknoloji olduğu için her gelen yeni güncelleme ile birlikte daha iyi bir performans sunuyor. Aktif olarak kullandığınız cihaz Bluetooth 4.2 ya da daha eski bir sürüme sahipse yeni gelen güncelleme ile birlikte Bluetooth 5.0 kullanabilirsiniz. Bluetooth 5.0 yüklü olarak piyasaya sunulan ilk akıllı telefon Samsung Galaxy S8’dir. Bu yayınımızda sizlere Bluetooth 5.0 Özellikleri, Bluetooth 5.0 Destekleyen Telefonlar, Bluetooth 5.0 ve Eski Sürümleri Arasındaki Farklar hakkında bilgiler vereceğiz.

Bluetooth 5.0 Özellikleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda birçok cihazda aktif olarak kullandığımız Bluetooth, yeni sürümünde farklı farklı özelliklerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. İlk olarak Galaxy S8 ile kullanılmaya başlanan bu teknoloji kullanıcılar tarafından birçok olumlu yorum aldı. Biz de henüz bu teknolojiden faydalanmayan kullanıcılar için 5.0’ın içerdiği mükemmel özellikleri sizler için araştırdık.

Etki Alanı Daha Geniş

Bluetooth 5.0’ın en dikkat çekici özelliklerinden biri cihazlar arası çekim gücüdür. Herhangi bir engelin bulunmadığı alanda 240 metreye kadar kapalı alanlarda ise 24 metreye kadar çekim aralığı bulunmaktadır. Bu kadar güçlü bir çekim gücü olması sebebiyle yeni nesil akıllı evlerde aktif olarak kullanabileceği öngörülüyor.

Daha Hızlı Veri Aktarımı

Akıllı telefonunuzun veri aktarımı 5.0 ile 50 Mbit/s değerine kadar ulaşacaktır. Bu sayede cihazlar arasında yapılan video, fotoğraf ya da buna benzer belgelerin kaliteli bir şekilde aktarılması mümkün hale geliyor. Bir önceki sürümlerde gönderilen belgelerin görüntü kalitesinde düşüşler gözlemlendiği için bu konunun üstüne daha fazla duruluyor.

Geniş Data İmkanı

Bluetooth 5.0 geliştirici ekibi bu versiyonun en son versiyona göre 8 kat daha fazla dataya imkan sağladığını belirtiyor. Bu sayede yayın mesaj kapasitesi de 8 kat daha fazla artmaktadır.

Çoklu Cihaz Desteği

Bluetooth 5.0 güncellemesi ile birlikte birçok cihaz kullanıcısının sabırsızlıkla beklediği özelliklerden biri birçok cihazla bağlantı kurma imkanı oluyor. Bu durumda tek cihazda yapılan müzik yayınına iki farklı kablosuz kulaklık eşleştirerek aynı anda yayını dinleyebileceksiniz.

Bluetooth 5.0 Destekleyen Telefonlar Hangileridir?

Bluetooth teknolojisi hemen hemen her akıllı telefon kullanıcısı tarafından heyecanla bekleniyor. Yeni telefon almak isteyen kullanıcılar özellikle hangi cihazların Bluetooth 5.0 sürümünü desteklediğini merak etmektedir. Blutetooth 5.0 destekleyen telefonlar genellikle yeni üretim cihazlardan oluşuyor. 2018 yılında duyurulan teknoloji 2019 yılı ve sonrasında üretilen tüm cihazlarda aktif olarak kullanılmaktadır.

Bu cihazlara örnekler vermek gerekirse başta Samsung Galaxy S8 olmak üzere iPhone 8 ve üst modeller, Huawei Mate 20 ve üst modeller, LG G7 ThinQ ve üst modeller, Meizu 16th ve üstü modeller, Xiaomi Mi6 ve üst modeller, Sony R1 ve üst modeller bu teknolojiyi aktif olarak kullanıyor.

Her ne kadar bu cihazların bazılarında 5.0 desteği yüklü olarak gelmiyor olsa da yapılan sürüm güncellemeleri ile birlikte yavaş yavaş tüm cihazlarda teknoloji aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Bu teknolojiyi kullanmaya başladığınızda en iyi performansı alacağınız konusunda herhangi bir tereddüt yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Her açıdan profesyonel bir kullanım sunulması için cihazları tek tek araştırabilirsiniz.

Bluetooth 5.0 Kulaklık 4.2 Telefonda Çalışır Mı?

Kulaklık modellerine yavaş yavaş 5.0 desteği getiriliyor. Bu durumda eski akıllı telefon modeline sahip olan bir kullanıcı 5.0 destekli kulaklık modellerine bağlanma konusunda sorun yaşayıp yaşamayacağını merak ediyor. Bu konuda biz sizlere gerekli tüm bilgileri vereceğiz.

Telefonunuz 4.2 sürümüne sahip olsa bile kulaklığınızın 5.0 modelini desteklemesi durumunda kulaklığınızı aktif olarak çalıştırabilirsiniz. Her ne kadar durum böyle olsa da kulaklığınızdan 5.0 performansını almanız imkansızdır. Performans açısından yaşayacağınız sorunların kullanıma etki etmeyeceğini düşünüyorsanız dilediğiniz gibi satın alabilirsiniz.

Bluetooth kulaklıkları kullanırken 5.0 sürümünden stabil bir performans almak için cihazınızın sürümü ile uygun olan bir kulaklık modeli satın almanız gerekiyor. Hâl böyle olunca kesinlikle satın alım öncesi araştırmalarınızı detaylıca yaparak doğru cihazı satın alma konusunda karar kılmanız gerekiyor. İnternetten yapacağınız araştırmalarda cihaz özelliklerine bakarak hangi Bluetooth sürümünü desteklediğini görebilirsiniz.

Bluetooth 4.2 ile 5.0 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bluetooth 4.2 ve 5.0 arasında gözle görülür farklar bulunmaktadır. Bu farklar başlıca; iletim performansı, çekim gücü, data kapasitesi, güç tüketim performansı olarak görülmektedir.

İletim Performansı

Bluetooth 5.0 desteği geldi gelesiye aktarım hızının neredeyse 2 kat daha fazla arttığını söyleyebiliriz. 4.2 sürümünde 1 Mbps iletim hızı bulunurken 5.0 sürümü 2 Mbps iletim hızına sahiptir. Bu sebeple hem dosya aktarımı hem de akıllı bileklik ve akıllı saat gibi teknolojilerin daha performanslı olarak çalışmasını sağlıyor.

Çekim Gücü

Bluetooth 5.0 teknolojisinin çekim gücü 240 metreye kadar ulaşırken, 4.2 sürümü ise 60 metreye kadar desteklemektedir. Bu sebeple cihazlar arası mesafeye takılı kalmaksızın en iyi performansı alabilirsiniz.

Data Kapasitesi

Bluetooth 4.2 sürümünde 31 bayt olan data kapasitesi, 5.0 sürümünde 255 bayta kadar yükseltildi. Bu sebeple navigasyon hizmetini kullanırken daha iyi bir performans alabileceksiniz. Bu durum 5.0 sürümünün sunduğu en iyi özelliklerden biri olarak görülüyor.

Güç Tüketim Kapasitesi

Bluetooth 5.0 sürümü 4.2 sürümüne göre daha az güç tüketimi yaparken uzun süreli kullanımlarda güç tüketimi sorunu ile karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Bu durum sürekli olarak kablosuz kulaklık kullanan kullanıcılar için devrim niteliğine sahiptir. Bu konuda kesinlikle performans alabileceğini söyleyebiliriz.

Bluetooth-5.0-Nedir-Bluetooth-5.0-Yukleme-Rehberi

Bluetooth-5.0-Nedir-Bluetooth-5.0-Yukleme-Rehberi

Akıllı Telefonun Bluetooth Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Akıllı telefonlarda kullanılmakta olan Bluetooth sürümünü nasıl bulacağınız konusunda bilgi sahibi değilseniz aslında bu işlemin ne kadar kolay olduğu sizlere anlatacağız. Bu konuda aşağıda vereceğimiz adımları takip ederek telefonunuzun sürümünü öğrenebilir ve cihaz seçimlerinizde bu konuya dikkat ederek araştırmalar yapabilirsiniz. Android telefon bluetooth sürümü öğrenme işlemi aşağıdaki adımlar neticesinde kolaylaşacaktır.

1.     Telefonunuzda bulunan “Ayarlar” sekmesine girin.

2.     Bu kısımda “Telefon Hakkında” seçeneği olacaktır.

3.     Bu kısma girdikten sonra sertifikalar bölümünden ya da aşağıda listelenen bilgilerden telefonunuzun güncel “Bluetooth Sürümü” öğrenebilirsiniz.

Bu işleme alternatif olarak telefon modelinizi internette aratarak sistem özellikleri kısmından hangi sürümü kullandığınız öğrenebilirsiniz. Her iki durumda da net sonuçlar alabileceğiniz için tercihinizin hangi yönde olacağı farketmeyecektir.

Bluetooth 5.0 Nasıl Yüklenir?

Akıllı telefona bluetooth 5.0 yükleme işlemi için sizin yapmanız gereken ekstra bir güncelleme bulunmuyor. Telefonunuza gönderilen güncellemeler ile birlikte sürümünüzü otomatik olarak yükseltilecektir. Bu durum sadece 2018 ve sonrasında üretilen cihazlar için geçerlidir.

Bu durumun en önemli sebebi daha önceki tarihte üretilen cihazların ne yazık ki bu teknolojiyi desteklemiyor olmasıdır. Tüm bunların yanı sıra bluetooth.com üzerinden ilgili içeriğin güncellenmesi için indirmeniz gereken dosyayı indirebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1.     Bu adrese adresine giriş yapın.

2.     Alt kısımda bulunan yönergeleri dikkatlice okuyun ve en altta bulunan “Download Now” yazısına tıklayın.

3.     Dosya indikten sonra kurulumu başlatın ve en güncel teknoloji ile Bluetooth sürümünüzü kullanmaya başlayın.

Bu teknolojinin kalitesi her kullanan kişi tarafından çok beğenildiği için sunduğu ayrıcalıklardan da faydalanmak için satın alacağınız ürünlerin kesinlikle desteklenip desteklenmediğini kontrol etmelisiniz. Herhangi bir şekilde doğru cihaz almazsanız sonrasında kullanamayacağınız için pişman olmayın.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Samsung Galaxy A Quantum

Samsung Galaxy A Quantum. Güney Kore merkezli telefon üreticisi olan Samsung, dünyada bir ilki başardı. Dünyanın ilk Kuantum Rastgele Sayı Üreticisi (QRNG) çipine sahip olan akıllı…

2 Ay Önce
0 Yorum

Facebook’ta Canlı Yayın Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Facebook’ta canlı yayın nasıl yapılır? Bu soru, Facebook kullanan 30-40 yaş arası kişilerin yanıt almak istediği konulardan biridir. Günlük hayatın çoğunun geçtiği sosyal medya platformu Facebook’ta…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Xiaomi 10 T Lite 5G

Xiaomi 10 T Lite 5G , 6.67 inç. Cihazın arkası da mi 10T’ninkinden biraz farklı ancak diğer Xiaomi telefonlarıyla karşılaştırıldığında, çok benzersiz değil. Kamera modülünün yerleşimi ve tasarımı…

10 Gün Önce
0 Yorum