Android Eski Bildirimleri Görme

12 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Android telefonlarda önceden gelen ancak bir süre sonra silinen uyarılar tekrar görülebilir mi? Şeklinde yapılan araştırmaların sonucunun olumlu olduğu ve evet cevabını alacağınızı bilmelisiniz. Ancak şimdi de ilk merak edilen android eski bildirimleri görme nasıl olur sorusu olmaktadır. Bazı android modellerinde sisteme gelen ancak silinen uyarıları ve bildirimleri yeniden görmeniz mümkündür.

Eski Bildirimleri Görme Nedir?

Dünyada en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Android, pek çok kişinin bilmediği eski uyarıları görüntüleyebilen bir özelliğe sahip. Ayarlar uygulamasındaki birkaç işlemle kullanıcılar eski uyarıları görebilir.

Bu pek çok zaman işe yarayan ve bulunması istenen bildirimlerin bulunmasını sağlayan sisteme eski bildirimleri görme deniliyor. Daha önce dikkate almadığınız bazı bildirimlere silindikten sonra ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle durumlar için geliştirilen bu özel sistem sayesinde eski bildirimlere ulaşmak artık çok kolay.

Eski Bildirimleri Görme Nedir?

Eski Bildirimleri Görme Nedir?

Android Eski Bildirimler Nasıl Görüntülenir?

Günümüzde akıllı telefonlar ve tabletler neredeyse her şey haline geldi ve gündemde kalmaları için her zaman yanımızda bulunduruyoruz. Sürekli yenilenen ve güncellenen modelleriyle yeni ve üstün özellikler de hayatımıza giriyor.

Eğer daha önce sildiğiniz bir bildiriye yeniden ihtiyaç duyarsanız bunları yeniden görme şansına sahipsiniz. Aldığınız tüm uyarıları, Android işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan ancak pek çoğunun bilmediği bir işlevsel özelliği kullanarak bir liste halinde görmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlara pek çok alanda büyük kolaylık ve fayda sağlayan Android Eski bildirimleri görme işleminin basamakları şöyle sıralanır;

  • Öncelikle telefonunuz açık konumda olmalıdır, bunun için açın.
  • Widget ekleme sekmesine geçmek için boş bir alana bir süre tıklayın.
  • Açılan widget penceresinden ayarlar uygulamasını tıklayın.
  • Widget ayarlar sekmesinin ekranın herhangi bir yerine yerleştirin.
  • Eklediğiniz ayarlar sekmesini açtığınızda uyarı geçmişleri seçeneğini göreceksiniz.

Uyarı geçmişi seçeneğini tıkladığınızda daha önce gelen bildirimler ve uyarıları buradan bulabilirsiniz.

Android Eski Bildirimler Nasıl Görüntülenir?

Android Eski Bildirimler Nasıl Görüntülenir?

Eski Bildirimleri Görme Hangi Android İşletim Sisteminde Yapılabilir?

Android işletim sistemlerinde daha önce gelen ve sildiğiniz eski bildirimlerimizi görmemiz için birtakım ipuçları bulunmaktadır. Yukarıdaki belirtilen işlem adımlarını izledikten sonra, size gönderilen tüm bildirimlerin listesi artık tutulacak ve saklanan uyarılar 24 saat boyunca sistem deposunda saklanacaktır.

Ancak tüm bunları yapabilmek için öncelikle Android 11 işletim sistemli bir telefona sahip olmanız gerekecek. Çünkü sadece Android 11’de bunun için tasarlanmış bir özellik bulunuyor ve bu özellik bir uyarı geçmişi özelliği olarak kullanılıyor.

Eski Bildirimleri Görme Hangi Android İşletim Sisteminde Yapılabilir?

Eski Bildirimleri Görme Hangi Android İşletim Sisteminde Yapılabilir?

Android Eski Bildirim Görme Nasıl Yapılır?

Bu adımları tamamladıktan sonra, Android sistemi size gönderilen tüm bildirimlerin bir listesini tutmaya başlayacak ve bunları 24 saat boyunca tutacaktır. Android Alerts History özelliği sayesinde artık kaçırdığınız veya yanlışlıkla sildiğiniz uyarıyı bu sayfada görmeye başlayabilirsiniz.

Bu uyarılara tıklayarak normalde ilgili uyarının sizi yönlendireceği sayfaya da ulaşabilirsiniz. Uyarıyı yanlışlıkla kaldırdığınızda bu sayfaya gidebilir ve Ayarlar menüsünden aynı yolu izleyerek tüm detaylara ulaşabilir ve ne olduğunu görebilirsiniz.

Android bildirim geçmişinizi nasıl görüntüleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu özelliği tekrar devre dışı bırakmak için tek yapmanız gereken Ayarlar > Uygulamalar ve Uyarılar > Uyarılar sayfasına gidip bu sayfadaki bildirim günlüğünü kapatmak için uygun düğmeyi kullanmaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra size gönderilen hiçbir mesaj kaydedilmeyecektir.

Android Eski Bildirim Görme Nasıl Yapılır?

Android Eski Bildirim Görme Nasıl Yapılır?

Android Cihazlarda Bildirim Ayarlama

Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda eski bildirimleri görebileceğiniz gibi var olan ve görünen bildirimlerin devre dışı bırakılması da mümkündür. Tüm uyarı ve bildirimleri tek seferde devre dışı bırakmak Android işletim sisteminin özellikleri arasındadır.

Bu işletim sistemi özelleştirmenin birçok farklı yolu ve yöntemi vardır. Uyarıları kilit ekranında görmek isteyip istemediğinizi, açılır uyarılara ihtiyacınız olup olmadığını veya almak isteyip istemediğinizi belirleyerek bu uyarıların tamamını kontrol altına alabilirsiniz.

Android Cihazlarda Bildirim Ayarlama

Android Cihazlarda Bildirim Ayarlama

Android 11’de Bildirim Geçmişi Anahtarı

Daha önce Android 11’deki bildirimleri geri yüklemek için bunun için yalnızca bildirim geçmişini kullanmamız gerekiyor. Bu seçenek bize bir cep telefonundan bize gelen tüm uyarıların bir özetini verir ve ihtiyacımız olduğunda onları görebilmemizi sağlar.

Burada bahsedilen bu eski bildirimleri geri yükleyerek kullanabilme özelliği sadece Android 11 ve daha sonra piyasaya sürülen sürümlerinde bulunmaktadır. Ancak her sürümde aynı şekillerde çalışmaz ya da kullanılamaz.

Android 11'de Bildirim Geçmişi Anahtarı

Android 11’de Bildirim Geçmişi Anahtarı

Android Silinen Uyarıları Görmenin Yolları

Size daha önce gösterdiğimiz adımları kullanarak geçmişi etkinleştirdikten sonra, yalnızca geçmişi nasıl görüntüleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu iki farklı şekilde de yapılabilir ve bu sayede daha önce sildiğiniz ya da okuyamadığınız tüm bildirimleri yeniden görme şansı yakalarsınız.

Bu seçenek Android 11 cep telefonlarına ulaşmadan önce Google’ın bildirim geçmişine erişime izin veren gizli bir seçeneği vardı. Mobil cihazınız herhangi bir özelleştirme katmanı olmadan Android kullanıyorsa, Android 10 ile kullanabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için şu hızlı adımları uygulamanız yeterlidir;

  • Parmağımızı ekranın herhangi bir boş yerine tutuyoruz ve Widget’ları seçiyoruz.
  • Sonra buradan erişim ayarlarına tıklıyoruz.
  • Ardından bildirim günlüğünü seçiyoruz.

Burada yapılan şey, ana ekrana bir kısayol tuşu eklemek olacaktır. Android 10 telefon neslini atlamamıza izin veren bir seçenek de bulunmaktadır burada onu da seçmelisiniz.

Android Eski Bildirimleri Görüntüleme Ne İşe Yarar?

Androit işletim sistemi ile çalışan telefonlarınıza farklı uygulamalarda ya da telefonunuzun kendi özel uygulamalarından pek çok bildirim alabilirsiniz. Pek çok kişi bu bildirimleri tek tek incele ve talimatları takip ederek uygulamalardan en iyi şekilde faydalanmayı tercih eder. Ancak günümüzde pek çok android kullanıcısı gelen uyarı ve bildirimleri hiç okumadan silerler.

Ancak bazı durumlarda bu bildirimlere ihtiyaç duyulur ve yeniden görüntülenerek okunması gerekebilir. Böyle durumlarda işinize çok yarayacak olan Android eski bildirimleri geri görme seçeneği ile kısa sürede widged menüsünü kullanarak eski bildirimleri görüntüleyebilirsiniz.

Android Eski Bildirimleri Görüntüleme Ne İşe Yarar?

Android Eski Bildirimleri Görüntüleme Ne İşe Yarar?

 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

TikTok Favori Şarkıları

TikTok Favori Şarkıları seviyorsanız sizi şöyle alalım; TikTok günümüzde çokça popülerleşmiş olan çok sevilen bir uygulamadır. Tiktok kullananlar değişik fikirler öne sürüp bunu şarkılarla süsleyerek karşımıza…

11 Ay Önce
0 Yorum

Android Eski Bildirimleri Görme

Android telefonlarda önceden gelen ancak bir süre sonra silinen uyarılar tekrar görülebilir mi? Şeklinde yapılan araştırmaların sonucunun olumlu olduğu ve evet cevabını alacağınızı bilmelisiniz. Ancak şimdi…

12 Ay Önce
0 Yorum

Twitter Bahşiş Özelliği Açma Nasıl Yapılır?

Twitter, son zamanlarda diğer sosyal medya platformlarına nazaran birçok özelliğinin eksik olması sebebiyle arka planda kaldı. Her ne kadar durum böyle olsa da birçok kişi halen…

10 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al