Balıkesir Gezilecek Yerler

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Balıkesir, ülkemizin nüfus bakımından en büyük 17. Şehri olma özelliğini taşımaktadır. Balıkesir gezilecek yerler arasında doğal ve tarihi zenginlikleri bir arada bulabilir, iki denizin mistik havasına aynı anda şahit olabilirsiniz. 

Balıkesir Gezilecek Yerler Listesi 

Tüm güzellikleri ile Balıkesir’de gezilecek yerler arasında, sadece doğal güzellikler değil, tarihi yapılarda ön plana çıkmaktadır. Şehrin mistik yapısı, ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Türkiye’nin birçok şehri gibi doğrudan turizme yönelik amaçlarla ziyaret edilen bir şehir olmamasına karşın, aslında Balıkesir gezi rehberi listelerinde yer alabilecek onlarca farklı alan bulunuyor. 

Doğal güzellikleri ile zengin olmasının yanı sıra, muhteşem bir tarihi dokuya sahip olan şehirde doyasıya bir gezi planı yapabilirsiniz. 

Balıkesir Saat Kulesi 

1827 tarihli olanın Balıkesir Saat Kulesi, dönemin valisi Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrin sembol yapılarından biri olan tarihi saat kulesi 5 katlı olup 20 metre yüksekliğe sahiptir. Yapıldıktan yaklaşık 70 yıl sonra yaşanan bir deprem esnasında önemli ölçüde yıkılan kulenin, Ömer Ali Bey talimatı ile 1901 yılında yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Şehir merkezinde bulunan Balıkesir Saat Kulesi, kesme taş işçiliği ile yapılan Osmanlı mimarisinin en güzel örnekler arasında yer almaktadır. 

İlk Kurşun Tepesi 

Balıkesir’in popüler ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta bulunan İlk Kurşun Tepesinin en önemli özelliği, Kurtuluş Savaşı’nda buradan şehri işgal etmeye gelen düşmana ilk kurşunun atılmış olmasıdır. Manevi yanının yanı sıra zengin manzarası ve muhteşem bir seyir noktası olması sebebiyle, bölge insanı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 

Yeni Şehitler Anıtı 

Şehrin manevi dokusuna atıfta bulunan Yeni Şehitler Anıtı, gömeç ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Denizi gören bir konumda yer alan anıt, aynı zamanda bir şehitliktir. Yunan gemileri tarafından açılan ateş sonucu Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan askerlerimiz buraya gömülmüştür. Daha sonrasında bölgeye şehitlerin hatırasını yaşatmak için Yeni Şehitler Anıtı yapılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere bu şehitlikte, 7 şehit Türk askeri yatmaktadır. 

Halios Giorgos Manastırı 

1628 yılında inşa edilen manastır, Balıkesir’in Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Manastırın öne çıkan en önemli özelliği, buraya sebepsiz yere 12 rahibin sürgün edilmiş olmasıdır. Katolik Cemaati’nde görev yapan 12 rahip, İtalyanlar tarafından sürgüne gönderilmiş olup bu manastırda kalmışlardır. Osmanlı Devleti Hristiyan vatandaşlarına saygı amacıyla rahiplere sahip çıkarak, bir süre bu manastırda kalmalarını ve görevlerini icra etmelerini sağlamıştır. 

Susurluk Kaplıcası 

Şehrin Susurluk ilçesinde bulunan kaplıcalar, Balıkesir’in termal turizmine önemli katkılar sağlamaktadır. Kadın hastalıkları, romatizma, felç ve birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinen kaplıcalar sağlık için tercih edilmektedir. 

Altınova Plajı 

Ayvalık ilçesinde bulunan Altınova Plajı, denize girmek isteyenlerin Balıkesir’de gezilecek yerler listelerinde yer almaktadır. Huzur veren ortamı ve berrak denizi ile, yaz aylarında denize girmek için Altınova Plajını tercih edebilirsiniz. 

Duba Plajı 

Ayvalık ilçesinde bulunan ve ilçenin en kalabalık plajı olan Duba Plajı, aynı zamanda belediye plajı olarak da anılmaktadır. Ayvalık belediyesi tarafından işletilen plaj, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri önemli yerlerden biridir. 

Şeytan Sofrası 

Gün batımının muhteşem görüntüsünü izlemek istiyorsanız, eşsiz manzarası ile Şeytan Sofrası bunun için en ideal yerdir. İlçedeki en güzel manzaraya sahip seyir tepelerinden biri olan Şeytan Sofrasının, efsaneye konu olması da ayrıca ilginçtir. Efsaneye göre cennetten kovulan şeytan buradan geçerken, ayak izini burada bırakmıştır. Burada bir kaya üzerindeki ayak izinin, şeytana ait olduğu efsanesi bulunmaktadır. 

Agia Triyada Kilisesi 

Agia Triyada kilisesi, Cunda Adası’nda bulunmaktadır. 1858 yılında yapılan tarihi kilise, Katolik Cemaati’nin önemli ibadet merkezlerinden biri olarak bilinir. Osmanlı döneminde Katolik vatandaşların hizmetine açılan kilise, günümüze kadar birçok restorasyon çalışmasından geçmiştir. İtalyan mimarisinin yanı sıra Osmanlı mimarisinin de izlerini taşıyan kilisenin, iç ve dış mimarisi görülmeye değerdir. 

Agios Yannis Kilisesi 

Yine Cunda Adası üzerinde konumlu bulunan Agios Yannis Kilisesi, yapım tarihi bilinmemekle birlikte Osmanlı döneminde yapıldığı tahmin edilen yapılar arasındadır. Kilisenin Hristiyanlar için önemli bir merkez olması, özellikle Hristiyan inancına sahip olan turistlerin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. 

Bir kısmı yıkılmış olsa da kilisenin kalan kısmı aslına uygun bir şekilde restore ettirilmiştir. Kilise içerisinde Hristiyanlar için önemli sayılabilecek birçok sembol ve çizim bulunmaktadır. 

Saatli Camii 

Ayvalık ilçesinde yer alan Saatli Camii, tarihin derinliklerine uzanmak isteyenlerin Balıkesir gezi rehberi listelerinde yer alan yapılar arasındadır. İlk yapıldığında kilise olarak inşa edilen yapı, 1928 yılında ise camiye çevrilmiştir. Binanın yapım yılı 1850 olup, camiye çevrildikten sonra dekorasyonunda büyük bir saate yer verilmiştir. Bu sebeple Saatli Camii ismiyle anılmaya başlanmıştır. 

Cennet Tepesi 

Ayvalık ilçesinde eşsiz manzaraları seyredebileceğiniz seyir noktalarından biri de Cennet Tepesidir. Gün batımının muhteşem seyrini izleyebileceğiniz gibi, deniz ve orman manzarasını da bir arada bulabilirsiniz. 

Bandırma Arkeoloji Müzesi 

Arkeolojik eserlere merakınız bulunuyorsa, 1995 yılında kurulan Bandırma arkeolojik müzesi Balıkesir gezilecek yerler listenizde yer almalıdır. Tam olarak 2023 yılında ziyarete açılan arkeoloji müzesi içerisinde, Balıkesir ve çevresinde bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Altın sikkeler, küçük heykeller ve devasa lahitler arkeoloji müzesi sergi salonlarında ziyaretçilere sunulmaktadır. 

Kuvayi Milliye Müzesi 

Balıkesir Kurtuluş Savaşı döneminde, önemli rol üstlenen şehirlerimizden biridir. İlk olarak Mehmet Paşa konağı olarak inşa edilen müze binası, daha sonra 1996 yılında Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Binanın yapım yılı 1840 olması nedeniyle, müze özelliğinin yanı sıra tarihi yapı özelliği de taşımaktadır. 

Atatürk Kayalıkları 

Gömeç ilçesinde bulunan Atatürk Kayalıkları, sıklıkla medyada kendisine yer bulmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde Atatürk’ün yandan profilinin yansıdığı kayalıklar, tamamen doğal şekilde oluşmuştur. Atatürk’ siluetinin yansıdığı kayalıklar ayrıca, normal zamanda da Atatürk’ü andıran görüntüsüyle dikkat çekmektedir. 

Hacı Bayram Camii 

Muhteşem süslemelerle dikkat çeken mihrabı ile ünlü olan Hacı Bayram Camii, Ayvalık ilçesinde gezip görmeniz gereken tarihi yapılardan biridir. Caminin 1490 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Günümüze kadar farklı restorasyon çalışmalarından geçen Hacı Bayram Camii, Osmanlı mimarisinin bölgedeki en eşsiz örnekleri arasında yer almaktadır. 

Eşrefoğlu Rumi Camii

Tarihi caminin yapım yılı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Osmanlı döneminde yapıldığına dair işaretler bulunup, sonrasında da yine 1910 yılında Osmanlı’nın son döneminde tamirat görmüştür. İç kısım süslemeleri kadar, caminin dış mimarisi ve minare yapısı da ilgi çekicidir.

Yeşilli Camii

Balıkesir il merkezine bağlı bir mahallede bulunan Yeşilli Cami, muhteşem mimarisi ile dikkat çeken yapılar arasındadır. Özellikle caminin iç kısmında bulunan mihrap süslemeleri, görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen tarihi cami, ağırlıklı olarak kesme taş işçiliği ile yapılmıştır.

Selina Manastırı

Patriça yarımadası üzerinde konumlu bulunan Selina Manastırı, Cunda Adasının eşsiz tarihi yapılarından birisi olarak öne çıkmaktadır. 1771 yılında yapıldığı tahmin edilen manastırın, dış mimarisi İtalyan mimarisinin örneklerine benzemektedir. Manastır aynı zamanda Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyarak, harika bir karma mimari ortaya koymaktadır.

Balıkesir Atatürk Parkı 

Şehir merkezinin gürültüsünden biraz uzaklaşarak ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, Balıkesir Atatürk Parkı bunu yapmak için ideal bir lokasyondur. 1940 yılında inşa edilen Balıkesir Atatürk Parkı, havanın elverişli olduğu günlerde bölge halkının ziyaret ettiği yerler arasındadır. Park içerisinde çay bahçeleri, restoranlar, seyir terasları ve çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır. 

Manyas Gölü ve Kuş Cenneti Milli Parkı 

Balıkesir denildiğinde şüphesiz ki akla ilk gelenlerden biri, Manyas Gölü ve Kuş Cenneti Milli Parkı olmaktadır. Zira bu milli park, dünyaca ünlüdür. Toplamda 24000 dönümlük arazi üzerine kurulan Manyas Gölü ve Kuş Cenneti Milli Parkı, içerisinde Afrika Ve Asya kökenli çeşitli kuş türlerini barındırmaktadır. 

Balıkesir il merkezinden 85 kilometre Bandırma ilçesinde ise 19 kilometre uzaklıkta bulunan kuş cenneti, farklı 266 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kuş cenneti içerisinde bulunan kuş gözetleme kuleleri, doğa fotoğrafçıları tarafından fazlaca ilgi görmektedir. Yerli turistlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistler, doğanın en doğal ve eşsiz manzarasını kuş gözetleme kulelerinden seyretmektedir. 

Kum Adası 

Ayvalık ilçesindeki Kum Adası, denizin ve yeşilin eşsiz güzelliklerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Yarımada özelliği taşıyan Kum Adası, bölgeye turistik amaçlı gelenlerin önemli keşif noktaları arasında yer almaktadır. 

Şahindere Kanyonu 

Edremit ilçe sınırlarındaki Şahindere Kanyonu, 400’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yer yer değişen kanyon derinliği her noktasında ayrı bir güzellik sunarken, kanyon içerisinde bulunan şelale ve akarsular bölgenin mistik atmosferine katkı sunmaktadır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Aydın’da Gezilecek Yerler

Doğası, tarihi ve kültürü ile önemli destinasyonlarından biri olan Aydın’da, gezilecek yerler bir hayli fazladır. Şehrin tüm güzelliklerini gezip görebilmek için, özel araç ile en azından…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kışın Gezilecek Yerler Türkiye’de En Güzel 10 Kış Şehri

Türkiye’de dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanıyor. Her mevsimde gezilmesi gereken yerler olabiliyor. Kış mevsiminin çok güzel geçtiği birçok şehir bulunuyor. Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri…

4 Ay Önce
0 Yorum

Hayalet Adalar

Hayalet adalar hiç duydunuz mu? Hayalet ada deyince aklınıza terk edilmiş, yıllarca ayak basılmamış, ruhlarla çevrili, gizemli, mistik olan bir ada olduğunu düşünebilirsiniz ama bu yanlış.…

2 Ay Önce
0 Yorum