Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı elbette herkes ister. Özellikle son yıllarda yoğun ve stresli yaşanmakta olan özel hayat ve iş hayatının bütün olumsuzlukları genel sağlığımızın yanı sıra cildimizi de olumsuz etkilemektedir. Yorgun ve bitkin bir cildin üzerine çevresel faktörler de eklenince gözenekler tıkanmakta ve ortaya sağlıksız ciltler çıkmaktadır. Bu aşamada akıllara gelen ilk soru ise cilt bakımı nasıl yapılır? olmaktadır.

Cilt bakımı denildiğinde sadece akşam yatmadan evvel makyajı silmek ve elleri kremlemek anlaşılmamalıdır. Cilt bakımı tamamen bir hayat tarzı olarak benimsenmesi gereken ve yaşamın tamamını kapsayan hareketler bütünü olarak algılanmalıdır. Cilt bakımı vücudumuzda çok önemli bir değeri olan ve en çok yer kaplayan bir organ olan cildimizin içten ve dıştan desteklenerek bakımının yapılması anlamına gelmektedir.

Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Günlük cilt bakımı evde nasıl yapılır? Sorusu sağlıklı bir cilde önem verenlerin sürekli sordukları bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde yapabileceğimiz günlük cilt bakımı sırasıyla belli aşamalardan oluşmaktadır. Günlük olarak düzenli yapıldığında cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar, gözenekleri açar ve nefes almasına yardımcı olur. Evde yapılabilecek olan günlük cilt bakımı aşamaları şunlardır;

  • Cildin temizlenmesi, günlük cilt bakımı rutininin ilk aşamasıdır. Bütün gün dışarıdaki toz, kir ve duman en çok insanın yüzünde birikmek de böylece gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır. Gözeneklerin tıkanması ise donuk bir cildin yanı sıra sivilcelerin çıkmasına zemin hazırlar. Bu nedenle sabah akşam olmak üzere günde 2 kez derinlemesine cildimizi temizlememiz çok önemlidir.
  • Tonik mutlaka derinlemesine temizlenmiş bir cilde uygulanmalıdır. Tonik kozmetik ürünleri satan yerlerden satın alınabilir. Fakat para vererek tonik almak istemeyenler kendileri tonik yapabilirler. Bilinen en eski ve en faydalı tonik ise gül suyudur. Gülsuyunu parmaklarınızla temizlenmiş cildinize uygulamanız ve bir süre yüzümüzde bekletmeniz gözenekleri açarak nefes almasını sağlayacaktır.
  • Serum kullanmak, cilt bakımının en önemli aşamalarından bir tanesi serum kullanmaktır. Serum kullanmanın cilt üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir en bilinen özellikleri ise cilt üzerinde oluşan koyu lekeler, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi sorunları bir ölçüde çözmesidir. Serum kullanmanın amaçlarından bir tanesi ise nem kaybını önlemesidir.
  • Nemlendirici kullanmak, çeşitli nedenlerle kuruyan cildin nem ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan çok büyük bir öneme sahiptir. Günlük bakım amacıyla kullanılan nemlendiriciler mutlaka cildimiz için önemli olan vitamin ve mineralleri içermelidir. Bakım için kullandığımız nemlendiriciler ayrıca hücre yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Göz kremi kullanmak, günlük bakım için kullanılması gereken önemli bir kremdir. Gözlerde oluşan kuruluk göz altı torba ve koyu halkalarına neredeyse kesin çözüm oluşturabilmekte ve ayrıca göz çevresini beslemektedir.
  • Güneş kremi kullanmak, günlük bakım ritüellerinin içinde en önemlilerinden bir tanesi günlük güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi yaz kış kullanılabilir bir özelliğe sahip olmakla birlikte özellikle Yaz mevsiminde kesinlikle güneş kremi olmadan dışarıya çıkmamak gerekir. Güneş kremi seçerken bazı özellikleri içermesine dikkat etmeliyiz koruma faktörü denilen ve cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan güneş kremleri ciltteki koyu leke oluşumuna engel olmak için de birebirdir.

Evde günlük cilt bakımı yapmanın amacı günlük kirlerden ve güneşten korunmak ve cildi temizlemektir. Evde cilt bakımı yapmak için kullanabileceğimiz özellikte doğal ürünler de vardır. Kendi imkanlarımızla evde günlük cilt bakımı yapmak için maskeler üretebiliriz. Çeşitli meyvelerden, bal, zeytinyağı ve baharatlardan yararlanarak yapabileceğimiz maskeler cildimizi derinlemesine temizlerken sağlıklı bir görüntüye kavuşmalarını da sağlar. Ev yapımı yoğurt ile yapılan maskeler ise cildi rahatlatırken besleyecek özelliktedir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Cemal Süreya Sözleri

Gerçek adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya 1931 yılında doğdu. Dostoyevski okuduktan sonra ondan etkilenen Cemal Süreya, ikinci doğumu dediği Dostoyevski ile tanıştığı 1943 yılı olarak…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Zoom Disable Waiting Room Ne Demek?

Zoom, son zamanlarda eğitimin adeta gözdesi olmuş durumdadır. Bu durumda uygulamayı kullanan öğrenciler uygulama içerisinde karşılaştıkları yabancı dildeki kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Disable Waiting…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Rüyada Aslan Görmek

Rüyada Aslan Görmek , İnsanlar günde uyku saatlerine göre 3-4 rüya görebilirler. Rüyalar genel olarak 3-4 saatte bir görülebilmektedir. Uyku süresi 10 saati bulan kişiler rahatlıkla…

2 Ay Önce
0 Yorum