Android Cihazlarda Önbellek Temizliği

12 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Akıllı cihazlarda birden fazla uygulama kullanılır. Kullanılan bu uygulamalar bazı verileri hafızaya alır. Hafızada kalan bu veriler belli bir süre sonra cihazın kasmasına veya donmasına neden olabilir.

Android Cihazlardaki Önbellek Verisi Nedir?

Önbellek, geçici hafıza anlamına gelmektedir. Depolama bölgesinde toplanan verilere önbellek verisi adı verilir. Bu veriler kısa süre içerisinde çoğalır. Önbellek verisinin yalnızca arama motorlarında yer aldığı düşünülür. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Daha sonradan indirilen ve severek kullanılan mobil uygulamalarda da önbellek verisi vardır.

Tarayıcıya girildiği zaman dosya talebinde bulunulduğunda bu dosyanın cihaza zarar verip verilmediğine bakılır. Eğer dosya zarar vermiyorsa web sitesine talep gönderilerek dosya önbelleğe alınır. Önbelleğe alınan veri, uzun süre boyunca burada kalır.

Önbellek verisinin belli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Önbellek verilerinin temizliğine önem veren kişiler telefonlarını daha rahat bir şekilde kullanabilir.

Android Cihazlardaki Önbellek Verisi Nedir? 

Android Cihazlardaki Önbellek Verisi Nedir?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Nedir?

Android cihazlar günümüzün en önemli aletlerinden birisi olarak görülür. Bu cihazların farklı işlevler için kullanılması, onların önemini daha da artırmıştır. Ancak cihazların belli bir süre sonra hafızası dolabilir. Hafızası dolan cihazlar hızlı bir şekilde çalışamaz. Android cihazların sağlığı için yapılan temizleme işlemine önbellek temizliği adı verilir. Tarayıcı temizleme sayfasındaki verilerin ortadan kaldırılmasıyla önbellek temizliği yapılmış olur.

Önbellek temizliği yalnızca tarayıcılarda yapılmaz. Cihaz içerisindeki uygulamaların da önbelleği temizlenir. Önbelleği temizlenen uygulamalar daha rahat çalışabilir.

Önbellek temizliği toplum içerisinde cache temizleme olarak da bilinir. Ancak önbellek temizliği terimi çok daha fazla kişi tarafından kullanılır.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmalı Mıdır?

Android cihazlar uzun sürelerden beri hayatımızın içinde yer alır. Uzun süren kullanımlara bağlı olarak telefonda yer kalmayabilir. Telefonunda yer kalmayan kişiler önbellek temizlemeyi düşünüyor. Bu durumda kişiler önbellek temizliğinin ne olduğunu, yapılıp yapılmaması gerektiğini ve nasıl yapacağını araştırıyor.

Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda gönül rahatlığı ile önbellek temizliği yapılabilir. Yapılan temizlikle birlikte cihazda boş yer açılır. Açılan boş yere istenilen uygulama indirilebilir. Ancak bazı kişiler önbellek temizliğinin yapılmaması gerektiğini, bu işlemin cihazı yavaşlattığını ifade eder. Pek çok uzman bu verinin doğru olmadığını, önbellek temizliğinin direkt olarak hafızayı etkilediği ifade ediyor.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmalı Mıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmalı Mıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Niçin Yapılmalıdır?

Android cihazlarda önbellek verilerini silmenin farklı nedenleri vardır. Tarayıcı önbelleğinde yer alan dosyalar belli bir süre sonra daha büyük boyutlara ulaşabiliyor. Büyük boyutlara ulaşan dosyalar ise telefonda daha fazla yer kaplar. Bu da telefon hafızasını direkt olarak etkiler. Android cihazlarda önbellek temizliğinin yapılmasının nedenleri:

  • Telefon hafızasında yer açmak
  • Sistem üzerindeki ekstra yüke son vermek
  • Uygulamaların daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak

Önbelleği dolan telefonlarda kasma problemlerle ile daha fazla karşılaşır. Kasma problemi ise telefon kullanıcılarının istemediği önemli durumlardan birisidir. Kasma problemi ile karşılaşmak istemeyen kullanıcıların önbellek temizliğine gereken önemi vermesi gerekiyor.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Niçin Yapılmalıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Niçin Yapılmalıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Nasıl Yapılır?

Android cihazlar tek bir firma tarafından üretilmez. Bu cihazları tek bir firmanın üretmemesi, önbellek temizliğini direkt olarak etkiler.

Çünkü farklı marka ve modeldeki telefonlarda önbellek temizliği için farklı işlemler uygulanır. Uygulanacak olan işlemlerin titizlikle yürütülmesi gerekir. Titizlikle yapılmayan işlemler sonucunda önbellek temizliğinden istenilen sonuç alınamaz. Android cihazlarda önbellek temizliği şu şekilde yapılır:

  • İlk olarak ayarların yer aldığı bölüme gidilir.
  • Ayarlar kısmında uygulamaların görülebileceği sekmeye geçilir.
  • Uygulamalar kısmından önbelleği silinecek olan içerik seçilir.
  • Seçilen içerikle birlikte gelen ekranda önbelleği temizle butonuna tıklanır.

Bu aşamalardan bir veya birkaçının yapılmaması durumunda önbellek verileri doğru bir şekilde temizlenemez.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Nasıl Yapılır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Nasıl Yapılır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Önbellek temizliği yapacak olan kişiler bu işlemi ne sıklıkla yapacağını merak ediyor. Önbellek verilerinin kısa süreli aralıklarla temizlenmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bu veriler düzenli olarak silinirse cihazda bazı sıkıntılar oluşabilir. Oluşan sıkıntılar ise belli bir süre sonra ciddi problemlere yol açabilir.

Önbellek temizliğinin belli başlı durumlarda yapılması gerekir. Uygulama düzgün çalışmadığında ya da telefonda boş alan kalmadığında önbellek temizliğine başvurulabilir. Ancak uygulamanın çalışmasında bir sorun yoksa veya telefon hafızasında yer varsa önbellek temizliğine başvurulmamalıdır.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Önbellek temizliği çok sık aralıklarla olmasa bile nadiren yapılmalıdır. Ancak bazı kişiler telefonu aldığı süreden itibaren önbellek temizliği yapmıyor. Temizlenmeyen veriler ise hafızada boşu boşuna yer kaplayabilir. Kişiler yer açabilmek için hafıza kartı satın alabilir. Bu kişiler hafıza kartı satın almak yerine önbellek temizliği yapsa daha mutlu olabilecektir.

Temizlenmeyen önbellek verileri yüzünden uygulamalar düzgün çalışmayabilir. Düzgün çalışmayan uygulamalar ise telefonu yorabilir. Yorulan telefonun CPU kullanımı artar. CPU kullanımı yoğun olan telefonları kullanan kişiler donma problemlerine denk gelebilir. Mobil uygulama ya da tarayıcı verilerini temizlemeyen kişiler telefonun yavaşladığına şahit olabiliyor. Çünkü telefonun hafızasında kalan veriler uygulamaların hızlı çalışmasına engel olabilir.

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Android Cihazlarda Önbellek Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Önbellek Temizliği İçin Kullanılan Uygulamalar İşe Yarar Mı?

Önbellek temizliği yaptığını söyleyen pek çok uygulama vardır. Önbellek verilerini silen uygulamalar market üzerinden indirilebilir. Bu uygulamaların hepsi önbellek verilerini sildiğini iddia ediyor. Ancak pek çok uygulama arka planda çalışarak telefonu yorabiliyor. Bunun yanında bu programlar sık sık reklam gösteriyor. Gösterilen reklamlar bazen can sıkıcı olabiliyor.

1.Önbellek temizliği yapan kaliteli, alanında bir numara ve tecrübeli uygulamalar bulunabilir. Bu uygulamalar tercih edilirse istenen hizmete daha kolay şekilde ulaşılabilir. Ancak kendisini ispatlamamış ve amacı reklam göstermek olan uygulamaları tercih eden kişiler indirdikleri programlardan memnun kalmaz.

Önbellek Temizliği İçin Kullanılan Uygulamalar İşe Yarar Mı?

Önbellek Temizliği İçin Kullanılan Uygulamalar İşe Yarar Mı?

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Daha fazla mobil içerik için: https://sosyalhane.com/mobil/[/box]

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Google İngilizce Oldu, Nasıl Düzeltirim?

Google, son zamanlarda internet ortamında en çok kullanılan arama motorlarının başında geliyor. Bu sebeple de global olmasından dolayı dil seçeneği konusunda kullanıcılarına önem veriyor. Bu sebeple…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Photoshop Ücretsiz Kullanma

Hayal edebildiğiniz ölçüde, hayallerinizin imkan verdiği sınırlarda bir çok tasarımı yapabileceğiniz muhteşem bir program olan photoshop ücretsiz kullanma konusunda pek çok kişi merak edip araştırmalar yapıyor.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Macbook Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

MacBook, format atma konusunda aynı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi kullanıcılara bir hayli kolaylık sağlamaktadır. Bu sistemde diğer sistemlerde olduğu gibi herhangi bir şekilde ek yazılım…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al