Yemek Duası

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Yemek duası , olarak da adlandırılan sofra duası yemekten önce ve yemekten sonra okunmaktadır. Sünnet olarak adlandırılan bir davranış olan yemek duasının Hz. Muhammed tarafından da yapıldığı bilinmektedir. Sünnet olarak adlandırılan durum, Hz. Muhammed’in yaşarken bizzat yaptığı davranışların Müslümanlar tarafından tekrar edilmesi ile oluşur.

Yemek Duası Yazılışı

Yemek duası şu şekilde yazılmakta ve okunmaktadır:

  • Elhamdü lillahillezi et’amena ve sekana ve cealena müslimin Elhamdü lillahi hamden kesiran mübareken fihi, gayra mekfiyyin. Ve laa mveddein ve la müstenen anhü Rabbena. Elhamdü lillahillezi et’ameni hazat-taame ve razakanihi min gayri havlin vela kuvvetin

Yemek Duası Anlamı

Yemeklerde önce ve sonra okunan yemek duası ile Allah’a hamd edilir. Bu duada söylenmek istenen insanlara rızık veren ve karınlarını doyuran Allah’a şükredildiğidir. Duanın anlamı ise şu şekildedir.

Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamd olsun.

Ramazan ayının yaklaşması ile iftar sofralarında yemekler sırasında okunacak yemek duası da merek edilenler arasında yer almaya başladı. Ramazan ayında Müslümanların oruç tutmasına bağlı olarak gerçekleştirecekleri iftarlarda oruç açılırken ya da sahurda yemek duası yapmaları söz konusu olurken bu duanın nasıl yapılacağı da merak edilenler arasında yer almaktadır.

Bilindiği gibi Ramazan ayı bu yıl 13 Nisan’da başlayacak ve 30 gün boyunca tüm İslam aleminde oruç tutulacak. Ramazan ayının ardından gelecek olan Ramazan Bayramı da büyük bir sevinçle beklenirken Ramazan’ın kendine özgü maneviyatı sayesinde insanlar çeşitli ibadetlerini de gerçekleştirecekler.

Ramazan ayının önemli bir özelliği Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmiş olması ve Kadir Gecesi’nin de bu ayın içerisinde yer alması. Bundan dolayı Müslümanlar açısından Ramazan ayı özel bir önemem sahip.

On bir ayın sultanı olarak da adlandırılan bu ayda oruç tutulması ve çeşitli ibadetlerin gerçekleştirilmesi Müslümanlar tarafından yapılırken oruçların iftar saatinde açılacağı zaman yemek duaları okunması söz konusu.

İftar saatinde ya da sahur vakitlerinde yemek yemeden önce ya da yemekten sonra yemek duası okunarak Allah’a dua edilirken verdiği nimetlere de şükredilmektedir. Bunun yanı sıra yemek duası yalnızca Ramazan ayında okunan bir dua değildir.

Müslümanlar tarafından her zaman okunan bu dua yemek öncesinde ve yemeğin ardından tekrar edilir. Bu dua sayesinde Allah ile yakınlaşılırken O’nun verdiği nimetlere de şükredilmektedir.

Yemek duası kısa ve uzun olarak iki şekilde yer alırken kısa olan duada Allah’a verdikleri için hamd edilir. Uzun olan yemek duası ise biraz daha kapsamlıdır.

Uzun Yemek Duası Yazılışı

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhаmüllillаhi’llezi et’аmenа, vesegаnа ve ceаlenа minel müslimin. Elhаmdülillаhirаbbil аlemîn. Vesselаtü ve’s-selаmü аlа seyyidinа muhаmmedin ve аlа аlihi ve sаhbihа ecmаin. Vа’fuаnnа vаğfirlenа verhаmnа ente mevlаnа fensurnа аlel kаvmil kаfirin.(3 kez) Allahümme salli alaa seyyidinaa Muhammedin biadedi envaaırrızgı velfütüühaat yaa baasıtullezii yebsüturrizga limen yesaau bi gayri hisaab. Übsut aleynaa rizgan veesian min külli cihetin min hazeeini gaybike bigayri minneti mahluug bi mahzi fazlı keramike bigayri hisaab. Yaa ekramel ekramiyn veya erhamerrahimiyn, iftahilbaabe yaa Allah. (3 kez) Yaa Allahu yaa kafii yaa fettaah yaa müfettih fettih bil hayr. Аllаhümmeğfir sаhibe hаze’t-tааmi vel-аkilin. Аllаhümmec’аl devletehüm dаimen, evlаdehüm аlimen sаlihа. Ve lа tüsellıt аleyhim zаlimа.Аllаhümme zid ve lаtengus ni’meten kesirаten bi hurmetil Fаtihа

Uzun Yemek Duası Anlamı

Allah’ın hamd edilirken bizi yedirip içiren ve Müslümanlardan kılan Allah’a şükredildiği de bu dua içerisinde yer alan anlamlar arasındadır. Dua sırasında alemlerin Rabbi olan Allah’a yönelinir. O’na dua edilmekte ve peygambere de selam gönderilmektedir. Duanın devamında Allah’tan bağışlanma ve af dilenirken kendisinden yardım istenir. Hayırlı işlerle karşılaşmak ve günahların bağışlanması için Allah’a yakarılarak dua edilirken çeşitli iyi niyet dilekleri yemek duası aracılığı ile ifade edilir. Yemek duası Allah’ın nimetlerine şükretmek, O’ndan af dilemek ve çeşitli istekleri Allah’a iletmek için kullanılan bir yakarma biçimidir.

yemek duası
yemek duası
Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Instagram’da Kaybolan Hikayeyi Geri Getirme

Instagram, her geçen gün yeni bir özelliği karşımıza çıkarırken son günlerde sıkça kullandığımız “Hikayeler” bölümünü de aktifleştirdi. Bu alan sayesinde WhatsApp ve Snapchat gibi uygulamalarda popülerleşen…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Sabahattin Ali Şiirleri

Sabahattin Ali Şiirleri , 1907 yılında doğan Sabahattin Ali Eğridere’de dünyaya gelmiş bir Türk yazar ve şairidir. Sabahattin Ali 1948 yılında vefat etmiş ölümü ise çeşitli…

1 Yıl Önce
0 Yorum

YouTube Ücretsiz Müzik İndirme Nasıl Yapılır? YouTube MP3 Converter

Her ne kadar YouTube platformu yeni premium özellikleri ile birlikte reklamsız ve indirerek dinleme özelliğini aktif etmiş olsa da bazı kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden youtube…

5 Ay Önce
0 Yorum