13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılıyor?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

13 sayısı pek çok toplum tarafından uğursuz şekilde kabul edilmesinden kaynaklı şekilde neden 13 sayısı neden uğursuz sorusu kişileri araştırmaya yöneltiyor. 13 sayısı geçmişten günümüze dek her bir toplumda hatta her kavimde uğursuz biçimde kabul edilmektedir. Bu sayının uğursuz en büyük etkenleri geçmişte inanılmakta olan inançlar oluyor.

Bu batıl inançların daha dinlere lanse edilmesinden sonra, dinlerde her daim13 sayısı uğursuz olarak kabul edilmiştir. 13 sayısını sayan pek çok din mevcut oluyor. Bu dinlerin en başında Hristiyanlık geliyor ve 13 sayısını en çok uğursuz bir din oluyor. Öyle ki bazı devletlerde, evlerin kapısına 13 sayısı dahi verilmez. Peki, 13 sayısı neden uğursuz kabul ediliyor?

13 Sayısını Uğursuz Sayan İnançlar

13 sayısını uğursuz şekilde kabul gören dinler ve devletler bulunuyor. Bu devletlerin 13 sayısını kabul etmesinin en temel sebebi dini ve tarihte 13 sayısı ile yaşadıkları problemler oluyor. Örneğin Hz. İsa’nın çarmıha önceki gün vermiş olduğu yemekte 13 bulunuyor olmasından kaynaklı olarak Hristiyanlar 13’ü uğursuz kabul eder. 13 sayısını kabul eden dinler ve ülkeler;

  • Hristiyanlık
  • Musevilik.
  • Paganizm
  • Fransa
  • ABD
  • Almanya
  • Japonya
  • İsrail şeklinde sıralanıyor.

Genel anlamda bu ülkeler ve dinler 13 sayısını uğursuz şekilde kabul ediyor. Bu sayının uğursuz olmasının etkenleri arasında dini inançlar olsa da, tarihi bu sayıyı uğursuz olarak günümüze aktarıyor.

13 Sayısını Uğursuz Sayan İnançlar

13 Sayısını Uğursuz Sayan İnançlar

13 Sayısı ve Hz. İsa Olayı

Hristiyan toplumlar genel anlamda 13 sayısını uğursuz olarak kabul ediyor. Bu sebepten dolayı milletler, evlerinin kapılarına 13 sayısını sayısını olarak vermezler. Çünkü 13 sayısı numara bir eve verilirse o evde kısa süre içerisinde bazı ölümler inanılıyor. Hristiyan toplumlarda 13 sayısının uğursuz edilmesinin temel nedeni Hz. İsa peygamberin çarmıha gerilmeden son yemeğinde toplamda 13 birey bulunuyor olmasıdır. İsa peygamber, çarmıha önce son akşam yemeğine katılıyor.

Bu akşam Hz. İsa dahilinde 13 kişi vardı. Hz. İsa ve 12 havarinin katıldığı bu yemek son derece güzel geçmişti. Ancak ilerleyen Hz. İsa çarmıha gerilmiş ve tanrı tarafından çekilmiştir. Ancak Hz. İsa, bedenen bu dünya da ölü sayılmıştır. Hristiyan önceki akşam verilen yemekte 13 kişinin göz önüne alarak 13 sayısını uğursuz ve lanetli kabul etmişlerdir.

13 Sayısı Ve Hazreti İsa Olayı

Hristiyanlar ve 13 Sayısının Laneti

Hristiyanlar tarafından 13 sayısı lanetli olarak kabul ediliyor. Hz. İsa ve 12 havarisinin son akşam yemeğinde 13 kişi vardı. Daha ise Yahuda’nın Hz. İsa’yı ele vermesinden sonra Hz. İsa Romalılar tutuklanmış ve çarmıha gerildi.

Yahuda, bu masada oturan 13. birey olarak kabul edilmiş ve 13 sayısına denilmiştir. Ayrıca Hristiyanlar tarihi açıdan da 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilmiştir. Çünkü Hristiyanların gelen her kötü olayın sonu 3 ile bitmesi veya toplamının 13 olmasından oluyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul senesi 1453’dür. 1453 sayısının rakamları toplamı ise 13 olmaktadır. Bu nedenden dolayı Hristiyanlar tarafından 13 sayısı uğursuz olarak kabul ediliyor.

Hristiyanlar ve 13 Sayısının Laneti

Hristiyanlar ve 13 Sayısının Laneti

Paganizm ve 13 Sayısı Özelliği

Paganizmde de 13 sayısı ve lanetli olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi ise İskandinav mitlerinde geçmekte durumda bir öykü olmaktadır. Bu öyküye göre Loki, 12 Tanrının da katıldığı bir gider. 13. kişi olarak şölene olan Tanrı Loki, şölende bazı olaylar ve tüm eğlenceyi bozmuştur. Bu şölende çıkan İskandinav ülkelerinin en tanrı olan Balder ölmüştür. Bu sebepten Paganlarda 13 sayısını uğursuz kabul ediyor.

Paganizm ve 13 Sayısı Özelliği

Paganizm ve 13 Sayısı Özelliği

Günümüzde 13’ün Uğursuzluğu

Geçmişte uğursuzlukları olan 13 sayısı da uğursuz olarak kabul ediliyor. Günümüzde bazı bireyler 13 kişi ile birlikte bir yerde bulunmayı karşılamazlar. Bazı otellerin 13 numaralı ve 13. katı da uğursuzluk getireceği bulundurulmaz. Çoğu zaman yaşanmakta olan da 13 sayısının neden olduğu aktarılır. Geçtiğimiz NASA tarafından Ay’a gönderilen Apollo 13 olmuştu. NASA tarafından 7. uçuş Apollo 13, uçuşu gerçekleştiriyor. Kişiler tarafından da bu gerçekleşmemesinin nedeni olarak gösterilmiştir. Apollo 13’ün içerisinde yer almakta olan 13 sayısı uçuşu engelledi olarak düşünülüyor.

Günümüzde 13'ün Uğursuzluğu

Günümüzde 13’ün Uğursuzluğu

İslam’a Göre 13 Sayısının Özelliği

İslam dini, 13 sayısı ile ilgili ortaya atmamaktadır. Çünkü İslam dinine göre sayılacak ya da uğursuz olan hiçbir şey değildir. 13 sayısı İslam dini tarafından uğursuz görülmüyor. Bazı İslam meshepleri, 13 uğurlu olarak görüyor. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in 571 senesinde dünyaya olması ve bu sayıların ise 13 etmesi, İslam dini tarafından 13 sayısının olarak kabul edilmesini sağlıyor.

İslam’a Göre 13 Sayısının Özelliği

İslam’a Göre 13 Sayısının Özelliği

Niçin 13 Sayısı Uğursuz Kabul Ediliyor?

Hz. Muhammed’in doğum senesinin toplamının da 13 olması, Hristiyan ve Yahudiler 13’ü lanetli ilan etmeye yetmiştir. Ayrıca tarihte Hristiyan yok oluşu da 13’e bağlanmıştır. Her türlü ve yok oluşun arkasından çıkan 13 sayısı, aslında batılın ta olmaktadır. Batıl inançların dinlere sonra birçok sayı, hayvan ve hatta doğal afetler bile sayılmıştır. İtalya, 13 sayısını uğurlu sayılardan Hristiyan devletlerden bir tanesi oluyor. Hz. İsa’nın ölümünü 13’e nadir toplumlardan bir tanesi olmaktadır. 13 uğursuzluk getirmesi tam anlamı ile bir inanç olmaktadır. Her yolun 13’e çıkması ise tam anlamıyla tesadüf olmakla günümüzde bu tür olaylar yaşanmıyor.

Niçin 13 Sayısı Uğursuz Kabul Ediliyor?

Niçin 13 Sayısı Uğursuz Kabul Ediliyor?

Mitolojilerde 13 Sayısının Özelliği

Balder’in Ölümü olayı Christoffer Wilhelm Eckersberg, 1783 ve 1853 seneleri İskandinav mitolojisinde geçen bir öyküye uygun şekilde, 12 tanrı Valhalla’da bir yemeğe edilir ve bir sofranın etrafında toplanırlar. Tam o sırada davetsiz bir misafir gelir. Çok geçmeden 13. kişi gelen ”Loki” adlı bu kişi, sofradaki 12 en favorisi olan iyilik tanrısı Balder’ı öldürerek bozar.

Bu olay, İskandinav en gözde tanrısı olan Balder’ın kavgaya yol açtığı için uğursuz kabul ediliyor. Yunan mitolojisinde, evi olan Olimpos Dağı’nda 12 tanrı oturur. Yunan mitolojisine en son tanrı olan Dionysos için Hestia isimli tanrıça, Olimpos’tan insanlar arasında yaşamaya başlar. Böylece tanrı sayısı, kötü kabul edilen 13’e ulaşmıyor.

Mitolojilerde 13 Sayısının Özelliği

Mitolojilerde 13 Sayısının Özelliği

Mezopotamya Coğrafyasında 13 Sayısının Özelliği

Hammurabi Kanunları ortaya çıkan, tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı olan Hammurabi Kanunları’nda, 2 metrelik silindirik bir üstüne çivi yazısıyla beraber toplam 282 madde yazılmıştır. Fakat burada 13. madde yoktur. Muhtemelen o dönemlerde dahi 13 sayısının uğursuz olduğuna her daim inanılıyordu. Bugünkü İran topraklarında yaşamakta olan Persler, ayın 13’ünde kötü şanstan ve aynı zamanda kötü olaylardan kaçınmak adına evlerinden çıkmazlarmış.

Mezopotamya Coğrafyasında 13 Sayısının Özelliği

Mezopotamya Coğrafyasında 13 Sayısının Özelliği

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Çinlilerin Tuhaf Gelenekleri

Çinlilerin tuhaf gelenekleri bazen tüm dünyanın tepkisini çeker. Bazen de tüm dünyanın şaşırıverdiği gelenekleri vardır. Her ülkenin gelenekleri farklıdır. Türklerin kendi kültürlerine ait olan bir gelenek…

12 Ay Önce
0 Yorum

Albert Camus Sözler

Albert Camus Sözleri, 1913 yılında Cezayir’de küçük bir kasabada doğan Albert Camus Fransız yazar ve filozoftur. Varoluşçuluk ile ilgilenmesine, absürdüz akımının öncülerinden olmasına rağmen kendini bu…

2 Yıl Önce
0 Yorum

GTA 5 Online En Hızlı Arabalar Nelerdir?

GTA 5, ilk çıktığı dönemlerde büyük bir ilgi görmüş olsa da ne yazık ki günümüzde ilk zamanlardaki popülerliğini kaybetti. “GTA 5 Online” ise sahip olduğu kitleyi…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al