Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu Sorunu ve Çözümü

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Windows 10 işletim sisteminin Microsoft tarafından yayınlanmasıyla birlikte birçok kişi karşılaştığı özellikler sayesinde şaşkına döndü. Hatta yıllardır zor işlem adımları aracılığıyla formatladığımız bilgisayarı artık tek tık yardımıyla formatlama özelliğini gördüğümüzde fazlasıyla heyecanlandık. Her ne kadar durum böyle olsa da kusursuz olarak beklediğimiz özelliklerin zaman zaman hatalarla karşılaşmamıza sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu içeriğimizde “Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasının çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Bkz: Macbook Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu. Hiçbir Değişiklik Yapılmadı.” Hatası Çözüm Yöntemleri

Windows 10’da bilgisayarı sıfırlarken karşılaşacağınız hataların birbirinden farklı çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler;

 • SFC taraması yaparak bozuk dosyaları tespit etmek.
 • Sistem onarma işlemi yapmak.
 • Sistem geri yükleme noktası oluşturmak, söz konusu sorunun çözüm yöntemlerinden sadece birkaçıdır.

Bu yöntemlerin nasıl uygulandığını içeriğimizde detaylıca sizlere anlatacağız.

1- SFC Taraması Yapmak ve Bozuk Dosyaları Tespit Etmek

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatası ile karşılaştığınızda söz konusu hatanın en önemli sebeplerinden birinin cihaz içerisinde format atma işlevini gerçekleştirmeye yarayan dosyaların bozulması olduğunu bilmelisiniz. Hâl böyle olunca söz konusu dosyaların sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Başlat Menüsü > Komut İstemi > Yönetici Olarak Çalıştır” adımlarını takip edin.
 • “Komut İstemi” sayfasına “sfc /scannow” komutunu uygulayın.

Bu kod parçacığını girdiğinizde sadece birkaç saniye içerisinde bozuk dosyaların tespit edilmesi için gerekli işlemler başlatılacaktır. Dosyaları tespit ettikten sonra sistem onarımını başlatarak sorunu çözmeye odaklanın.

2- Sistem Onarma İşlemi Yapmak

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasını çözebileceğiniz bir diğer yöntem ise Windows’un tüm sürümlerinde yer alan “Sistem Onarma” özelliğini kullanmaktır. Bu özelliği kullanarak cihazınızın format atma özelliğinin neden çalışıp çalışmadığını tespit edebilirsiniz. Her adımı eksiksiz olarak uygulayarak sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Windows 10 Kurulum USB’si hazırlayın.
 • Cihazınızı “Boot” ederek başlatın.
 • “Sistem Başlangıç Onarımı” yolunu takip edin.

Bu alanda onarım için gerekli adımlar sistem tarafından otomatik olarak atılacak ve sorun basit bir şekilde çözülmüş olacaktır. Her ne olursa olsun söz konusu adımları eksiksiz olarak uygulamanız gerektiğini unutmayın.

3- Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasını çözmek için uygulayacağınız son yöntem sistem geri yükleme noktası oluşturmaktır. Windows 10’un en önemli özelliklerinden biri karşılaşılan hatanın basit bir şekilde çözülmesine imkan tanıması olduğu için rahatlıkla sonuca ulaşabilirsiniz.

 • “Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma > Gelişmiş Başlangıç” yolunu takip edin.
 • “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna basın.
 • “Sorun Gider” kategorisine girin.
 • “Gelişmiş Seçenekler > Sistem Geri Yükleme” bölümüne ulaşın.

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatası çok basit bir şekilde çözülmüş olacaktır.

Bu içeriğimizde söz konusu hatayı çözmek için yapmanız gereken işlemler eksiksiz olarak sizlerle paylaşılmıştır. Her birini uygulamaya özen gösterin, hatta ekstra yöntemler biliyorsanız diğer kullanıcılarla yorum bölümünde bildiğiniz yöntemleri paylaşın.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ve mobil cihaz klavyelerinde çeşitli simgeler yer alır. İnternet simgesi olarak bilinen ve Türkçede kuyruklu a olarak isimlendirilen (@) simgesi, elektronik posta hesaplarında kullanılıyor. Et…

4 Ay Önce
0 Yorum

Xiaomi Mi 10i 5G

Xiaomi Mi 10i 5G , 2021’in Mart ayının başlarında Xiaomi, yurtdışında üç farklı Redmi Note 9 cep telefonunu piyasaya sürdü ve ardından geçen Kasım ayında Çin’de…

13 Gün Önce
0 Yorum

Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021. Huawei akıllı cihazların üretiminde üst teknolojileri kullanarak müşteri yelpazesini genişletiyor. 2020 yılında kullanıcısı bile buluşan P Smart 2021 telefonun da üst teknolojiler…

1 Ay Önce
0 Yorum