Azawakh

12 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Köpekler birçok kişi tarafından seviliyor. Azawakh da sevilen köpek türlerinden biri olarak görülüyor. Bu hayvanlarının sevilmesinin birçok sebebi bulunuyor. İnsanlara yakın olması ve şefkatli hayvanlar olması sevilmesinin en büyük etkenleri olarak görülüyor.

Azawakh Özellikleri

Azawakhların gelişmiş bir koku alma yeteneği bulunuyor. Bundan dolayı Güney Afrika’daki kabileler tarafından avcı olarak yetiştiriliyor. Bu köpeklerin güçlü bir içgüdüleri bulunuyor. Bu içgüdü sayesinde sevdiklerini korumak için her şeyi yapıyorlar. Yabancı kişilere karşı oldukça saldırgan olabiliyorlar. Bu sebeple bekçi köpeği olarak kullanılabiliyor. Diğer köpeklerinden ayrılan bazı özellikleri bulunuyor.

Azawakhlar yalnız kalmayı hiç istemiyor. Oldukça sosyal bir köpek olduğu için devamlı oyun oynamak istiyorlar. Bu köpeklerin vücutları oldukça atletik oluyor. Vücutlarının güçlü olması, atletik olmasının en büyük etkenlerinden biri olarak görülüyor. Azawakhların kulakları üçgen şeklinde oluyor.

Azawakh Özellikleri

Azawakh Özellikleri

Azawakh Bakımı

Azawakhlar oldukça narin köpekler olarak biliniyor. Bu köpeklerin mamasına özen göstermek gerekiyor. Köpeklerin yetişkinlikte ve yavruyken ihtiyacı farklı oluyor. Bundan dolayı her dönemde aynı mamanın kullanılmaması gerekiyor. Kuru mamayı çok seviyorlar. Bundan dolayı birçok kişi bu köpeklerin bakımında kuru mama kullanıyor.

Çoğu köpeğin aksine Azawakhlar banyo yapmaya bayılıyor. Bu köpekler için banyo yapmak keyifli ve güzel bir süreç olarak görülüyor. Ayda bir defa banyo yaptırmak yeterli oluyor.

Azawakhların bakımı için bilinmesi gereken detaylar şu şekilde:

  • Kuru şampuan uygulanmasını çok seviyorlar.
  • Azawakhların egzersizlerini ihmal etmemek gerekiyor.
  • Doğa yürüyüşlerini sevdikleri için devamlı dışarı çıkmak istiyorlar.
  • Azawakhlar yürüyüşü çok seviyor.

Azawakh Bakımı

Azawakh Bakımı

Azawakh Eğitimi

Azawakhlar kolay eğitilen köpekler arasında yer alıyor. Bu köpeklerin eğitiminde pozitif pekiştirme kullanılması gerekiyor. Pozitif pekiştirme, eğitimin özünü oluşturuyor. Doğru yaptıkları her hareketten sonra ufak ödüller bekliyorlar. Bu ödüllerin içeriği kişiden kişiye değişiyor. Kuru ve yaş mama verilebiliyor.

Azawakhların eğitimine küçük yaşlardan itibaren başlanıyor. Bu eğitimlerin içeriği değişiklik gösteriyor. Azawakhların eğitiminde narin olunması gerekiyor. Bu eğitimlerde fiziksel şiddet kullanılması en önemli hata olarak görülüyor. Fiziksel şiddet, eğitimden alınacak verimin düşmesine neden oluyor. Azawakhların eğitiminde ciddi olmak ve tavizi elden bırakmamak gerekiyor. Aksi halde eğitimin süresi uzayabiliyor. Eğitimin süresinin uzamasını hiç kimse istemiyor.

Azawakh Eğitimi

Azawakh Eğitimi

Azawakh Sağlığı

Azawakhlar genelde sağlıklı ırk olarak biliniyor. Bu ırkın sağlıklı olması kalıtımdan kaynaklanıyor. Bu ırkın belli kalıtsal rahatsızlıkları bulunuyor. Bu rahatsızlıklar köpeklerin sağlığını derinden etkiliyor. Azawakhlar ortalama olarak 10 yıl yaşıyor. Bu 10 yıllık sürecin sağlıklı olması için temizliğe önem vermek gerekiyor. Temizliğe önem verilmemesi durumunda Azawakhlar psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.

Azawakhların psikolojik sorun yaşaması hayatlarını derinden etkiliyor. Psikolojik sorun yaşayan Azawakhlar sağlıklı bir yaşam süremiyor. Bu ırkta epilepsi oldukça fazla görülüyor. Epilepsinin oluşması Azawakhlar için oldukça tehlikeli görülüyor. Azawakhların egzersiz ihtiyacının karşılanmaması sağlıksız kalmalarına neden olabiliyor.

Azawakh Sağlığı

Azawakh Sağlığı

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Küt Saç Modelleri

Küt Saç Modelleri , Saç modelleri herkesin beğenisine ve yüz şekline göre farklılık gösterir. Küt saç modelleri de merak edilenler arasında yer alırken farklı kesim metotları…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Ev Dekorasyonlarının Yeni Adresi Banyolar

Ev Dekorasyonlarının Yeni Adresi Banyolar son zamanlarda çok fazla değiştirilen alanlardır. Bütçenize göre isterseniz banyonuzu sıfırdan isterseniz de ufak bazı değişikliklerle de dizayn edebilirsiniz.Banyonuzda ilk önce…

11 Ay Önce
0 Yorum

Güzelliğinizi Nasıl Korursunuz?

Güzel kalma yöntemleri ile cildin canlılığını, pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını muhafaza etmek mümkündür. Güzellik göreceli bir kavram olup herkesin algısına göre değişse de; güzelliği devam ettirmek için…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al