0x00007b Hatası Ve Çözümü

14 Gün Önce
Admin
0 0 0 0 0

0x00007b Hatası Ve Çözümü , İnternet kullanımı sırasında uzun süredir peşinde olduğunuz bir bilgiye ulaşmak üzereyken veya sayfalar arasında heyecanlı bir şekilde sörf yaparken en sık alınan hatalardan biri de maalesef 0x00007b hatasıdır. Zaman zaman tahammül edilemez bir hale gelen bu hatanın birçok sebebi bulunmaktadır. Fakat aslına bakılırsa 0x00007b hatasının çözüm yöntemleri de bir o kadar basittir. Bu yazımızda 0x00007b hatasının nedenleri be söz konusu sorunun çözümüne yönelik bir rehber hazırladık.

0x00007b hatası

0x00007b en bilindik Windows sorunlarının başında yer almaktadır. Genellikle bazı programları çalıştırmaya kalkıştığımızda karşılaşılan bu hata, ekranda beliren gri bir sayfa çarpı işaretinin yer aldığı bir açıklama ile belirmektedir. Hiş şüphe yok ki 0x00007b hatasını meydana getiren en önemli sebep kimi programları, masaüstünde yer alan kısa yollar üzerinden açmaya çalışmaktır. 

Özellikle oyun kısa yollarını kullanırken karşımıza çıkan 0x00007b hatasını en çok veren oyunlar arasında GTA, League of Legends, FIFA yer almaktadır. Bir oyuna konsantre olduğunuz o önemli anda karşınıza çıkan bu hata, gerçekten de insanın asabını bozacak türdendir. Fakat oldukça sinir bozucu olan bu hatanın çözümü sanıldığı kadar da zor değildir.

0x00007b Hatası Çözümü

0x00007b hatasının meydana gelmesine neden olan en önemli neden, eksik ya da bir şekilde bozulmuş sistem dosyalarıdır. Söz konusu hata teknik olarak geçersiz ya da kullanılamayan görsel formatı olarak isimlendirilmektedir. 

Öte taraftan bu hatanın belirmesinin sistemsel sebebi ise başta NVIDIA olmak üzere belli başlı ekran kartlarına ait sürücülerdir. Fakat bilgisayarımıza gösterdiğimiz özen ve günlük kullanım alışkanlıklarımız da 0x00007b hatasına etki eden sebeplerden olabilir. Öyle ki gerçekleştirilmekte olan bir güncellemenin bilerek veya istemeden yarıda kesilmesi, bilgisayarın açılma ve kapanma sürelerini beklemende hızlı hareket edebilmek için anormal açılı ve kapanışlar tercih edilmesi ya da bilgisayar da dosyaların hatalı şekilde kaldırılması da 0x00007b hatasının nedenleri arasında yer almaktadır.

0x00007b Hata Çözümü

Söz konusu hata ile karşılaştığınızda 0x00007b hata çözümüne yönelik olarak yapılması tavsiye edilen ilk işlem bilgisayarın kapatılıp yeniden açılmasıdır. Öte taraftan bu işlemin ardından takip edilebilecek bir diğer protokol uygulaması ise sistemi yönetici olarak çalıştırmayı denemektir. Özellikle bilgisayarı yeniden başlatmak sistemsel olarak zarar görmüş dosyaların büyük bir bölümünü onarmakta ve mucizevi bir şekilde 0x00007b hata çözümünde işe yaramaktadır. Yine uygulamayı yönetici olarak çalıştır butonu aracılığıyla sistemdeki uyumluluk sorununu giderilebilmektedir.

0x00007b Hatası Çözümü Windows 10

Bu arada 0x00007b hatası ile karşılaşmamak adına kısa vadede alabileceğiniz birtakım önlemler de bulunmaktadır. Bu önlemler arasında ön plana çıkanı sahip olduğunuz ekran kartının sürücülerini her daim güncel tutmaktır. Ekran kartınızın ait olduğu markanın resmi internet sitesinden bu işlemi kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. 

0x00007b hatası veren uygulamayı tespit ederek bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir. Bu işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için bilgisayarınızı denetim masası sekmesini kullanabilirsiniz. Dilerseniz daha sonra bu uygulama veya oyunu bilgisayarınıza yeniden uygun protokolleri takip ederek kurabilirsiniz. Bu anlamda uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm yönetimi ise bilgisayarınızdaki Direct X sürümünü en güncel versiyonunda tutmanızdır. 0x00007b hata çözümünde hiç de yabana atılmayacak bu yöntem ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yine sahip olduğunuz Windows işletim sisteminin her zaman güncel olmasına da dikkat etmeniz 0x00007b hatasının alınmasını engellemektedir. Şayet tüm bu denemelerin ardından hala 0x00007b hatası almaya devam ediyorsanız Windows güncellemesi yapmanız önerilmektedir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Facebook Video Otomatik Oynatma Kapatma

İnternet kullanıcılarının sosyal medya ağları arsında en fazla kullandıkları platformlardan birisi olan Facebook, otomatik video oynatma özelliği ile kullanıcılarının büyük bir bölümünün eleştirilerinin hedefi olmuştur. Ancak…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları [5 Adet]

Her an yanımızdan ayırmamaya gayret gösterdiğimiz depolama araçları bazı sebeplerden dolayı veri kaybı ya da verilerin tamamıyla silinmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda…

1 Yıl Önce
0 Yorum

En İyi İşlemciler

En İyi İşlemciler , işlemciler bilgisayarın tüm birimlerinin düzenli bir şekilde çalışmasını ve veri akışının kusursuz bir şekilde devam etmesini sağlayan cihazlardır. Bir bilgisayarın beyni olarak…

14 Gün Önce
0 Yorum