Beyin Hakkında Bilmedikleriniz

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Beyin hakkında bilmedikleriniz Beyin vücudumuzda bulunan önemli organlardan biridir. Hayatımızda yaşadığımız pek çok olayı, iyisiyle kötüsüyle kaydeder. Koşmayı, yürümeyi, nefes almayı, konuşmayı ve daha birçok şeyi yapabilmemizi sağlayan bir organdır. Bir beynin nasıl çalıştığını öğrenmek, bilmek için pek çok deneyler ve teoriler üretilir. Beyin oldukça gizemli bir organdır. Halen bilim insanları beyinin üzerinde çeşitli testler yapmaktadır. Örneğin beyin üzerinde yapılan bir testte ritme nasıl tepki verdiğini ve müzikle beynin hangi bölümlerinin çalıştığını öğrenmek için çeşitli deneyler yapılır.

Beyne saniyede milyonlarca sinyal gitmektedir. Beyne gönderilen sinyaller hızlı bir şekilde bu organda değerlendirilmektedir. Beyin içerisinde nöronlar bulunur. Nöronlar arasında gerçekleştirilen bağlantılar ile beyin görevini gerçekleştirebilmektedir. Beyin bu şekilde hem hareket etmeyi sağlar hem de görmeyi sağlar. Beyin sinir sisteminde sinyal ile birlikte çalışmaktadır.

Beyinlerin genel özelliklerinden biri de hormonların salınımları ile ilgilenirler. Beyin hormonların ne zaman salınacağıyla ilgilenir. Örneğin uyku sırasında salgılanan hormonlar beyin ile belirlenir. Bu şekilde zamanında salınan hormonlar ile vücudun dengesi sağlanmış olur.

Kan basıncını dengeler. Vücudun kan basıncını dengelediği için vücudumuz daha sağlıklı olur. Aynı zamanda vücut sıcaklığını da dengeler. Problem çözme yeteneği ile hem günlük hayatımızda yaşadığımız problemleri çözer hem de vücudumuzda yaşanan bir takım problemleri çözmede rol oynar. Duyu organlarını kontrol eder. Harekete geçirir. Küçüklükten beri öğretilen duyu organlarımız; görme, işitme, koklama, dokunma, tatma duyularını kontrol edebilmektedir. Hepimizin bildiği gibi öğrenme faaliyeti de burada gerçekleştirilir.

İnsan beyninde yaklaşık 90 milyar nöron bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha fazla gri madde bulunmaktadır. Gri madde dil yeteneklerinin daha gelişmiş olması ile ilgilidir. İnsan beyniniz yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır. Tabi bu ağırlık değişebileceği gibi boyutlarda değişebilir. Bazı insanların beyni daha küçükken bazılarının beyni daha büyüktür. Her ne kadar birine hakaret ederken beyninin küçük olduğunu yani bir aptal olduğunu belirtmeye çalışsak da aslında beynin büyüklüğü veya küçüklüğü zeka ile doğru orantısı yoktur.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Redmi Note 9 4g

Redmi Note 9 4g. Son dönemin özelliklede akıllı telefonlarda adını fiyat performansı ile duyuran Xiaomi markası piyasada hızla büyüyor. Xiaomi markasına ait Redmi markası 2020 yılının…

2 Ay Önce
0 Yorum

Votka fiyatları 2021 Güncel

Votka fiyatları 2021 Güncel söz konusu olduğunda birçok marka adı olması nedeni ile geniş bir fiyatlandırmadan söz etmek yerinde olur. Votka fiyatları 2020 yılı ile 2021…

14 Gün Önce
0 Yorum

Gelecekte Dünyayı Çok Farklı Bir Yer Haline Getirecek 6 Fikir

Gelecekte Dünyayı Çok Farklı Bir Yer Haline Getirecek 6 Fikir ,her gün dünyanın her yerinden insanlar geleceği daha parlak hale getirmenin yeni yollarını buluyor.Gelecekte ki teknolojide…

1 Yıl Önce
0 Yorum