Battlefield 3 Oyunu

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Battlefield 3 oyunu (BF3), Battlefield serisinin 11. oyunudur ve ekim 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Duyurulduğu günden bu zamana kadar adından sıklıkla söz ettiren bu video oyunu Microsoft Windows, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için hazırlanmış ve Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu tarafından 13 yaş sınırına tabi tutulmuştur. Battlefield 3 oyununu halen oynayabilmek için bazı sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazımızda sizler için Battlefield sistem gereksinimlerini araştıracağız. 

 

Battlefield 3 Oyunu Hakkında

 Kısaca BF3 olarak bilinen Battlefield 3 oyunu 25 Ekim 2011 yılında ilk olarak Kuzey Amerika’da, 28 Ekim 2011 yılında ise Avrupa ülkelerinde ve diğer tüm dünya ülkelerinde piyasaya arz edilmiştir. Yapımcılığını Digital Illusions CE’nin üstlendiği video oyununun yayımcılığını ve dağıtıcılığını yapan kuruluş ise Electronic Arts’tır. Battlefield 3 oyununu Windows Xp işletim sistemine sahip bilgisayarlarda oynamak pek mümkün değildir. Bunun nedeni ise Xp işletim sisteminin DirectX versiyonu ile olan uyumluluk problemleridir. 

Battlefield 3 Oyun Özellikleri

Oyunun modlarından biri olan tek oyunculu kısmı 2014 yılında geçmektedir. Diğer bir mod olan çok oyunculu modun yanı sıra kooperatif oynayış modu da senaryonun bir parçasıdır. Senaryodan bağımsız olan ve iki kişinin oynamasını destekleyen kooperatif oynayış kısmında özel görevler ve haritalar mevcuttur. Bu özel modda 6 tane özel harita bulunmakta ve oyuncuların bu haritalarda savaşmaları istenmektedir. Battlefield 3 ile birlikte yere yatma özelliği ve jetler geri gelmiştir. 

Microsoft Windows ve oyun konsolları için Battlefield 3’ün kurucuları Limited Edition paketini çıkarmışlardır. BF3 oyununun PC versiyonlarındaki çok oyunculu kısmı 64 oyuncuya kadar oyunu oynamaya imkan verirken konsol versiyonlarında ise en fazla 24 oyuncuya kadar oynamaya imkan vermektedir. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri, oyun konsollarının yeterli ağ performansının bulunmaması, yeterli cpu/gpu hafıza ve gücüne sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Oyunda bol miktarda hakaret ve küfür olması nedeni ile ESRV kurumundan M sınıfı oyun olarak nitelendirilmesine sebebiyet vermiştir. 

Battlefield 3 için bir önceki oyunda çalışan ekipten iki kat daha büyük bir ekip görev almıştır. Oyunun yapımcısı olan Digital Illusions CE’nin açıklamasına göre oyunda dedicated server desteği bulunmaktadır. Yine yapılan açıklamaya göre oyunun tek oyunculu modu 6 ile 10 saat arasında sürmektedir. Ayrıca oyunun çok oyunculu kısmında DLC’ler ile birlikte toplamda 15 tane mod bulunmaktadır. Bu modlar; Air Superiority, Conquest, Capture The Flag, Conquest Large, Scavenger, Conquest Assault, Tank Superiority, Conquest Assault Large, Conquest Domination, Rush, Gun Master, Squad Rush, Team Death Match 16 Players, Squad Death Match ve Team Deatch Match’tir. BF3’te resmi silah sayısı BF2’ye göre 10 kat arttırılmıştır. Son dönemlerde EA Games, oyunu PC üzerinden oynayan oyuncular için Origin’e üyeliği zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca Battlefield 3, E3 olarak bilinen Electronic Entertainment Expo oyun fuarında 21 ödül alarak tarihe geçmiştir. 

Battlefield 3 İçin Sistem Gereksinimleri (Minimum)

  • DirectX 10 destekli olmasıyla birlikte 512 MB hafızaya sahip Nvidia GeForce 8, 9, 200, 300 ya da 500 serisi ekran kartları ile Nvidia GeForce 8800 GT ya da daha yüksek Nvidia ekran kartının var olması gerekir.
  • Service Pack 2, Windows Vista ve 32 Bit işletim sistemi olmalıdır.
  • 512 MB hafızaya sahip DirectX 10.1 uyumlu birlikte Radeon 3870 ya da daha yüksek AMD ekran kartı veya Ati Radeon 3000, 4000, 5000 veya 6000 serisi ekran kartlarının var olması gerekir.
  • AMD X2 2.7 GHz ya da 2 GHz Core 2 Duo 2.4 GHz işlemci olmalıdır.
  • 2 GB RAM ve 20 GB boş disk alanı olmalıdır.

Battlefield 3 Sistem Gereksinimleri (Önerilen)

  • Ati Radeon 6950 ya da DirectX 11 destekli 1024 MB hafızaya sahip Nvidia GTX 560 Ekran kartına sahip olunmalıdır.
  • Windows 7 ve 64 Bit işletim sisteminin var olması gerekir.
  • İşlemci olarak Quad-Cora CPu gereklidir.
  • 4 GB RAM ve 20 GB’dan fazla boş disk alanı önerilir.

Tüm dünyanın EA Games olarak bildiği Electronic Arts şirketinin BF3 için yayımladığı sistem gereksinimleri tablosunu oyunun güncellenmesiyle birlikte yenilemediği bilinmektedir. Hem minimum olarak hem de önerilen sistem gereksinimlerinde oyunun 20 GB boş disk alanı içerisinde var olabildiğine kanaat getiren şirket, oyunu güncelledikçe içerisine birçok genişleme paketini dahil etmiştir. Bu nedenle oyunu indirip oynayacak olan oyunculara 20 GB’dan fazla bir depolama alanı gerekmektedir. 

Oyunun 2011 yılında çıktığını göz önüne alırsak o dönemin en güçlü işlemcileri bile günümüzdeki işlemcilerle kıyaslama yapılamayacak derecede zayıf bir yapıda olduklarını görebiliriz. EA Games’in önerilen sistem gereksinimleri tablosunda bulunan işlemci kısmında sadece “Dört çekirdekli işlemci” ifadesi yer almaktadır. Şu an elimizin altında bulunan cihazlar için oyunda işlemci yönünden bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Her ekran kartı ile yeni nesil oyunları saniyede 60 kareye sabitleyip oyunu oynamak imkansız görünürken, BF3’ü yüksek grafik ayarlarında ve NVIDIA GeForce GTX 1070 ile birlikte Full HD çözünürlük sayesinde 144 fps’de oynama imkanına sahip olabilirsiniz. EA Games’in yayınlamış olduğu minimum sistem gereksinimleri tablosuna göre AMD Radeon 6950 ya da NVIDIA GeForce GTX 560 ekran kartına sahip olan oyuncuların oyunu oynayabilecekleri açıklanmıştır. Elinizde güçlü bir ekran kartı ve 4K çözünürlüğü destekleyen monitör varsa 144 fps’de oyuna giriş yapabilirsiniz.

 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Oyun Dünyasının En Güçlü Kadın Karakterleri

Oyun severler tarafından oynanan ve her daim bazı popüler oyunlar vardır. Bu oyunlarda bulunan karakterler de oyuncular için önemlidir. Özellikle oyun karakterleri arasında kadın oyuncular da…

6 Ay Önce
0 Yorum

Eğitsel Oyunlar MEB Oyunları

Eğitsel Oyunlar MEB Oyunları , Çocukların gelişiminde yalnızca okul ya da kitaplar etkili değildir. Aynı zamanda her çocuk için oyun kavramı da büyük bir önem taşımaktadır.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Watch Dogs 2 Sistem Gereksinimleri

Watch Dogs 2 Ubisoft Montreal tarafından güncellenip, geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanmış ve selefine de benzer şekilde gizli unsurlar dahilinde mevcut bulunan aksiyon, macera oyunudur. 2014…

1 Yıl Önce
0 Yorum