6 Adımda Cilt Kuruluğunu Önleyin

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Cilt bakımınızda öncelikli olarak günlük rutin bakımınıza özen göstermelisiniz. Günlük cilt bakım rutini cildinizin ışıltılı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Cildinizi nemli tutar ve günlük bakımını yaparsanız cildiniz kurumaz ve hep sağlıklı görünür. Cildin ışıltılı ya da parlak görünmesi her zaman sağlıklı göründüğü anlamına gelmez. Ciltteki aşırı parlaklık ya da ışıltı cildinizdeki yağ miktarı fazlalığından da kaynaklanabilir.

Cildinizin Kurumasını Önleyecek İpuçları:

  • Makyaj Temizliği: Uyumadan önce makyajınızı mutlaka temizlemelisiniz. Makyaj malzemeleri içerisinde bulunan maddeler cildinizde uzun süre kaldığında kuruluğa, tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar.
  • Cildin Yıkanması: Cildinizi günde sadece iki kez ya da çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda yıkamalısınız. Suyun içerisinde bulunan kireç yüzünüzde aşırı kuruluğa neden olur. Yüzünüzü sık sık yıkadıkça yüzünüzdeki doğal yağ dengesi zamanla kaybolur.
  • Duş: Aşırı sıcak suya maruz kaldığınızda cildiniz yıpranır. Ciltte aşırı kuruluk meydana gelir ve gereğinden fazla cildinizi nemlendirmek durumunda kalırsınız. Duş alırken ılık suyla yıkanmaya özen gösterin. Duş süreleriniz 10-15 dakikayı geçmemelidir.
  • Su: Su vücudumuz için en büyük nem kaynağıdır. Günde en az 2,5 litre en fazla 3 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığında çok fazla kurumaya maruz kalır. Ciltteki aşırı kuruluk kırışıklığa, cilt üzerinde deri çatlamalarına ve erken yaşlanmaya neden olur.
  • Uyku: Vücudumuzun yenilenmesi için en temel gereksinimiz Düzenli bir uyku sayesinde vücudumuz yenilenir. Uyku cildinizin kendini toparlamasına olanak sağlar. Her gün 8 saat uyumaya özen gösterin.
  • Doğru Ürünler: Cildinizi tanımalı ve cildinizin ihtiyaçlarına göre hareket etmelisiniz. Aşırı yağlı bir cilde sürekli nem uygularsanız ciltteki fazla yağlanmadan dolayı sivilceler çoğalır. Akne ve siyah noktalar oluşmaya başlar. Bu da cildiniz için sağlıklı bir görüntü oluşturmaz. Cildinizin hangi ürüne ihtiyacı varsa yeteri kadar uygulamalı aşırıya kaçmamalısınız.
Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu 

Cildiniz İçin Gerekenler

-Yüzünüzü her gün cildinize en uygun krem ile nemlendirmelisiniz. Vücudunuza uygun losyonu uygulamalısınız.

-Günlük rutin bakımlarınızı zamanında yapmalısınız. Nemi vücudunuzda asla ihmal etmemelisiniz.

-Ağda ya da tıraş kullanımı sonrası ciltte aşırı kuruluk meydana gelir. Ağda ya da benzeri ürünle kullanıyorsanız öncesinde ya da sonrasında önleminizi almalısınız. Mutlaka uygulama sonrası cildinizi nemlendirmelisiniz.

– Antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Diyetinizin ya da beslenmenizin içeriği vücudunuza nem kazandırabilecek yiyecek ve içecekler bakımından zengin olmalıdır.

-Yüzünüzü ya da cildinizi aşırı ovalamaktan kaçınmalısınız. Yüzünüzü haftada bir ovalayarak bir fırça ya da kese yardımıyla yıkamanız yeterlidir. Fazlası ciltte kuruluğa ve tahrişe neden olur.

-Yüzünüze sürekli ürünler uygulamak cildinize her zaman iyi gelmeyebilir. Cilt ürünlerinde aşırıya gitmekten kaçınmalısınız. Cildiniz için kullandığınız ürünlerin bileşenlerine dikkat etmelisiniz. Cildin yapısını bozacak ürünlerden uzak durmalısınız. Cilt yapısına uygun nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS Ergoterapi Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Ergoterapi Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , adaylar devlet ve özel üniversitelerde gerekli puanlar alındığında, 4 yıllık eğitim öğretimi tamamlayabilirler.Son zamanlarda öğrencilerin…

1 Ay Önce
0 Yorum

DGS Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022 yıllarının en çok merak edilen bölümleri arasında yer almaktadır.Metalurji mühendisliği , metallerin özelliklerini , metal parça…

1 Ay Önce
0 Yorum

iPhone 12 Pro Max

İPhone 12 Pro Max pahalı bir telefon ancak ödenen miktarın tutarını fazlasıyla karşılamaktadır. Ekranın kalitesi ve şeffaflığı ne kadar yüksekse, her parçanın tadı da o kadar…

1 Yıl Önce
0 Yorum