Aydın’da Gezilecek Yerler

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Doğası, tarihi ve kültürü ile önemli destinasyonlarından biri olan Aydın’da, gezilecek yerler bir hayli fazladır. Şehrin tüm güzelliklerini gezip görebilmek için, özel araç ile en azından birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. 

Deniz turizminin önemli illerinden biri olan Aydın gezi rehberi listenizde, yer verebileceğiniz bazı keşif noktaları hakkındaki detayları yazının devamında sunduk. 

Aydın’da Gezilecek Yerler 

Ege’nin incisi Aydın’da gezip görebileceğiniz çok fazla alan bulunuyor. Listemizde bu alanlardan sadece öne çıkanlara yer vermeye çalıştık.

Güvercinada Kalesi 

Kendi döneminde ünlü bir deniz komutanı olan Barbaros Hayrettin Paşa talimatı ile yaptırılmıştır. Özellikle Kuşadası Körfezi’nin ortaya çıkan isyanlardan korunması ve ticaretinin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. 

Yapıldığı dönemde bölgenin güvenliğini de önemli bir rol oynayan tarihi Güvercinada Kalesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında da ismi geçer. Evliya Çelebi kitabında kale korsan kalesi olarak yer almaktadır. Evliya Çelebi’nin bu ismi vermesine sebep olan şeyin, kalenin korsan saldırılarına karşı bölgeyi korumak için yapılmış olmasıdır. Yapılan ışıklandırma çalışmaları ile muhteşem bir görüntüye sahip olan Güvercinada Kalesi, sabah 09.00  ile akşam 22.00 arasında açıktır. Kaleye girişler için, herhangi bir ücret alınmamaktadır. 

Karacasu Etnografya Müzesi 

Etnografik eserleri incelemekten hoşlanıyorsanız, Karacasu Etnografya Müzesi Aydın’da gezip görmeniz gereken yerler arasındadır. İçerisinde birçok yöresel tarihi ürünlerin bulunduğu müze, her gün mesai bitimine kadar açıktır. Müze girişi tamamen ücretsizdir. 

Adından da anlaşıldığı gibi Karacasu ilçesinde bulunan müze, Yaylalı Mahallesinde yer almaktadır. 

Aydın Arkeoloji Müzesi 

1959 yılından itibaren başlayan arkeoloji müzesi kurma çalışmaları, 1973 yılında tam olarak hayata geçirilmiştir. Şehir merkezinde Ilıcabaşı Mahallesi’nde bulunan Aydın arkeoloji müzesi, birçok sergi salonuna ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sikke salonunda roma, Osmanlı, Bizans, Helenistik, Selçuklu ve Grek dönemlerine ait eserler sergilenir. Bunlardan en önemlileri ise, altın, bakır ve gümüş sikke gibi madeni paralardır. 

Bunların dışında sikke salonunda geçmiş dönemlere ait değerli taşlardan yapılmış kahve değirmenleri, altın kaplama kitaplar, küpe ve yüzük gibi çeşitli ziynet eşyaları bulunmaktadır. Aydın bölgesinde ki antik kentlerde yapılan çalışmalarda bulunan heykel ve araç gereçler, Aydın arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. 

Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi 

Türkiye’nin ilk mikro minyatür müzesi olma özelliğini taşıdığı gibi dünyanın ise bu özelliği taşıyan 3. Müzesidir. Bu özellik, Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesini daha değerli kılmaktadır. 

Necati Korkmaz’ın eserlerine yer verilen müzede, yerli ve yabancı birçok heykeltıraşın mikro eserleri bulunmaktadır. Örneğin incir çekirdeğinden yapılmış ve üzerinde Allah’ın 99 isminin yazdığı mikro minyatür tesbih, bu müzededir. Saç teli üzerine yazılmış besmele veya dünyanın en küçüğü olduğu bilinen biblolar yine buradadır. 

Kadınlar Plajı 

Temiz yapısıyla Aydın’da gezilecek yerler listelerinde yer alan kadınlar plajı, adının aksine herkese açıktır. Güvercinada yolu üzerinde olan plaj, sosyal tesisleri ve temizliği ile denize girilebilecek ideal yerler arasındadır. Kadınlar plajı, Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. 

Altınkum Plajı 

Mavi bayrak ödüllü Altınkum Plajı, Didim ilçesinin olduğu kadar Aydın’ın da en ünlü plajları arasındadır. Altın rengini andıran kumsalı ile oldukça muhteşem bir görüntü sunar. Altınkum Plajı çevresinde, ihtiyaçlara göre her türlü sosyal tesis yer almaktadır. Gece kulüpleri, hediyelik eşya dükkanları, disko, restoran ve kafe gibi farklı sosyal tesisler, burada zaman geçirmek isteyenlere hizmet vermektedirler. Ayrıca Altınkum Plajı çevresinde konaklayabileceğiniz normal veya lüks otellerde bulunmaktadır. 

Sağtur Plajı 

Kampçılık faaliyetleri ile ilgilenenlerin Aydın gezi rehberi listesinde yer verebilecekleri plajlardan biridir. Yaz aylarında su sporlarının yoğun bir şekilde yapıldığı Sağtur Plajı, oldukça temizdir. Şehrin gürültüsünden biraz daha uzakta denize girmek istiyorsanız, Didim ilçesindeki Sağtur Plajı oldukça idealdir.

Akbük Plajı 

Altınkum Plajının ardından Didim ilçesinin en ünlü plajı olan Akbük Plajı, Altınkum gibi mavi bayrak ödüllü plajlardan biridir. Masmavi ve berrak denizi ile görenleri kendine hayran bırakan plaj, uzun sahil şeridine sahiptir. 

Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili olan Akbük Plajı, yeşillikler içerisinde kendini denizin maviliklerine bırakmak isteyenlerin vazgeçilmez tercihlerinden biridir. Plajın içerisinde ve çevresinde, ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü olanak sunulmaktadır. 

Yılancı Burnu Plajı 

Kuşadası’nda denize girilebilecek yerler arasındaki Yılancı Burnu Plajı, kalın kumlu kumsalı ile dikkat çekiyor. Deniz kısmı diğer plajlara göre biraz daha taşlık olan Yılancı Burnu plajının etrafında birçok sosyal tesisler yer alıyor. 

Güvercinada Halk Plajı

Şehir merkezine yürüme mesafesinde olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen Güvercinada halk plajı, Aydın belediyesi işletmektedir. Berrak denizi ve temiz kumsalı ile şehirde tercih edebileceğiniz plaj, yabancı turistlerinde uğrak yerlerinden biridir. 

Alangüllü Kaplıcası 

Termal sağlık turizmi için şehirdeki önemli yerlerden biri olan kaplıca, Aydın’da gezilecek yerler arasında tercih edilen keşif noktalarından biridir. Başta romatizma hastalıkları olmak üzere farklı cilt problemlerine de iyi gelmektedir. 

Kaplıca, Germencik ilçesine bağlı boz köyü sınırlarında bulunmaktadır. İlçe merkezine 12 kilometre mesafede yer alan kaplıcaya ulaşım oldukça kolaydır. 

Davutlar Termal Kaplıcası 

Saç dökülmesi, kısırlık, osteoporoz, siyatik, damar sertliği ve romatizma gibi önemli rahatsızlıklara faydası bulunduğu söylenmektedir. Davutlar Termal Kaplıcası, Aydın’ın termal turizmine önemli katkılar sağlamaktadır. Şehir merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan termal kaplıca, Kuşadası ilçesine ise 17 kilometre mesafededir. 

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 

Muhteşem doğal güzellikleri bir arada görmek istiyorsanız, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı doğanın tüm cömertliğini sizlere sunacaktır. Binlerce turistin ziyaret ettiği milli park içerisinde onlarca farklı kuş türü ve bitki bulunmaktadır. 27.000 hektarlık geniş bir alanı kapsayan milli park, nesli tükenmekte olan kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Milli parkın farklı bölgelerinde bulunan seyir terasları, doğanın güzelliklerini daha rahat bir şekilde keşfetmenizi sağlayacaktır. 

Tavşanburnu Tabiat Parkı 

Kampçılığa ilgi duyanların Aydın gezilecek yerler listelerinde yer alan Tavşanburnu Tabiat Parkı, Didim ilçesinde bulunmaktadır. Tabiat parkı içerisinde günübirlik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz sosyal tesislerin olması, kamp yapmak için burayı daha elverişli kılmaktadır. Doğa gezileri veya günübirlik piknik etkinlikleri için de tabiat parkı en ideal yerlerden biridir. 

İçmeler Koyu 

Dilek Yarımadası milli parkı sınırlarında bulunan İçmeler Koyu, bakir kalmış doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Yanı başında kır gazinosu ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunur. İçmeler koyu, 600 metrelik tertemiz plajı ile de dikkat çekmektedir. Kuşadası ilçesinde bulunan koy Güzelçamlı mevkiindedir. 

Manastır Koyu 

Didim ilçesinin en güzel koylarından biri olan Manastır Koyu, yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanmaktadır. Bölgenin en fazla ilgi gören keşif noktaları arasındaki koy, doğanın bakir güzelliklerini ziyaretçilerine sunar. 

Bir kısmına kadar araç ile ulaşım sağlanan koyun, 15 dakikalık patika yolu bulunmaktadır. Yanında bir tarihi manastır olması sebebiyle bu isimle anılan Manastır Koyu, Didim ilçesi çamlık bölgesindedir. 

Cennet Koyu 

Yine Didim ilçesinde bulunan koylarından biri olan Cennet Koyu, muhteşem güzellikleri bir arada bulabileceğiniz bir alandır. Koy çevresinde birçok işletme, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyet göstermektedir. Yemyeşil ormanlık alanları ile adeta cennetten bir görüntü sunan ve bu nedenle Cennet Koyu olarak adlandırılan bölge, Aydın gezi rehberi listenizde yer alabilecek popüler noktalardan biridir.

Arapapıştı Kanyonu 

Bozdoğan ilçesinde bulunan Arapapıştı Kanyonu, şehir merkezinden 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan kanyon, dünyanın 8. Harikası olarak gösterilmektedir. Farklı kuş ve bitki türlerine sahip olan kanyon boyunca, M.Ö yıllara ait kaya mezarları bulunmaktadır. 

Yabancı turistler için popüler bir destinasyon olan Arapapıştı Kanyonu, zaman zaman 380 metreyi derinliğe ulaşmaktadır. Dağ keçileri, balıkçıl kuşlar ve birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapan kanyon, mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır. 

Karabağlar Kanyonu 

2,5 kilometre uzunluğa sahip olan Karabağlar Kanyonu, doğal güzelliklerden hoşlananların Aydın’da gezilecek yerler listesinde yer verebilecekleri keşif noktaları arasındadır. Kanyon’da iple inilen 3 farklı şelale bulunmaktadır. Karabağlar Kanyonu’nun derinliği 50 metreyi bulmaktadır. 

Zeus Mağarası 

Yunan mitolojisinde tanrılardan biri olan Zeus’tan ismini alan mağara, sarkık ve dikitleri ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Zaman içerisinde sularının aşındırması ile oluşan mağaranın içerisinde küçük bir gölet bulunmaktadır. Kuşadası ilçesinde bulunan mağarayı günün her saati ziyaret edebilirsiniz. 

Çine Vadisi 

İl merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Çine Vadisi, birçok mitolojik hikâye konu olmuştur. Adını almış olduğu Çine ilçesinde bulunan vadi, bölgedeki önemli doğal güzellikler arasında yer alıyor. 

Dereağzı Şelalesi 

Nazilli ilçesi sınırlarında bulunan Dereağzı Şelalesi, havanın güzel olduğu günlerde bölge halkının en sık ziyaret ettiği noktalardan biridir. Etrafında bulunan piknik alanları ile ilkbahar yaz aylarının popüler destinasyonları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 23 metre yükseklikten dökülen suyun rahatlatıcı sesinde huzur bulmak istiyorsanız, Dereağzı Şelalesi ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. 

Didim Aquapark 

Türkiye’deki en büyük aqua parkları arasında gösterilen Didim Aquapark, Mavişehir yolu üzerinde bulunmaktadır. Sabah 10.00 ile 18.00 arasında açık olan agua park içerisinde, birbirinden eğlenceli etkinlik alanlarını bulabilirsiniz. Parkın içerisinde farklı dinlenme alanları, restoranlar ve kafeler gibi yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. 

Ramazan Paşa Camii 

1595 yılında yaptırılan Ramazan Paşa Camii, kesme taş işçiliğinin muhteşem örneklerinden biri olarak bilinmektedir. Tarihin gizemli motifleri ile donatılmış Ramazan Paşa Camii, banisi ramazan paşa tarafından yaptırılmıştır. 

Ahmet Şemsi Paşa Camii 

Ahmet Şemsi Paşa talimatı ile 1659 yılında yaptırılan tarihi cami, kırmızı minaresi nedeni ile Kırmızı Minareli Camii olarak da bilinmektedir. Şehir merkezinde Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan caminin iç ve dış süslemeleri, görenlerde kendine hayranlık ulaştıracak seviyede güzeldir. 

Koçarlı Cihanzade Mustafa Camii 

Yapım yılına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, caminin 17. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Koçarlı Cihanzade Mustafa Camii tek şerefeli olup, Mekke’nin panoramik görünümünün mihrabında yer alması önemli özellikleri arasındadır. 

Bafa Gölü 

Muğla ve Aydın sınırında bulunan Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma özelliğini taşımaktadır. Tabiat parkı olarak 1989 yılında koruma altına alınan gölün hemen yanı başında, binlerce yıllık zeytin ağaçları bulunmaktadır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ülkelerin İlginç Gelenekleri

Ülkelerin ilginç gelenekleri sizi şaşırtabilir ama size normal gelen herhangi bir gelenek diğer ülkelere tuhaf gelebilir. Sonuçta her ülkenin kültürü farklıdır. İnsanlar yaşadıkları olaylara göre farklı…

2 Ay Önce
0 Yorum

Aydın’da Gezilecek Yerler

Doğası, tarihi ve kültürü ile önemli destinasyonlarından biri olan Aydın’da, gezilecek yerler bir hayli fazladır. Şehrin tüm güzelliklerini gezip görebilmek için, özel araç ile en azından…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kışın Gezilecek Yerler Türkiye’de En Güzel 10 Kış Şehri

Türkiye’de dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanıyor. Her mevsimde gezilmesi gereken yerler olabiliyor. Kış mevsiminin çok güzel geçtiği birçok şehir bulunuyor. Türkiye’nin En Güzel Kış Şehirleri…

4 Ay Önce
0 Yorum